Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımStereo ses sistemi nasıl ayarlanır?

  Stereo ses sistemi nasıl ayarlanır?

  Temiz bas, parlak yüksek sesler, net konuşma elde etmek için stereo ses sistemi nasıl ayarlanır, anlattım. İyi bir ses sistemi müzik ve filmlerin keyfini artırır, bunu hepimiz biliyoruz. Ancak iyi ses kalitesini elde etmek için dünya para harcamanız gerekmediğini de bir kenara not edelim.

  Optimum ses sistemi kurulumu yapmak ses kalitesini artırmada sanıldığından önemli bir rol oynar. Dikkatsizce köşeye veya rafa yerleştirilen hoparlörler veya soundbar tam potansiyellerine ulaşamayabilir. Televizyon veya akıllı telefondan sezs sistemine kurduğunuz bağlantı da eşit derecede önemlidir.

  Stereo ses sistemi nasıl ayarlanır?

  Stereo üçgen: Stereo üçgen en temel ve verimli kurulumlardan birisidir. İki hoparlörü oturduğunuz konuma göre ikizkenar üçgen oluşturacak şekilde yerleştirmeniz gerekir. Her iki hoparlörün aynı mesafede olması, sesin yeniden oluşturulmasında etkili olur.

  Duvara uzaklık: Tiz ve bas tonlarının bozulmasını önlemek için hoparlörler doğrudan duvara veya köşeye yerleştirilmemelidir. Hoparlörlerinizin en yakın duvar vb. cisimden en az 70 santimetre mesafede olması idealdir.

  stereo ses sistemi ve hoparlorler nasil ayarlanir (2)

  TV için yanları kullanın: Film ya da oyun keyfini artırmak için hoparlörleri televizyonun tam yanına dikey olarak ortalayacak şekilde yerleştirin. Böylece efektlerin ya da konuşmaların görüntüyle daha iyi birleşerek gerçekçi bir sonuç verdiğini göreceksiniz.

  Kulak seviyesinde: Kompakt hoparlörler kulağınızla aynı seviyede olmalıdır. Büyük hoparlörler ise yere ya da TV ünitesi gibi cihazların üzerine yerleştirilebilir. Örneğin bir rafta veya bir büfe üzerinde baş seviyesinde kurarsanız, yüksek tonlar sizi aşarak sesi arkanıza düşürmez.

  Eşya kaosuna dikkat: Hoparlörler sesi bir ampul gibi küresel biçimde yayar. Dinleyici ise doğrudan yayılan ses ve yansımalarının bir karışımını duyar. Bu nedenle küçük hoparlörler, çılgınca doldurulmuş bir rafta çıplak duvarın önünden daha iyi ses çıkarır, çünkü ses eşit yüzeylere çarpmaz ve dikkat dağıtıcı ses yansımaları dağılır ve daha az fark edilir.

  Halılar nerede? Serbest duran hoparlörler için zemin, rahatsız edici ses yansımalarının meydana geldiği bir alan olabilir. Hoparlörler ve dinleyiciler arasında bir halı bu yansımaları emerek etkisiz hale getirebilir. Yani bir nevi gereksiz sesleri temizler.

  Perdeler de etkili: Oda akustiğinin ses üzerinde kaliteli bir kablodan daha fazla etkisi vardır. Hoparlör, bulunduğu odanın akustiği kadar iyi ses çıkartabilir. Örneğin yüksek sesli bir şeyler dinlerken, sesin arkanızdaki camdan yansığını fark ederseniz, perdeleri kapatmak ses kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

  stereo ses sistemi ve hoparlorler nasil ayarlanir

  Kalibrasyon özelliğinden faydalanın: Bazı üst seviye cihazlarda ses kalibrasyon özelliği bulunmaktadır. Bu sayede sesin ortama göre en iyi sonuç verecek hale gelmesini ayarlamak mümkündür.

  HDMI: Televizyondaki HDMI bağlantısını “ARC” uyumlu yuva ile yapın. Ardından, TV ses menüsünden harici hoparlörü etkinleştirin. Hala ses gelmiyorsa, ses ayarını “PCM” olarak değiştirin.

  Optik dijital: HDMI söz konusu değilse, TV’nin optik dijital çıkışı birçok soundbar ve ev sineması sistemi için kullanılabilir. Televizyondaki kırmızı konektörün ses çıkışı vermesi için, harici hoparlörler üzerinden ses çıkışını ayarlamanız gerekir. Bu durumda sesin televizyon kumandası değil, ses sistemi üzerinden ya da kumandasıyla kontrol edileceğini unutmayın.

  Stereo giriş: TV’ler, kulaklık çıkışları üzerinden de bir ses cihazının stereo girişine bağlanabilir. Çoğu TV setinde ses seviyesi ayarı TV uzaktan kumandasıyla çalışır.

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN