Süper Bilgisayar Fugaku yeni bir inovasyonun baş aktörü oldu

0

Fujitsu ve RIKEN araştırma firması, süper bilgisayar Fugaku’yu kullanarak ilaç keşfinde dijital dönüşümü (DX) hızlandırmak, umut verici yeni alanları keşfetmek, yeni ilaç geliştirme süresi ve maliyetlerini önemli ölçüde azaltmayı amaçlayan, yeni nesil ilaç keşif teknolojisi üzerine ortak bir araştırma programı başlattı.

Ortak araştırma projesi, yüksek performanslı bilgi işlem teknolojilerinden ve süper bilgisayar Fugaku’dan yararlanarak, Fujitsu’nun denetimsiz öğrenme yoluyla karmaşık verilerden nicel özellikleri doğru bir şekilde elde eden DeepTwin Yapay Zeka teknolojisini ve RIKEN’in Yapay Zeka ilaç keşif simülasyon teknolojisini kullanarak süreçleri hızlandırmayı hedefliyor. Bu yaklaşımın, moleküler simülasyonun doğruluğunu ve hızını artırmayı ve geniş bir aralıkta hedef proteinlerin yapısındaki değişiklikleri tahmin edebilen yenilikçi teknolojiler oluşturmayı mümkün kılması bekleniyor.

Her iki taraf da bu araştırmaya dayanarak, 2026 yılının sonuna kadar öncü yeteneklere sahip yeni nesil bir ilaç keşif teknolojisi geliştirmeyi amaçlıyor. Fujitsu ve RIKEN, bu teknolojiyle hedef protein ve ilaç molekül kompleksinin analizini gerçekleştirebileceklerini ve yüksek etkinlikte düşük yan etkili orta ve büyük boyutlu ilaç moleküllerini yüksek hız ve yüksek doğrulukla geliştirebileceklerine inanıyor.

Buraya Nasıl Gelindi?

Araştırmacılar son zamanlarda, COVID-19 gibi ortaya çıkan hastalıkların oluşturduğu tehdide karşı koymak üzere aşı ve yeni ilaç arayışına girdiler. Bu ilaçlar, düşük yan etkiyle yüksek etkinlik vaadi sunan orta ve büyük boyutlu moleküllerden oluşuyor. Fujitsu ve RIKEN, mevcut Yapay Zeka teknolojileri ve süper bilgisayar Fugaku yardımıyla ilaç keşif sürecindeki yeni alanları keşfetmek için ortak araştırmalar başlattı. Bu araştırmaların, son teknoloji moleküler simülasyon füzyonu yoluyla hedef proteinlerin ve ilaç moleküllerinin bilinmeyen karmaşık yapılarının tahmin edilmesini sağlayarak, geliştirme süre ve maliyetini önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

Cevap bırakın