Sosyal medyada konum paylaşmak beraberinde ne gibi güvenlik risklerini getiriyor?

0

Genellikle çoğu insan sosyal medyada konum paylaşmanın herhangi bir sakıncası olduğunu düşünmüyor. Ancak konumunuzu paylaşmak beraberinde sizi güvenlik risklerine karşı korunmasız hale getiriyor!

Konum bilgisi hassas bilgi kapsamındadır

Konum bilgisi hassas bir bilgidir ve özellikle Facebook, Twitter ve Instagram  gibi oldukça yaygın olarak kullanılan sosyal ağlarda konum bilgisi paylaşmak, sizi ve yanınızdaki insanların güvenliğini riske atabilir. Keza sosyal medyada check-in yaptığınızda konumunuzu potansiyel olarak oldukça büyük bir kitle ile paylaşıyorsunuz.Aklınızdan geçen “bunun neresi kötü olabilir ki?” sorusunun cevabını gelin birlikte irdeleyelim.

1.Takipçilerinize nerede olduğunuzu söylüyorsunuz

Bir durum güncellemesi, resim vb. yayınladığınızda genellikle mevcut konumunuzu etiketliyorsunuz. Bu, şu anda bulunduğunuz yerin başkaları tarafından da bilinmesini sağlar. Gizlilik ayarlarınıza bağlı olarak, bu bilgi potansiyel olarak milyonlarca yabancıya gösterilebilir. Bu bilgileri yalnızca “arkadaşlarınız” ile paylaşılacak şekilde ayarlamış olsanız bile, bu bilgilerin arkadaş olmayanlara veya toplam yabancılara ulaşamayacağını garanti edemezsiniz. Keza özellikle sosyal ağlarda güncelleme olduğu dönemlerde başkalarından gizlenerek paylaşılan fotoğrafların aslında görülebildiğine şahit olduk.  Bu durum aslında şu anlama geliyor: “Sosyal medyada paylaşılan bilgi sır değildir!”

Konum paylaşmak ne gibi güvenlik zafiyetlerine neden olabilir? İşte bunlardan sadece birkaçı:

  • Bir kafeye ya da otele gittiğinizde ilk işiniz ücretsiz Wi-Fi noktaları aramak mı oluyor? O zaman şimdiden geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum! Konum ve fotoğraf paylaşımı için ücretsiz Wi-Fi noktalarına bağlandığınızda aynı zamanda kendinizi saldırılara da açık hale getiriyorsunuz. Kötü amaçlı kurulan Wi-Fi noktaları ile hackerlar bilgilerinizi çalabilir ve anında tüm hesaplarınıza ulaşabilirler.
  • Birlikte dışarıya çıktığınız arkadaşlarınızı etiketlediğinizde ve onların da paylaşımınıza onay vermesi halinde kıskanç bir eş veya sevgilinin hedefi olabilirsiniz. Ya da bir alacaklının, kızgın bir arkadaşın veya arkadaşınızın bir hısmının… Senaryoyu daha da geliştirebilir, arkadaşlarınızın hayatındaki sorunların merkezine kendinizi koyabilirsiniz.

Unutmayın ki yabancıların sadece arkadaşlara yönelik olan bilgileri görmelerine neden olabilecek başka benzer senaryolar da var. Konumunuzla ilgili bilgileri paylaşmadan önce bu olasılıkları göz önünde bulundurmalısınız.

2. Nerede bulunmadığınızı da açıklamış oluyorsunuz

Konum bilgileriniz yalnızca şu anda bulunduğunuz birisini anlatmakla kalmaz, aynı zamanda onlara nerede olmadığınızı da söyler. Bu bilgi suçluların elindeki kadar tehlikeli olabilir, işte nedeni:  Düşünsenize yıllık izne çıkacaksınız ve deniz, kum, güneş hayallerinizi tatile çıkmadan önce bütün sosyal medya ahalisine duyurdunuz. Nerede tatil yapacağınız, kaç gün kalacağınız, tatilde kiminle birlikte olacağınız, dönüş tarihiniz… Siz ve sizi takip eden bütün arkadaşlarınız bu detayları adı gibi biliyor. Tatile gittiniz, evinizden belkide binlerce kilometre uzaktasınız. Sipariş ettiğiniz şemsiyeli kokteyl ve meşhur ayak pozunuzla tatile geldiğinizi cümle aleme ilan ediyor, Facebook, Instagram, Swarm, Twitter, Snapchat gibi sosyal ağlarda birbirinden havalı fotoğraflarınızı paylaşıyorsunuz. Nasıl bir yanlış yaptığınızın farkında mısınız?! Bir fotoğraf çekip binlerce kilometre uzakta Facebook’ta yayınlıyorsanız, potansiyel olarak milyonlarca yabancıya evde olmadığınızı söylüyorsunuz, bu da evinizin potansiyel olarak hırsızların radarına girmesini sağlıyor. Şu noktada hırsızların tek yapması gereken şey bir kamyon kiralayıp, evinizi taşımak!

3. Değerli eşyalarınızın yerini gösteriyorsunuz

Akıllı telefonunuzla bir fotoğraf çektiğinizde, bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak aynı zamanda ( coğrafi etiket ) fotoğrafını çekerken ne olursa olsun tam GPS konumunu kaydedebilirsiniz. Bu ayar nasıl mı oluyor? Cevap: Telefonunuzu ilk kurduğunuzda, telefonunuzun kameralı uygulamasında “çektiğiniz fotoğrafların konumunu kaydetmek ister misiniz? Bu ayar yapıldıktan sonra, hiç değişmediniz ve o zamandan beri, telefonunuz çektiğiniz her resmin meta verilerinde konum bilgilerini kaydediyor. Bu neden kötü bir şey olabilir ki? Durum güncellemeniz genel konumunuzu verirken, coğrafi etiketli fotoğrafınız çok daha hassas bir konum sağlar. Suçlular bu bilgiyi nasıl kullanır? Facebook, başka bir web sitesi veya satış aplikasyonları gibi bir çevrimiçi satış grubu üzerinde sattığınız bir şeyin resmini yayınladığınızı varsayalım, suçluların şimdi, resim dosyasının meta verilerinde bulunan konum verilerine bakarak yayınladığınız değerli öğenin kesin yerini biliyorsunuz. İyi haber, konum servislerini oldukça kolay bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz

4. Birlikte konum paylaştığınız kişilerin güvenliğini de riske atıyorsunuz

Konum bilgisi paylaşmanın aslında ne kadar önemli bir güvenlik riski olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olduk ve neden önemli olduğunu öğrendik. Coğrafi etiketli resmi eklediğinizde veya ortak bir tatilden durum güncellemesinde etiketlediğinizde, sizinle birlikte olan kişilerin güvenliğini de dikkate almalısınız.. Bunları etiketlemek onları size koyar ve yukarıda belirtilen aynı nedenlerden dolayı tehlikelidir.

 

Cevap bırakın