Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaSosyal Medyada Görgü Kuralları

  Sosyal Medyada Görgü Kuralları

  gorsel41

  Günümüzde internet kullanıp da sosyal medyayı kullanmayan kişi sayısı parmakla gösterilecek kadar az. Durum böyle olunca da bu sosyal medya platformunda aynı günlük hayatta olduğu gibi bazı görgü kurallarına uymak gerekiyor. Başkalarına rahatsızlık vermemek ve bu mecrada görgüsüz biri olarak anılmak istemiyorsanız aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  Yorumları Yanıtsız Bırakmayın

  Sizinle arkadaş olan birisinin veya bir takipçinizin abuk-subuk olmayan ve hakaret içermeyen yorumlarına kısa süre içinde samimi cevaplar vermeye özen gösterin. Cevapsız bırakılan yorumlar sizin nezaketten uzak ve kaba biri olduğunuz algısını oluşturabilir. Bu arada imla kurallarına da uymayı ihmal etmemek gerekir.

  Kimsenin İzinsiz Olarak Fotoğraflarını Yüklemeyin

  Fotoğraf konusu hemen herkesin çok hassas olduğu bir konudur. İzni olmadan kimsenin fotoğrafını paylaşmayın. Paylaştığınız fotoğraflarda kişilerin gözlerinin kapalı olmamasına ve iyi göründüklerine mutlaka emin olun. Beğendiğiniz bir fotoğrafı paylaşıyorsanız bile mutlaka sahibinin kim olduğunu belirtin.

  Tüm karşılıklı yazışmalarda En Önömli Kural: Nezaket

  Sosyal ağlarda yapılan tüm paylaşımlarda nezakete özen gösterin. Cinsiyet ayırımı yapmadan genel geçer bir kural olarak nazik olmaya çalışın. Unutmayın ! Keskin sirke küpüne zarar verir.

  Kimseyi Zorla Gruplara Eklemeyin

  Karşınızdakinin onayı olmadan onun adına karar vererek kişiyi bir gruba eklemek de hoş karşılanılan bir davranış değildir. Gruba ekleme yapmadan önce mutlaka iznini alın ve kişiyi hiç ilgisi olmayan gruplara eklemeye çalışmayın.

  “Dürt”meyin !

  Zaten kulağa da pek hoş gelmiyor. Dürtmek iyi bir iletişim ve dikkat çekme yolu olmadığı gibi bunu yaptığınız için arkadaşlıktan bile çıkarılabilirsiniz.

  Yedikleriniz Sizin Olsun

  Sürekli yediğini içtiğini paylaşan, ne yiyorsa tabağını çekip insanların önüne “bakın ben ne yiyorum” diye koyan biri olmayın. Hem görgüsüz hem itici olduğunuzu bilin. Elbette zaman zaman görsel olarak göze hoş gelen ve özel bir tabak sunumuyla gelen yemeklerin fotoğrafları istisna sayabiliriz.

  Ayrımcılık ve Irkçılık Yapmayın

  Ayrımcılık ve ırkçılık yaparsanız zaten hızlı bir biçimde tüm arkadaşlarınız ve takipçileriniz tarafından dışlandığınızı görürsünüz. Irkçılık yapmanın dünyanın birçok yerinde suç sayıldığını da hatırlatalım.

  Kendinizin Değilse Kaynak Gösterin

  Sosyal medyada paylaştığınız bir içeriğin kaynağını mutlaka belirtin. Eğer paylaştığınız içerik size aitse sorun yok. Fakat bir alıntı yapmışsanız veya bir başkasına ait bir şeyleri paylaşıyorsanız kime ait olduğunu bildirmek önemli bir görgü kuralıdır.

  Hastalık ve Hastane Görüntüleri Paylaşmayın

  Herkes sizin hastayken nasıl göründüğünüzü, hastanede ameliyat sonrası kolunuzda serum ile nasıl acı çektiğinizi görmek zorunda değil. Sevimli 1-2 kare belki ama ameliyat yerini ve yaraları paylaşmayı asla yapmayın.

  Kalitesiz ve Flu Fotoğraflar Paylaşmayın

  Karanlık, net olmayan hatta oldukça flu görünen fotoğrafları asla paylaşmayın. Pırıl pırıl net fotoğrafları paylaşmak varken kalitesiz cihazlarla karanlık ortamlarda çekilmiş fotoğrafları paylaşmakta inat edenleri anlamak mümkün değil. Kalitesiz fotoğraflarda her zaman olduğunuzdan çok daha çirkin göründüğünüzü asla unutmayın.

  Argo ve Küfür Asla !

  Paylaşımlarda argo kelimeler ve küfür kullanmanızdan birçok kişi hoşlanmayacaktır. Kelimeleri çok daha dikkatli seçmenizde fayda var.

  Sürekli Aynı Paylaşımlar Can Sıkar

  Dönüp dolaşıp sürekli aynı içerikleri paylaşıyorsanız belirli bir zaman sonra paylaşımlarınız oldukça sıkıcı bir hal alacaktır. Paylaşımlarınızın farklı ve orjinal şeyler olmasına gerekli hassasiyeti göstermelisiniz.

  Duvarı Sohbet Yeri Değildir.

  Özellikle Facebook duvarı bir sohbet etme yeri eğildir. Karşılıklı yazışmalarınız için özel mesaj veya grupları kullanın.

  Sürekli Şikayet Etmeyin

  Sürekli olarak benzer konularda şikayette bulunmak karşınızdakilerin canını sıkacaktır. Hiç şikayet paylaşımları yapmayın demiyoruz ama dozunu iyi ayarlamanızı öneriyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN