Soundbar mı 5.1 Sinema Sistemi mi?

0

Ev eğlence sistemlerinin keyfini çıkarmak için çoğunlukla aklımıza ilk gelen unsur televizyondur. Yeni, büyük, HDR özellikli, 4K bir televizyon aldıktan sonra da çoğunlukla arayışımız sona erer. Ancak satın aldığımız televizyon ne kadar iyi olursa olsun ses konusunda aslında yavan bir tat bırakacaktır. Bunu da aslında iyi bir ses sitemine terfi ettiğimiz zaman özümseriz. Ses, doğası gereği hacimli bir alan ister ve televizyonlar ince yapılarıyla buna kısıtlı derecede olanak tanırlar. Dolayısıyla ev eğlence sisteminize ekleyeceğiniz soundbar veya sinema sistemi mevcut televizyonunuzdan çok daha tatmin edici bir sonuç verecektir. O halde bu yazımızda soundbar ve çok kanallı sistemleri kıyaslayalım.

Soundbar Seçenekleri

Hiç şüphe yok ki ses sitemi teknolojilerinde soundbar yükselen bir yıldız. Farklı markaların çeşitli özellikteki yeni ürünleri piyasaya çıkmakta. Temel özelliklere sahip uygun fiyatlı bir ürün arıyorsanız LG’nin SK1 modelini bu adresten inceleyebilirsiniz.

Bu fiyat aralığında bir ürünle televizyondan daha iyi ses alacağınızı garanti edebiliriz. Ancak aksaması muhtemel bir konu baslar olacaktır. Ürünlerin boyu ve hacmi sınırlı olduğu için baslar tatmin etmeyebilir. Böyle bir durumda subwoofer’ın dahil olduğu 999 liraya satılan Samsung HW-K450 gibi seçeneğe bu adresten yönelebilirsiniz.

soundbar
Dolby Atmos özelliği ile Soundbarlar oldukça gelişti

 

Dolby Atmos İsteyene…

Yine son dönemin popüler özelliklerinden Dolby Atmos peşindeyseniz artık üst seviye soundbarlarda da bu özelliğin olduğunu belirtelim. Bu adreste inceleyebileceğiniz 2699 lira satış etiketi bulunan LG’nin SK9Y modeli sanal olarak 5.1.2 kanal ses desteği sunuyor. Ürünü ayrıca kablosuz olarak satılan ek arka hoparlörlerini satın alarak klasik ses sistemlerine de çevirmeniz mümkün. HDMI’ın dışında optik ses girişi ve 192kHz/24bit yüksek ses kalitesi ürünün diğer artıları. Tüm bu seçeneklere ek olarak zengin seçenekler sunan soundbar ürün gamını bu adresten inceleyebilirsiniz.

harmankardon
Güçlü bir amfi ile 5.1 ses sistemlerin kalbini oluşturuyor

Ev Sinema Sistemi

Oldukça geniş ve detaylı olan bu konuda seçenekleriniz fazlalaşıyor. Dilerseniz amfi ve kolonlarınızı ayrı ayrı alıp istediğiniz güç ve performansta bir sistem elde edebilirsiniz. Tabii bu hem bütçe hem de bilgi gerektiriyor. Daha kestirme bir yol ise her şeyin içinde olduğu 5.1 sistemler. Ünlü ses markası Harman Kardon’un farklı seçenekleri bu konuda iyi bir alternatif. HD COM 1515 modeli, kanal başına 75 Watt güç beslemesi yapabilen gelişmiş bir amfi ve uyumlu hoparlörler ile geliyor. Ürünün DLNA özelliği sayesinden ağ üzerindeki telefon, bilgisayar ve tablete bağlanarak dosya oynatabilirsiniz. Bunun dışında üründe 4 HDMI, 1 USB, 1 Optik, 1 Analog giriş bulunmakta. Eğer birden fazla cihazı ses sitemine bağlamak istiyorsanız bu tarz amfilerin artısını görüyorsunuz. 2799 liraya satılan bu adreste satılan ürün Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby TrueHD, DTS, DTS-HD Master Audio, DTS 96/24, Dolby Pro Logic, Dolby Pro Logic II, Dolby Dual Mono gibi farklı ses standartlarını desteklese de Dolby Atmos desteği veremiyor. Bunun için daha yeni ve daha yüksek fiyatlı ürünlere bakmanız gerekiyor.

Özetlemek gerekirse soundbar denilince akla çok daha az bir kablo karmaşası geliyor. Daha az yer kaplayan ve genellikle özel bir ayar gerektirmeyen bir soundbar televizyonun kendi sesinin çok üzerinde bir kalite verecektir. Eğer ki seslerin ayrışması hoşunuza gidiyorsa çok kanallı sistemler evinizi sinema salonuna daha çok yaklaştıracaktır. Ancak bu çözüm de daha masraflı ve yer kaplayıcı olacaktır. Eğer bütçeniz ve yeriniz uygunsa 5 + 1 sistem deneyebilirsiniz. Son olarak ses konusu belki de teknolojinin en göreceli ve tartışmaya açık konularından biri olduğu için mutlaka gözünüze kestirdiğiniz modelleri deneyip test etmeye çalışın. MediaMarkt mağazalarındaki farklı seçenekler içinde deneme şansınız arttığı için daha iyi karar verebilirsiniz.

Cevap bırakın