Star Wars: Squadrons İnceleme

0

Star Wars serisinin son üyesi Squadrons bize uzayın derinliklerinde ikonik Star Wars gemileri ile dogfight heyecanı sunuyor. Geçmişten günümüze farklı oyun türlerinde defalarca kez ağırlanan Star Wars kültürü, oyuncuların en çok heyecanlandığı uzay savaşı temasında bu defa biraz farklı, rekabetçi bir düzlemde yer alıyor.

5vs5 ya da 10vs10 olarak oynanabilen format üzerinde çalışan ekipler, oyunculara farklı kategorilerde yer alan 4 gemi ile birlikte 5. Gemiyi rotasyon ile belirliyoruz. Daha kırılgan olmak, daha savunma ağırlıklı durmak, hızlı hareket etmek gibi 5 gemi seçeneğini dengeleyebiliyorsunuz. Oynadığınız maçı kazanmanız için bu dengelemeyi çözmek ve karşınızdaki rakibin neler aldığına dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Gemiler birbirinden farklı olması sadece kategori ve yetenek olarak değil, hareket kabiliyeti, ateş gücü gibi diğer unsurlarla da fark yaratıyor. Bu unsurları oyun içinde başarı kazanıp kariyerinizde seviye atladıkça geliştirebiliyorsunuz. Bu gelişim pilotunuzun giyiminden başlıyor, geminin teknik özellikleri ve son olarak kozmetik kısımlarda son buluyor.

Kariyerinizde 5. Seviyeyi geçtikten sonra artık daha büyük çarpışmaların döndüğü Fleet Battles açılıyor. 2li gruplar halinde 10vs10 olarak çarpıştığınız bu modda amaç düşmanın ana gemilerini yok etmek. Fakat ana gemiye gelene kadar 2 farklı seviyeyi savaş alanında aşmanız gerekiyor. Önce düşmanın hafif avcı uçaklarını, arkalarında olan gemilerini ve sonrasında yer alan orta seviye savaş gemilerini imha etmeniz isteniyor.

Görsellik olarak oldukça akıcı ve iyi duran yapım VR deneyimi olarak da oldukça iyi kurgulanmış bir eğlence sunuyor. Atmosferin görsellik ile birleştiği efektler ve diğer yan unsurlar oyuncuyu iyice oyunun içine entegre ediyor.

PC kısmında sistem gereksinimleri açısından talepkar olmayan yapım, Intel 7700 civarı bir CPU ve GTX 1060 segmentinde bir ekran kartı ile rahatlıkla oynanabiliyor. Minimum sistem bileşeni olarak GTX 660 ekran kartı ve i5 6600k CPU öneriler arasında.

Star Wars hayranları için 6 farklı haritada oyun deneyimi sunan Squadrons bir miktar zor gemi kontrolleri ile başta alışması zor olan, zaman içinde eliniz alıştıktan sonra arkadaşlarınızla bol keyif alabileceğiniz bir yapım olarak karşımızda duruyor.

Cevap bırakın