Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSpotify müzik streaming ekonomisi ile ilgili raporu Loud and Clear 2024’ü yayınladı

  Spotify müzik streaming ekonomisi ile ilgili raporu Loud and Clear 2024’ü yayınladı

  Loud & Clear 2024, Spotify’ın yıllık olarak yayınladığı streaming ekonomisi ile ilgili önemli haberleri paylaştığı ve dünya çapındaki hem sanatçılar hem de fanlar için önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

  Kim para kazanıyor? Ne kadar kazanıyorlar? Ve bu miktar yıllar içinde nasıl değişti? Spotify, sanatçıların her yıl ne kadar kazandığına ilişkin bu detayda veriyi yayınlayan tek streaming platformu olmaya devam ediyor. Loud and Clear 2024 raporunun öne çıkan 10 başlığını aşağıda bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için ise buraya göz atabilirsiniz.

  Dil Engelini Aşmak

  Spotify’dan en az 10 bin dolar gelir elde eden sanatçıların yarısından fazlası İngilizcenin ana dil olmadığı ülkelerden. Streaming’in sektöre giriş engellerini azaltması, aslında eski bir haber ancak bunun sanatçıların geçim kaynakları üzerindeki etkisi ve bu etkinin küresel anlamda çeşitliliği giderek daha net hale geliyor.

  Bağımsızlar İçin Rekor Yılı

  2023’te, bağımsız sanatçılar Spotify’da neredeyse 4,5 milyar dolar gelir elde etti. Bu, bağımsız sanatçıların, bütün müzik sektörünün Spotify’da elde ettiği toplam 9 milyar dolarlık gelirin  yaklaşık yarısını oluşturduğu ilk yıl oldu.

  Her Seviyede Daha Fazla Gelir

  2017’den bu yana en az 1 milyon dolar, 100 bin dolar ve 10 bin dolar gelir elde eden sanatçı sayısı neredeyse üç katına ulaştı. Spotify telif hakları, sanatçıların kariyerlerini her aşamada destekliyor.

  Beklenmedik Milyonerler 

  2023’te Spotify’dan en az 1 milyon dolar gelir elde eden sanatçıların çoğu tanınmış isimler değildi ve başarılı bir yıl geçirmek için “hit” bir şarkıya ihtiyaç duymadı. Bu sanatçıların yüzde 80’inin Spotify’ın Global En İyi 50 listesine giren bir şarkısı yoktu. Streaming çağında listeler, başarıya ulaşan tüm sanatçıları kapsayacak kadar geniş değil.

  Spotify-yeni-ozellik-00

  Spotify’dan Rekor Seviyede Ödemeler

  Bu yıl da Spotify, tek bir platform veya kurum tarafından müzik endüstrisine yapılan en yüksek yıllık ödeme olan 9 milyar dolardan fazla bir ödeme gerçekleştirdi. Bu rakam son altı yılda neredeyse üç katına çıktı ve Spotify’ın kuruluşundan bu yana ödediği toplam 48 milyar dolardan fazla olan tutarın de büyük bir bölümünü temsil ediyor.

  Müzik Yayıncılığı Yeni Bir Zirveye Ulaşıyor

  Spotify, son iki yılda, şarkı yazarlarını temsil eden yayıncı hak sahiplerine 4 milyar dolar ödedi. Şarkı yazarları, yayın hakları sahipleri aracılığıyla, streaming hizmetleri sayesinde  rekor seviyede gelirler elde ediyorlar.

  Sayılar

  Spotify olarak geçimleri en çok streaming’e bağlı olan sanatçılara, yani  2023’te yeni çıkış yapan ve de profesyonel olan 225 bin sanatçıya odaklıyız. Platforma içerik yükleyen 10 milyonun üzerindeki sanatçının en az bir adet parçası bulunuyor. Yaklaşık 8 milyon sanatçının, tüm zamanlarda, platformda 10’dan az parçası mevcut. Yaklaşık 5 milyondan fazla sanatçınının, platformdaki tüm kataloglarının dinlenme sayısı, toplamda 100’den daha az. Daha fazla sanatçı başarıya ulaşıyor ve bunun sonucu olarak da daha fazlası, “sanatçı” olmaya ilgi duyuyor. Elbette, 10 milyondan fazla sanatçının Spotify’da en az bir parçası var, ancak söz konusu olan finansal fırsatlar yaratmak olunca, odağımızda geçimleri streaming’e en çok bağlı olan, kariyerinin başlangıcında olan yeni çıkış yapan veya profesyonel isimlerden oluşan 225 bin sanatçı var.

  Sanatçıların Kariyerlerindeki Büyüme 

  2017 yılında Spotify’da 10 bin dolardan fazla gelir elde eden sanatçıların neredeyse yarısı şu anda 50 bin dolardan fazla gelir elde ediyor. Bu sanatçıların kayıtlı tüm gelir kaynaklarından da 200 bin doların üzerinde gelir elde ettiği düşünülüyor. Sanatçıların kariyerleri Spotify’da başlamakla kalmıyor, aynı zamanda Spotify’da büyüyor da.

  Streaming Fırsatı

  Bir radyo istasyonu dinleyicilerine en iyi 40 parçayı çalar; bir plak mağazasında ise birkaç bin sanatçının müziğine erişmek mümkün olabilir. 2023’te 50 bin sanatçı, Spotify’dan en az 16 bin 500 dolar; kayıtlı tüm müziklerden ise muhtemelen 65 bin dolar gelir üretti.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN