Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  ManşetBilgisayarınıza sürat getirecek SSD önerileri

  Bilgisayarınıza sürat getirecek SSD önerileri

  Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolu klasik sabit diskini size daha fazla performans sunacak SSD ile değiştirmektir. Bu yazıda size adeta yeni bir bilgisayar satın aldığınız hissini yaşatacak SSD seçenekleri öneriyorum.

  Bilgisayar satın alırken mutlaka SSD yani katı hal sürücüsü olarak adlandırılan diskli olmasını öneriyoruz. Çünkü SSD’ler, klasik sabit disklere oranla daha hızlı veri okuma ve yazma yaptıklarından daha iyi performans elde etmenizi sağlayacaktır. SSD’li bilgisayarlar klasik sabit diskli olanlara oranla biraz maliyetli olmakla birlikte, sizi daha fazla memnun edecektir.

  Klasik sabit disklerde arıza riski yüksektir

  Klasik sabit diskler mekanik parçalara sahiptir ve disklerin dönerek çalışması prensibine dayanır. Bu nedenle zamanla arızalanabilir. SSD’ler ise flaş bellekler gibidir ve hareketli mekanik parça içermediği için sürtünmeye dayalı arızalanma riski içermez. Klasik diskler sarsıntılardan etkilenerek bozulabilir. Ayrıca aşırı güç tüketir ve SSD’lere göre bilgisayarınızın daha fazla ısınmasına neden olur.

  Yeni bilgisayar almış gibi hissedeceksiniz

  Eğer daha önce satın alınmış ve klasik disk kullanan bir bilgisayarınız varsa, biraz harcama yaparak SSD’ye geçmeniz de mümkün. Bu sayede hem bilgisayarınızın açılış hızı artacak hem de işlem süreleri farkedilir derecede azalacaktır. Öyle ki SSD taktıktan sonra adeta yeni bir bilgisayar satın almış gibi performans artışını hissedeceksiniz. Bu yazıda size MediaMarkt internet mağazasından seçtiğim bilgisayarınıza sürat getirecek SSD seçenekleri öneriyorum.

  KINGSTON SSDNow V300 240GB

  KINGSTON SSDNow V300 240GB

  MediaMarkt internet mağazasından seçtiğim ilk SSD, KINGSTON tarafından üretilen SSDNow V300 Serisi’nin 240GB kapasiteli modeli. Ürün, bilgisayarınıza hız kazandırmak için uygun maliyetli bir çözüm. Üretici şirketin iddiasına göre bir 7200RPM sabit diskten 10 kat daha hızlı sonuç veriyor. Ürünün veri aktarım hızı 6Gb/s. Veri okuma ve yazma hızı ise 450 MB/s. Ürünün kutu içeriğinde kolayca bilgisarınıza monte edebilmeniz için yardımcı araçlar da çıkıyor.

  SANDISK Ultra 3D 250GB

  SANDISK Ultra 3D 250GB

  Bilgisayarınızı hızlandırmak için size ikinci önerim ise SANDISK firmasının 250GB depolama kapasiteli Ultra 3D modeli. 560mb/sn. veri okuma ve yazma hızı sunan ürün, kullandığı NCache 2.0 teknolojisi ile daha hızlı ve seri işlemler gerçekleştirmenizi sağlıyor. Bu teknoloji verileri önbelleğe alarak bilgisayarınızın yüksek oranda performansla çalışmasını mümkün kılıyor. Düşük güç tüketen SanDisk Ultra 3D SSD, bu sayede bilgisayarınızı daha uzun süre kullanmanıza yardımcı oluyor. Ürünler birlikte yeni sürücünüzü kurabilmeniz için size yardımcı olacak kopyalama yazılımı, disk analizi araçları da veriliyor.

  WD Blue SSD 500GB

  WD Blue SSD 500GB

  Seçtiğim üçüncü SSD ise WD tarafından üretilen ve 545MB/s veri okuma hızına sahip olan Blue SSD modeli. Ürünün veri yazma hızı ise 525MB/s. Bilgisayarınızda çok görevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğunuz performansı suna WD Blue SSD, bir çok uygulamayı aynı anda sorunsuz kullanabilmenizi mümkün kılıyor. WD Blue SSD 500GB, ücretsiz indirilebilen WD SSD Kontrol Paneli adlı yazımla yönetilebiliyor. Bu yazılımla SSD’nizin sağlık durumunu analiz etmeniz mümkün. (Buy Phentermine) Ben bu yazıda  WD Blue SSD’nin 500GB modelini önersem de 1TB’a kadar kapasiteli dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için uyumlu seçenekler de bulabileceğinizi hatırlatayım.

  SAMSUNG 850 Evo 500GB

  SAMSUNG 850 Evo 500GB

  Klasik sabit disk kullanan bilgisayarınızı hızlandırmak için size önereceğim son SSD ise Samsung’un 500GB kapasiteli 850 Evo modeli. Samsung’un 3D V-NAND flash bellek mimarisini kullanan ürün, 540 MB/s veri aktarım hızına sahip. Ürünün veri okuma hızı 540 MB/s, yazma hızı ise  520 MB/s seviyelerinde. Ürün bu hızlara ulaşmak için Samsung’un TurboWrite teknolojisini kullanıyor. 850 EVO’da donanım tabanlı tam disk şifreleme motoru mevcut. Bu teknoloji, AES 256 bit şifreleme yaparak kullanıcıların verilerini güvence altına alıyor. Bir çok SSD ürününde olduğu gibi, Samsung da geçiş için gerekli aksesuarlar ve yazılımları da 850 EVO ile birlikte ücretsiz veriyor.

  Sorularınız olursa yorumlardan bana ulaştırabilirsiniz

  Bu yazıda size bilgisayarınıza sürat getirecek SSD önerileri hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım. MediaMarkt internet mağazasında satışa sunulan tüm SSD seçeneklerini buradan görebilirsiniz. Konuyla ilgili sorularınız olursa, aşağıdan yorum bırakarak bana ulaştırabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede


  MediaTrend’de yayınlanan diğer yazılarıma göz atmak ister misiniz?

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN