Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSpotify doğum sırasında dinlenebilecek şarkıları açıkladı

  Spotify doğum sırasında dinlenebilecek şarkıları açıkladı

  Müzik hayatımızın her anında bize eşlik ediyor. Artık buna doğumhaneler de dahil. Günümüzde pek çok anne adayı, doğum sırasında kendisini rahatlatacak şarkıları önceden seçip doktoruna iletiyor. Spotify’da 90 binin üzerinde “Doğum Şarkıları” çalma listesi bulunuyor. Amerikalı ünlü doğum uzmanı ve jinekolog Dr. Jacques Moritz de, hastalarının yüzde 70’nin, kendisine o büyük gün için özel olarak seçtiği şarkılardan oluşan müzik listeleri ile geldiğini söylüyor.

  Spotify, Dr. Jacques Moritz ile birlikte çalışarak kadınlara doğum sırasında eşlik edecek ideal şarkılardan oluşan, doğumhanede test edilip onaylanmış bir Doğum Çalma Listesi oluşturdu. Liste, tüm doğum sürecini yansıtacak şekilde önce hafif ritimli ve yumuşak şarkılarla başlıyor, sancıların yükseldiği ilerleyen dakikalar için daha sert ritimli şarkılarla devam ediyor. Liste ebeveynlerin bebekleriyle karşılaştığı o ilk an için Yo-Yo Ma’nın seslendirdiği Bach’ın ‘Unaccompanied Cello Suite #1’ parçası ile son buluyor.

  1457013064_Dr__Jacques_Moritz

  Müziğin hatıralar, duygular ve korku ve acı ile baş etme şeklimizi etkileyen merkezi sinir sistemimiz üzerinde önemli bir etkisi olduğunu vurgulayan Dr. Moritz, kadınların doğum anında kendilerini rahatlatacak ve güçlendirecek şarkılara yönelmesinin çok doğal olduğunu söylüyor. Dr. Moritz, iyi oluşturulmuş bir müzik listesinin, doğum sırasında kadınların doğumhanelerin yüksek sesli ve rahatsız edici ortamından uzaklaşıp, korku ve acı hissiyle daha iyi başa etmelerini sağladığını ifade ediyor. Araştırmaların anne karnındaki bebeğin de çalınan müziği duyduğunu gösterdiğini hatırlatan Dr. Moritz’in, kendi doğum müzik listesini oluşturmak isteyen anne adayları için önerileri şöyle:

  • Rahatlatıcı ve tanıdık: Anneyi rahatlatmak için, doğum anında dinlenen müziklerin rahatlatıcı ve tanıdık olması gerekir. Ancak gevşetici müziklerle karıştırmamak gerekiyor. Listenizin yeni ve bilmediğiniz şarkılar yerine aşina olduğunuz şarkılardan oluşması önemli. Ergenlik döneminde en sevdiğiniz, içinizi hala ısıtabilen şarkılar bu anlamda iyi bir seçim olabilir.
  • Güçlü enstrümantal şarkılar: Doğumun hızlandığı anlar için güçlü enstrümantal vuruşları olan şarkıları seçin. Sözlü şarkılar bu süreçte dikkatinizi dağıtabilir. Yine de sözlü müzik tercih ediyorsanız, dilini bilmediğiniz şarkıları tercih edebilirsiniz.
  • Uzunluk ve çeşit: Doğum süreleri kişiden kişiye değiştiği için, anne adaylarının farklı şarkıcılardan oluşan uzun bir liste hazırlaması önemli. Özellikle ilk defa anne olacaklar için en az 5, ideal olarak 10 saatlik bir çalma listesi oluşturmalısınız.
  • Güzel: Bebeğinizle karşılaştığınız o ilk an için, bir kadına kendini en güzel hissettiren şarkıları seçtiğinize emin olun. Hafızalara kazınacak ve aşırı duygusal geçecek o özel anda, arka planda güzel ve duygusal şarkılar çalmalı.

  Dr. Moritz’in hazırladığı doğum şarkıları listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  1. Pearl Jam – Just Breathe
  2. James Bay – Let It Go
  3. Regina Spektor – Don’t Leave Me
  4. Sigur Rós – Festival
  5. Death Cab for Cutie – Transatlanticism
  6. The Lumineers – Ho Hey
  7. Norah Jones – Sunrise
  8. Craft Spells – After the Moment
  9. Xavier Rudd – Follow the Sun
  10. Lucinda Williams – Fruits of My Labor
  11. John Lennon – Beautiful Boy (Darling Boy)
  12. Colbie Caillat – Capri
  13. D’Angelo – Really Love
  14. Milton Nascimento – Nos Bailes Da Vida
  15. Coldplay – Don’t Panic
  16. Fleet Foxes – Your Protector
  17. Yeah Yeah Yeahs – Maps
  18. Kygo Maty Noyes – Stay
  19. P!nk – Try
  20. Muse – Starlight
  21. John Legend – All of Me – Tiesto’s Birthday Remix
  22. David Bowie, Queen – Under Pressure
  23. U2 – With or Without You
  24. Wilco – Impossible Germany
  25. Arcade Fire – Wake Up
  26. R.E.M. – Nightswimming
  27. Patty Griffin – Heavenly Day
  28. Iron & Wine – Naked As We Came
  29. Beyoncé – Blue
  30. Johann Sebastian Bach, Yo-Yo Ma – Unaccompanied Cello Suite No. 1

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN