Super Mario Run’ın gelirleri dudak uçuklatıyor

0

Super Mario Run’ın gelirlerine dair bir araştırma gerçekleştirildi. İşte sonuçlar…

Geçtiğimiz yılın öne çıkan mobil oyunlarından biri olan Super Mario Run ile ilgili bir araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı. Sensor Tower adlı araştırma kuruluşu tarafından gerçekleştirilen çalışma, mobil yapımın iOS ve Android platformlarındaki gelirlerine ışık tuttu.

Buna göre Super Mario Run, dolayısıyla arkasındaki dev oyun şirketi Nintendo, 2016-2018 yılları arasında toplam 60 milyon dolar gelir elde etti. Söz konusu rakamın önemli bir kısmı ise iOS kaynaklı şekilde gerçekleşti.

Super Mario Run’ın iOS cihazlara indirilmesi ve devamında App Store uygulama mağazasından gerçekleştirilen uygulama-içi-satın alımlarda 46 milyon dolarlık gelir elde edildiği kaydedildi. Android üzerinden çeşitli harcamalar yapan kullanıcılar ise belirtilen dönemlerde 14 milyon dolar harcamış oluyor. Dolayısıyla 60 milyon dolarlık toplam kazancın çok büyük bir bölümü iOS tarafından elde edilmiş oluyor.

Oransal olarak bakıldığında gelirlerin yüzde 77’si iOS, yüzde 23’ü Android kaynaklı. Android kullanıcılarına nazaran iOS kullanıcıları daha fazla yazılım alışverişi yapıyor savına dair yeni bir örnek anlamı da taşıyan bu veriler son derece dikkat çekici.

Android’de son dönemde atak

Öte yandan son dönemde Android kullanıcılarının ilgisinin artmış olduğu kaydediliyor. Buna göre 2018 yılı ilk çeyreğinde harcama oranlarında Android’in payının yüzde 35 olduğu görülüyor.

En nihayetinde ise Super Mario Run, Nintendo’nun kasasına hatrı sayılır bir meblağa girişinin kaynağını oluşturarak son yılların öne çıkan mobil oyunları arasındaki yerini aldı.

 

Cevap bırakın