Sosyal medyada fotoğraflarınıza sahip çıkın

0

Yapılan son araştırmalara göre Mart 2016 itibariyle 3,17 milyar civarında internet kullanıcısı bulunuyor. Dünya üzerinde 7,3 milyar insan bulunduğu varsayılacak olursa, gezegenin neredeyse yarısı düzenli olarak internet kullanıyor diyebiliriz.

Aktif olarak sosyal medya kullananların sayısı ise 2,3 milyar civarında. Geçen her saniyede 12 yeni sosyal medya hesabı açılıyor ve her gün 1 milyon kadar kullanıcı sosyal medya dünyasına giriyor. Geçtiğimiz yıl 176 milyon sosyal medya hesabı açıldı.

İnternet kullanıcılarının ortalama sosyal medya hesabı sayısı 5,54… Ve bu hesapların 2,82’sinin gerçekten çok aktif olarak kullanıyorlar.

Popüler sosyal medya uygulamalarına baktığımızda son araştırmalara göre 1,71 milyar Facebook kullanıcısı bulunuyor. Onu bir milyarı aşkın kullanıcısıyla Youtube, Linkedin (450 milyon), Instagram (400 milyon), Twitter (320 milyon), Google+ (300 milyon), Pinterest ve Snapchat (100 milyon) izliyor.

Geçen her bir dakikada Youtube’a 300 saat izlenebilecek video yükleniyor. Her ay 3,25 milyar dakikalık video izleniyor. İzlemelerin neredeyse yarısı mobil cihazlardan yapılıyor.

Gelelim Instagram’a… Her gün 80 milyondan fazla fotoğrafın yüklendiği Instagram’da bu fotoğrafların yarısı yani 40 milyonu paylaşılıyor. Instagram video hizmetine başladığında günde 5 milyondan fazla video paylaşıldı. Her gün 3,5 milyardan fazla beğeni yapılıyor.

Bu kadar rakam ve istatistik aklınızı karıştırmasın… Amacım sadece hemen her gün büyüyen sosyal medya ve sosyal medya ortamında paylaşılan özellikle fotoğraf ve video gibi içeriklerin ne kadar büyük rakamlara ulaştığını gözlerinizin önüne sermek…

Hepimiz hemen her gün sosyal medyada paylaşımda bulunuyoruz. Bir sürü fotoğraf ve hatta videolar paylaşıyoruz hesabımızda. Peki, bu fotoğraf ve videoların bize ait olduğunu nasıl kanıtlayabiliriz. Çok güzel bir fotoğraf çektiniz ve bunu Instagram’da paylaştınız. Bu fotoğraf başkaları tarafından izinsiz kullanılırsa hakkınıza nasıl sahip çıkacaksınız?

Bunun birçok karmaşık yolu var ama en basiti, fotoğraf ve videolarınızın üzerine “watermark” denen isim veya logo eklemesi yapmak. Bu işlemi yapan çok pahalı uygulamalar da mevcut ama hemen telefonunuzdan fotoğraf eklerken bir iki hareketle damganızı vurabileceğiniz uygulamalar da var.

1 – PhotoMarkr

Watermark uygulamaları arasında en popüler olanlardan biri PhotoMarkr. Kullanımı gayet basit… Instagram gibi birçok sosyal medya uygulamasına fotoğraf yollarken metin olarak, ya da herhangi hazır bir görüntüyü watermark yaparak ekleyebiliyorsunuz. Fotoğrafın dilediğiniz bölümünü seçebiliyor, oraya yerleştirme yapabiliyorsunuz. Hareket ettirmenin yanı sıra, dödürme, çevirme, yeniden boyutlandırma gibi özellikler de mevcut… Ayrıca watermark şeffaflık derecesini de istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. En güzel tarafı, PhotoMarkr ücretsiz…

2 – iWatermark

Fotoğraflarınızı korumak için en iyi uygulamalardan biri de iWatermark. Ancak, 1,99 $ gibi bir fiyatı var. Metin, grafik, imza hatta QR kodu bile watermark olarak kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, uygulamada yer alan örneklerden birini seçebiliyor, ya da tamamen kendinize özgü bir watermark yaratabiliyorsunuz.

3 – eZy Watermark lite

En popüler uygulamaların üçüncü sırasında yer alan eZy Watermark’ın çok yaygın ve kullanışlı olduğunu hatırlatalım. Özellikle anında çeken ve watermark ekleyip yayın yapan kullanıcılar için birebir… Kullanıcı dostu ve basit bir arayüzü bulunuyor.

4 – iWatermark+ Watermark App

Özellikle profesyonel anlamda çekimler paylaşan fotoğrafçılar için bir başka ücretli uygulama da iWatermark+ Watermark App… Birçok ekstra özelliği olan bu uygulama ile fotoğraflara imzanızı, epostanızı, herhangi bir URL bağlantısını, QR kodu, iç bükey, ya da da dış bükey bir metni, kenarlık, kişisel bir mesaj, vektörel grafik, vs ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca boyut değiştirme ve filtreleme de yapabiliyorsunuz. Ancak yüklemek için 3,99 $ gibi bir ücreti gözden çıkartmanız gerekiyor.

5 – Watermark – Add Signature

İmzanızı, logonuzu, markanızı, web sitenizi, dükkanınızın adını, ticari işaretinizi ve sınai mülkiyet hakkınızı ekleyebileceğiniz bir uygulama Watermark – Add Signature.

Bu uygulama ile kendi imzanızı watermark yaparak ekleyebiliyorsunuz. Basitçe fotoğrafınızı çekiyor ve imzanızı ekleyerek paylaşımda bulunabiliyorsunuz. Ayrıca var olan logonuzu da watermark olarak kullanmanız mümkün…

Cevap bırakın