Spotify’dan yeni bir kilometre taşı daha

0

Spotify, 83 milyon Premium üyeye ulaştığını açıkladı. İşte detaylar…

Müzik akışı uygulaması dendiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan ve Türkiye’de hatrı sayılır bir kesim tarafından beğeniyle kullanılan Spotify Premium abone sayısına dair ayrıntıların da yer aldığı 2018 yılı ikinci çeyreğine dair finansal göstergelerini kamuoyuyla paylaştı. Buna göre Spotify’ın 83 milyon Premium üyesi mevcut.

Platformun geçtiğimiz Ocak ayında 70 milyon olan ücretli abone sayısının arttığı görülüyor. Öte yandan Spotify’daki toplam abone sayısının (ücretli+ücretsiz) 180 milyon olduğu belirtildi. Son derece sansasyonel bir rakam olduğuna şüphe yok. 

Bu arada Spotify’ın en önemli rakibi konumundaki Apple Music’in geçtiğimiz Nisan ayı itibarıyla 40 milyon ücretli üyeye sahip olduğu açıklanmıştı. Bu durumda Spotify’in rakibini ücretli abone sayısı tarafında 2’ye katladığını ifade etmek mümkün. Bir diğer ayrıntı olarak Apple, 2018 sonu itibarıyla Spotify’ın ücretli abone sayısını geride bırakmayı amaçlıyordu, ancak mevcut göstergeler ışığı da bu hedef adeta bir mucize.

İşler iyi gidiyor…

Spotify’ın geçtiğimiz aylarda borsada işlem görmeye başladığı biliniyor. Bu nedenle üzerinde büyüme ve karlılık tarafında baskı hisseden platform adına söz konusu veriler yüzleri güldürüyor. Rekabet her ne kadar artış gösterse de Spotify, tahminlerin aksine Apple ile başa baş yarışmayı başarmışa benziyor. Gelecek adına rekabetin nasıl bir seyir izleyeceği ise merak konusu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Cevap bırakın