Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaSosyal medyada fotoğrafın önemi

  Sosyal medyada fotoğrafın önemi

  gorsel23

  Dünyada internet kullanıcıların büyük bir çoğunluğu sosyal medyayı çok sevdi.  Türkiye’de bu durum biraz daha farklı. Bizim insanımız sevmekten bir adım daha ileri giderek neredeyse bütün zamanını üyesi olduğu sosyal ağlarda geçiriyor. Dünyada özellikle Facebook kullanımındaki üye sayımızla zirveyi kimselere bırakmıyoruz. Twitter ve Instagram’ı ise çok sevdik. Elimizde akıllı telefonlarla nerede olursak olalım sürekli fotoğraf çekip paylaştığımız bir hayatı yaşıyoruz.

  Bu kadar çok fotoğraf paylaşımı yapıldığında ortaya elbette bir kalite farkı çıkıyor. Yani iki türlü fotoğraf paylaşan profil tipi var. Ne fotoğraf çektiyse ışığına, çözünürlüğüne, titremiş olup olmadığına, kadraja ve fotoğraftaki kişilerin yüz ifadelerine bile bakmadan paylaşanlar birinci grubu oluşturuyor. İkinci grup ise oldukça küçük bir azınlık olmasına karşın çektiği fotoğrafları paylaşmadan önce çok itinalı davranıyorlar. Çektikleri fotoğrafın aydınlık olmasına, titremiş olmamasına, kadrajın düzgün ve ufuk çizgisinin eğri olmamasına ve fotoğrafta bulunan kişilerin sıkıntı oluşturabilecek yüz ifadelerine (gözlerin kapalı olması vs.) aşırı dikkat ediyorlar. Hatta sosyal ağlarda paylaşacakları fotoğrafları önce profesyonel fotoğraf makineleriyle çekip bir fotoğraf editörü ile düzeltip (keskinleştirme, ufuk çizgisi eğriliği düzeltme, kadrajı kırpma vs.) ondan sonra paylaşıyorlar.

  Sosyal medyada hangi sosyal ağı kullanırsanız kullanın bir arkadaşınızın profiline giderek yüklediği fotoğraflara bakarak onun yukarıdaki hangi kategoriye uyduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Eğer sosyal medyada bir tarzım olsun, fotoğraflarım aydınlık, pırıl pırıl ve net olsun istiyorsanız, çok daha iyi fotoğraf nasıl çekebileceğinizi ve fotoğrafları daha iyi hale getirmek için hangi işlemleri yapmanız gerektiğini küçük ipuçlarıyla açıklamaya çalışacağım.

  Eğer Akıll Telefonunuz İle Fotoğraf Çekiyorsanız

  Telefonlarınızın fotoğraf makinelerinde birçok gelişmiş özellik artık mevcut hale geldi. Panaroma, ters ışık modu, akıllı sahneler, farklı odak noktaları seçebilme ve fotoğrafa farklı etkiler ekleme gibi özellikler standart oldu. İşte bu nedenle telefonunuzun ne özellikleri olduğunu ve bu özellikleri kullanarak neler yapabileceğiniz birkaç deneme ile mutlaka test edin. Bu bilgi çektiğiniz fotoğraflarda size büyük bir iyileştirme sağlayacaktır. Bir de fotoğraf çekerken olabildiğince telefonunuzu sabit tutmaya yani titretmemeye özen gösterin.

  Işık Çok Önemli

  Fotoğraf sanatının en temel özelliği yeterli ve sağlıklı ışıktır. Bu sebeple fotoğraf çekmek için yeterli ışık yoksa fotoğraf çekmeyin. Burada en temel kural fotoğraf çekerken ışığı arkasına almanızdır. Işık arkadan geliyorsa bilin ki fotoğrafın başarılı olma şansı çok düşüktür.

  Flaş Mesafesine Dikkat

  Flaş kullanarak bir çekim yapacaksanız flaş etki mesafesine çok dikkat edin. Çok yakından yapacağınız flaşlı çekimlerde çektiğiniz objede aşırı beyazlık ve parlaklık olacağı için kalite çok düşer. Aynı şekilde flaşlı çekimlerde flaşı 3 metreden daha uzakta kullanırsanız da ışık yetersiz kalacağı için oldukça karanlık fotoğraflarınız olacaktır.

  Çekimler Yüksek Çözünürlükte Olsun

  Fotoğraf çekerken cihazın ayarlarından ayarladığınız düşük çözünürlük seçeneği görüntü kalitesinin düşmesine yol açar. Genelde çekimlerinizi en yüksek çözünürlükte yapın. Ayrıca ortamdaki ışık şartlarına da ilgili olmanız gerekiyor. Mekanda kullanılan lamba çeşitleri, ışığın gücü ve yönü fotoğraf kalitenizi çok etkiler. Bir de iyi sonuç vermeyeceği için cihazınızın varsa dijital zoom özelliğini kullanmayın.

  Fotoğrafları Paylaşmadan Önce Mutlaka Kontrol Edin

  Fotoğrafları yukarıdaki uyarıları dikkate alarak çekseniz bile fotoğraflarınız hala sosyal medya ile paylaşılmaya hazır değildir. Önce tüm fotoğrafları kullandığınız bir bilgisayara indirin ve bir grafik editörü program ile açarak tek tek inceleyin. Biraz titrek çıkanları keskinleştirin, karanlık çıktıysa ışığını biraz açın, ufuk çizgisi eğriyse sağa sola birkaç derece döndürerek düzeltin. Fotoğrafta herkesin gözleri açık mı, sıkıntı yaratacak bir durum var mı diye kontrol ettikten sonra artık fotoğraflarınızı gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz. Bu kurallara uyduğunuz takdirde sosyal medyada ayrıcalıklı olacağınızı ve fotoğraflarınızın çok daha fazla beğeni alacağını göreceksiniz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN