Sualtı Fotoğrafçılığı Nedir ve Nasıl Yapılır?

0

 

Sualtı fotoğrafçılığı, sualtında fotoğraf çekme mesleği ya da işi olarak tanımlanabilir. Pahalı ve biraz zahmetli bir iş olduğunu bir çok ekipman satın almak zorunda kalacağınızı ilk etapta hatırlatmakta fayda var. Hemen belirtmemizde de fayda var. Ayrıca eğitim almadan ve deneyim sahibi olmadan ilk sonuçlardan fazla bir başarı beklenmemesi gerektiğini de belirtelim.

Sualtı Fotoğrafçılığı İçin Bilmeniz Gereken Kurallar

Sualtı Fotoğrafçılığı yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar karada yapılanlardan pek farklı olmamasına karşın suyun altında başarılı olabilmek için profesyonel bir dalıcı olmanız yani Balıkadam Brövesi almış olmanız su altında durma ve çekim yapabilme kabiliyetinizi artıracaktır. Elbette su altında kullanacağınız cihazlar su altı için özel üretilmiş olanlardan seçilmelidir.

Su Altında Zamanınız Sınırlıdır

Su altında çok fazla zaman kalamazsınız tüple dalsanız bile zamanınız sınırlıdır ve belli başlı kurallara uymak zorunda olduğunuzdan hareketleriniz yavaş olacaktır. Zamanı iyi kullanmak ancak tecrübe arttıkça gelişeceğinden ilk başlarda zamanı iyi kullanma denemelerini sıkça yapın. .

Kullanacağınız Sualtı Kamerasının Seçimi

Sualtı kamerasının ve yanında kullanacağınız aksesuarlarının seçimi bu işi hakkıyla yapabilmeniz açısından başlangıçta doğru seçilmelidir. Çünkü kamera üreticilerinin büyük çoğunluğu kendi kameralarının sualtında kullanılabilmesi için sualtı kılıf ve aksesuarlarını da satmaktadırlar. Bazı özel durumlarda eğer isterseniz aldığınız kameraya ısmarlama kılıf yaptırmanız da mümkündür.

Kendinizi Havuzda Çekim Yaparak Hazırlayın

Başlangıçta tecrübe kazanmak ve denemeler yapmak amacıyla ilk tecrübenizi havuzda yapmanız akıllıca bir seçenek olacaktır. Başarılı sualtı fotoğrafı çekmek için önce havuzda belirli bir süre denemeler yaparak tecrübe kazanmaya çalışın.

Su Altında Sabit Durmaya Çalışın

Suyun altında fotoğraf çekimini en iyi biçimde yapabilmek için sabit durmanız gerekecektir. Çünkü suyun altındaki şartlar kamerayı ve kendinizi sabit tutmak için pek elverişli değildir. Sabit durmak için ya bir arkadaşınızdan ya da bir kayadan destek almanız gerekir. Şnorkel kullanmayı da ihmal etmeyin. Önemi büyük çekimlerde mutlaka yanınızda bir yardımcınız olsun.

Su Altında Harici Flaş Kullanmak Gerekebilir

Sualtı özellikle de derinlere indikçe ışık açısından yetersiz kalacaktır. Böyle durumlarda harici flaş gerekecektir. Harici flaşlar TTL (Through The Lens) olarak tanımlanmaktadır ve fiyatları biraz yüksektir.

Su Altında Flaş Kullanırken Açıya Dikkat

Su altında flaş kullanırken suyun içinde ışığın kırılma yapabileceğini hesaplamalısınız. Burada genellikle uygulanan yöntem flaşın çekimi yapılacak objeye yaklaşık 45 derecelik bir açıyla bakmasıdır. Böylece hem objeden ışığın yansıması hem de objenin daha aydınlık çıkması sağlanır.

Cevap bırakın