Spor Kulaklığı Nasıl Seçilir?

0

Spor Kulaklığı deyip geçmeyin.

Spor yaparken temponuzu bozmayacak, konsantrasyonunuzu artıracak bir kulaklık seçmek hiç kolay değildir.

Yazımda seçiminize yardımcı olacak pek çok fikir var. 

Formumuza daha fazla dikkat ettiğimiz günler geldi.

Baharla birlikte kışın uyuşukluğunu üzerimizden atmanın tam zamanı. İster evde veya spor salonunda, ister ise ısınan havaların sayesinde dışarıda egzersiz yapın, dinleyeceğiniz müzikler havanızı değiştirir ve enerjinizi de yeniler.

Spor yaparken müzik dinlemek konsantrasyonumuzu artırır ve kendimizi daha iyi hissetmemizi kolaylaştırır. Yaptığımız sporun temposuna uygun seçeceğimiz ritimler ise bizi ayrıca neşelendirir.

Antremanınızı engellemeyecek, yaptığınız çalışmaya odaklanmanızı kolaylaştıracak ve kulaklık seçiminde size rehberlik edecek önerilerimi aşağıda bulabilirsiniz.

 

Spor Kulaklığı Nasıl Seçilir?

Çoğu insan için hiçbir spor salonu hazırlığını veya tempolu koşusunu mükemmel bir çalma listesi olmadan tamamlamaz. Hazırlığınızı tam yapsanız bile bazen tam ritminizi bulmuşken, kulaklığınız düşüverir. Bazen ise müzik çok uzaktan gelir ve bas sesleri duyamazsınız.

Bu alanda yapılan tüm araştırmalar müzikle birlikte yapılan egzersizlerin performansınızı artırdığını, daha iyi reaksiyon süreleri aldığınızı ve daha yüksek motivasyon seviyelerine ulaştığınızı ortaya koyar nitelikte. Tam randımanlı spor için, doğru seçilmiş bir antreman kulaklığı hayat kurtarır.

Spor kulaklığı seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunur. Bunların başlıcaları aşağıdaki gibi özetlenebilir.

  • Düşmeyi önleyen ergonomik yapı
  • Ses izolasyonu
  • Suya dayanıklılık
  • Ve elbette olmazsa olmaz tasarım.

Özellikle tempo gerektiren sporlarda daha fazla terler ve mümkün olduğunca hafif ve dengemizi bozmayacak kulaklıkları tercih ederiz. Kulakiçi sporcu kulaklıkları bu tür çalışmalar için idealdir. Kulaklığı test etmek için aşağıdaki temel adımları uygulayabilirsiniz.

 

Kulakiçi spor kulaklıkları nasıl seçilir?

  • Sol ve sağ taraf arasındaki farkı ayırt etmekle testinize başlayın.
  • Sol kulakiçi kulaklıkları sol kulağa yerleştirin, ancak fazla içeri itmeyin.
  • Sağ elinizi kullanın ve sol kulak memesini tutun.
  • Kulak kanalını genişletmek için sol kulak memesini aşağı doğru çekin.
  • Kulaklığınızı hafifçe bastırın ve kulak kanalına sokmak için işaret parmağınızı kullanın.
  • Kulakiçi kulaklıkları zorlayacak şekilde kulağınıza sokmayın, yalnızca sıkı bir sızdırmazlık hissetmeniz yeterlidir.

Doğru kulaklığı seçmek için bu adımları en başa dönerek tekrarlayabilirsiniz.

Bu adımları izledikten sonra, daha konforlu bir ses deneyimi yaşadığınızı görebilirsiniz.

 

Spor kulaklıkları nasıl takılır?

Sporcu kulaklıkları, kullandığınız klasik kulakiçi kulaklıklardan oldukça farklıdır. Genellikle kulak tıkacı tutturulmuş bir kancayı kulaklarınıza bağlar ve daha fazla stabilizasyon sağlarlar.

Kullandığınız kulaklıkta kulakiçi kancası bulunuyorsa bu tasarımın yüzünüze orantısı da önemlidir. Kulak kancalarının kulaklara doğru konumda sıkıca oturması gerekir. Bu özellik sayesinde en hareketli olduğunuz anlarda bile kulağınızdan düşmezler.

En doğru kulaklığı bulmak için farklı boyutlarda olanları denemenizi öneririm. Böylelikle doğru uyumu elde ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Ayrıca kulak kanalı ve kulaklıklar arasında sıkı bir sızdırmazlık olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü bu özellik duyabileceğiniz ses kalitesini en üst seviyeye çıkaracaktır.

Kulaklığınızın yüzünüzle uyumunu ve ses kalitesini test ettiyseniz, aşağıdaki iki yan faktörü de göz önüne alın.

 

Ter geçirmez kulaklıklar

Spor kulaklıklarınız ter geçirmez değilse daha fazla hasara maruz kalır ve çabuk eskiyebilir. Bu yüzden çoğu insan ter geçirmez kulaklık satın alır. Ter geçirmez bir kulaklık tercih ederseniz antreman sürenizin uzunluğu bir sorun olmaktan çıkar ve kulaklıklarınıza da zarar vermezsiniz.

 

Gürültü izolasyonu olan kulaklıklar

Çok gürültülü bir ortamda spor yapıyor ve engellenen gürültü miktarını en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız izolasyona dikkat etmelisiniz. Ses izolasyonlu kulaklıklar kullanan kişinin sadece müziğe odaklanmasına olanak tanır. Bu özelliği taşıyan kulaklıklar dış sesleri etkisiz kılar ve kişinin sporunun yarıda kesilmesinin de önüne geçer.

 

İyi seçilmiş bir kulaklığın sağladığı konfor yıllarca sürer, spordan aldığınız keyfinizi katlar. Birbirinden fonksiyonel spor kulaklık modellerini uygun fiyatlarla MediaMarkt‘ta bulabilirsiniz.

 

Spor haricinde kullanabileceğiniz bir bluetooth kulaklığa ihtiyaç duyuyorsanız rehber niteliğinde hazırladığım “Bluetooth Kulaklık Nasıl Seçilir?” başlıklı yazımı okumanızı da öneririm.

 

 

Bluetooth Kulaklık Nasıl Seçilir?

 

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

Cevap bırakın