Steam Link ile Arşivinizdeki Oyunları iOS ve Android Cihazlarda Oynayın

0

Bilgisayarınızdaki oyunları telefonunuzda oynamak ister misiniz? Cevabınız evet ise sizi dijital oyun devi Steam’in geliştirdiği devrimsel bir uygulama olan Steam Link ile tanıştıralım. Masaüstü oyunlarını mobil cihazlara internet üzerinden taşıyan Steam Link uygulaması ile bilgisayarınız sunucuya dönüyor ve mobil cihazlarda adeta bir devrim yaşanıyor. Aslında Steam Link oyun kütüphanenizi başka bir televizyon ya da ekrana taşıyan fiziksel bir kutu olarak birkaç sene önce karşımıza çıkmıştı. Ancak firma üretimi durdurup oyuncuları bir nebze üzmüştü. Bir süredir Beta olarak test edilen Steam Link nihayet herkesin kullanımına açık bir uygulama olarak geri döndü.

steam link
Steam Link kolay kurulum sonrasında Steam arşivinizi iOS ve Android cihazlara taşıyor

Steam Link ile Sınırlar Kalkıyor

Verimli bir test sürecinin ardından hatasıza yakın bir performansta çalışan Steam Link uygulamasını Android veya iOS yüklü tablet ve telefonlarda kullanabilirsiniz. Kurulumu yaptıktan sonra birkaç yönlendirme ile hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken temel konu ise mobil cihazınızdan bağlanırken güvenlik amaçlı kullanabileceğiniz pin kodu belirlemek. Sistemin güzel tarafı aynı ağ üzerinde olmak gibi bir zorunluluğu ortadan kaldırması. Dolayısı ile evinizdeki bilgisayarda açık olan oyunlarınıza herhangi bir yerden bağlanabiliyorsunuz. Stabil bağlantı için 15Mbit öneriliyor. İnternet kalitesine göre gecikme veya görüntüde bozulma meydana gelebiliyor.

Zengin Aksesuar Desteği

Bilgisayarda oynadığınız oyunları telefona taşımak kontroller açısından sıkıntı yaratabilir. Bu sorunu çözmek için de telefonunuza uyumlu bir fare, klavye veya joypad bağlayabilirsiniz. Bir başka çözüm de telefonu yerleştirebileceğiniz Snopy’nin tetikli joypad’ine göz atabilirsiniz. Ürünü 40.99 liraya bu adresten alabilirsiniz.

Strateji seven tablet kullanıcıları için de HP’nin bluetooth bağlantılı kablosuz faresini önerebilirim. Bu fare ile USB aparatına ihtiyaç duymadan Android telefon veya tabletinize bağlantı sağlayabilir fare gerektiren oyunlarda rahat edebilirsiniz. HP Spectre ürününü 239 liraya bu adresten temin edebilirsiniz. Apple telefonlar da yeni güncelleme ile resmi olarak PlayStation DualShock 4’ü kullanabildiği için avantajlılar. Android kullanıcıları OTG kablosu kullanarak çok farklı joypad takıp deneyebilirler.

Oyun Performansı

Portal 2, Rainbow Six Siege ve Company Heroes gibi farklı oyunlarla yaptığım testlerde genellikle memnun kaldım. Joypad ve fiziksel klavye desteği oldukça başarılı ancak strateji oyunlarında fare kullanmak sıkıntı yaratabiliyor. Farenin sağ tuşu menülerde geriye döndüğü için verimli olmuyor. Ancak bu sorunlar güncelleme ile çözülecektir diye düşünüyorum.

Steam dahil herkes mobil pazardan pay kapmak istiyor. Google Stadia, Apple Arcade ve Nintendo Switch gibi mobil ağırklıklı oyun çözümlerine göre Steam Link oyuncular tarafından ne kadar benimsenecek? Cevabı birlikte göreceğiz ancak ilk izlenime göre Steam geleceğini garanti altına almış durumda.

Cevap bırakın