Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSu altında çekim yapmak isteyenler için öneriler

  Su altında çekim yapmak isteyenler için öneriler

  Yaz mevsimiyle beraber tatil ve deniz sezonu açılıyor. Bu tarz özel anlarınızda teknolojiden faydalanmak eskisine göre daha az zahmetli. Su altında çekim yapmak isteyenler veya denize düşmeye karşı tedbiri elden bırakmayanlar için birkaç alternatif hazırladık. Önce birkaç model ile başlıyoruz. Unutmadan belirtelim su altı fotoğrafları konusunda meraklıysanız www.marmarafestival.org sitesini mutlaka takip edin. “Marmara için umut var” sloganıyla her sene düzenlenen Marmara Festival’i beğeneceğinize eminiz. Artık konumuza dönebiliriz.

  Panasonic Lumix DMC-FT5
  Suyun altında Leica lens kullanmak… Herhalde bir düş olsa gerek. Panasonic ve Leica ortaklığının bir sonucu olan DMC-FT5 16.1 megapiksel Full HD çekim yapabilen bir fotoğraf makinesi. Ürünü 13 metre derinliğe kadar kullanabiliyorsunuz. Ayrıca iki metreden düşmeye dayanıklı olduğunu da hatırlatalım. Suyun altının dışarıya göre karanlık olmasına karşın DMC-FT5 1600 gibi görece yüksek ISO değerlerinde çekim kalitesini düşürmüyor. Makro modunda bu kamerayla nesneye 5 santim yaklaşabiliyorsunuz. Eğer 1 santime kadar yaklaşıp fotoğraf çekmek istiyorsanız başka bir alternatif düşünmeniz gerekmekte.

  FUJIFILM XP70

  Fujifilm FinePix XP60 / XP70
  16.4 megapiksellik XP60 6 metre derinliğe kadar çekim yapabiliyor. Fiyat olarak rakiplerinden daha düşük olan XP60’da GPS özelliği bulunmuyor. Yani fotoğraflar ve yerleri eşleştirmek size kalıyor. XP60’ın en keyifli özelliği ise yüksek çözünürlükte saniyede 10 kare üst üste çekim yapabilmesi. Bu sayede mutlaka istediğiniz kareyi yakalıyorsunuz. Üç boyutlu fotoğraflara ilginiz varsa kameranın bir de bu özelliği var. İstediğiniz an iki kere fotoğraflanıp kamera içinde birleştirilip üç boyutlu olarak saklanıyor. Daha sonra uyumlu bir televizyon ile görüntüleri 3D izleyebilirsiniz. Ürünün benzer 10 metre derinlikte çekim yapabilen XP70 modeli de mevcut.

  bs-rx1002-pkg
  Backscatter Sony RX100 MkII

  Sony’nin küçük ama devlerle kapışan RX100 serisi birçok ihtiyacı karşılayan özel bir fotoğraf makinesi. Fiyatı biraz yüksek olsa da yetenekleri nedeniyle RX100 kendi yarattığı kategoride neredeyse rakipsiz. Bu kadar küçük bir fotoğraf makinesini su altında kullanmak da elbette çok pratik bir çözüm. Bunun için Backscatter markasının özel bir kabini mevcut. Özel flaş ışığı ile birlikte manüel olarak tüm ayarları su altında da yapabileceğiniz bu özel sistemin fotoğraf makinesi dahil yurt dışı fiyatı 1920 dolardan başlıyor.

  DSLR makineler için su altı çözümleri mevcut ancak bu başlı başına ayrı bir konu. Yine de fikir vermesi amacıyla www.ikelite.com/housings adresine göz atabilirsiniz. Eğer DSLR makine ile bu tarz bir çekim yapmak istiyorsanız mutlaka yetkili birinde amacınız ve ekipmanınız yönünde bilgilendirme alın.

  Su altı çekimleri için temel öneriler

  Nesneye mümkün olduğunca yakınlaşın. Suyun altında acele edip uzaktan çekmek yerine mümkün olduğunca yakınlaşmaya çalışın. Unutmayın suyun altındasınız ve su ister istemez bir bulanıklık ve renk kaybına neden olacaktır. Bu yüzden yakınlaşıp suyu en aza indirgemeyi unutmayın. Tabii bahsettiğimiz şey bir köpek balığı ise canınızı kurtarın!

  Su altı çekimlerini ilginç kılan özelliklerden biri de açıdır. Tepeden derine indiğimiz için genellikle ilk eğilimimiz yukarıdan çekim yapmaktır. Bir balığı bu şekilde fotoğraflamaktansa mümkün olduğunca göz seviyesinden veya alttan yukarı doğru çekmeye özen gösterin. Daha az çekilen bu tarz fotoğraflar daha ilginç olacaktır.

  Manüel ayarlara alışmanız su altında işinize yarayacaktır. Her çekimde otomatik ayarların farklı sonuçlar vermesi ihtimaline karşın en azından ISO seviyesini sabitleyerek işe başlayın. Birkaç deneme yanılma ile diyafram ayarınızı da sabitleyip en azından yarı manüel çekim yapabilirsiniz. Bu sayede değişen etkenleri daha iyi kontrol edebilirsiniz. Derine indiğiniz için flaşı da otomatikten çıkarıp devamlı moda getirmeyi unutmayın.

  Gerçekten çekmeye değer bir görüntü yakaladıysanız birkaç kez dalmanız gerekebilir. Kendinizi bu sürece hazırlayın. Emin olun ki en profesyonel belgeselciler bile defalarca suyun altına girip aynı kareyi yakalamaya çalışıyorlar. Kolay vazgeçmeyin.

  Eğer amacınız sadece suyun içinde videolar çekmekse GoPro 3, 4 gibi aksiyon kameralara yönelebilirsiniz. Sony’nin HDR-AS100V ve 200V kamerası da çok başarılı. 5 metreye kadar çekim yapabilme özelliği sağlayan bu özel kabini buradan bulabilirsiniz.

  Son olarak su altında mükemmeliği aramak yerine anın keyfini çıkarın, güvenliği elden bırakmayın ve eğlenmeyi unutmayın.

  556-yasayanmarmara2014makro2erhanozturk 557-yasayanmarmara2014makro3saygundura

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN