Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSosyal medyada fotoğraf paylaşmanın incelikleri

  Sosyal medyada fotoğraf paylaşmanın incelikleri

  sosyalmedya01

  Eskiden kağıda basılıp albümlere konan ve evimize gelen misafirlere gösterilen fotoğraflar artık sosyal medyada tüm dünya ile paylaşılıyor. Ancak bu paylaşımları yaparken belli konulara dikkat etmemiz gerekiyor.

  Fotoğraf çekmek ve onu insanlarla paylaşmak güzel bir duygu. Çocuğumuzun ilk adımı, yeni aldığımız arabamız, annemizin son hali, dayımızın tarlasına ektiği domatesler vs. Liste uzar gider.

  Günümüzde alakalı alakasız her türlü halimizi, etrafımızda yaşadığımız ilginç ya da komik olayları, zaman zaman en özel anlarımızı Facebook, Twitter ya da Instagram gibi sosyal ağlarda paylaşıyoruz. Şimdi bir de bu ağlara videolu alternatifler olan Periscope ve Meerkat eklendi. Ayrıca bunlar dışında daha birçok farklı şekilde paylaşım yapabildiğimiz sosyal ağlar da var.

  Neyi nerede paylaşacağımıza dikkat edelim

  Sosyal ağlar gerçekten güzel. Dünyanın bir ucundaki akrabamıza ya da bir arkadaşımıza anında ulaşabiliyoruz. Fotoğraflarımızı paylaşırken de kullandığımız bu araçlarda hangi içeriği nasıl paylaşacağımız önem taşıyor. Yani paylaşımlarımızı biraz da sosyal ağa göre yapmamız gerekiyor.

  Örnek vermek gerekirse Twitter yapısı gereği herkesin herkesi görebildiği bir sosyal ağ. Siz profilinizi gizli yapmadığınız sürece herkes paylaştığınız her şeyi görebiliyor. Üstelik bunu yapması için sizin hesabınıza üye olmasına bile gerek yok. Bu yüzden bu sosyal ağda yapacağınız fotoğraf paylaşımlarında dikkatli olmanızı öneriyorum. Teyzenizin görmesi gereken bir fotoğrafı Twitter yerine Facebook’ta paylaşmak daha uygun olacaktır.

  Facebook paylaşımlarındaki durum ise daha sınırlı yapılabiliyor. Sadece bir kişiye mesaj olarak fotoğraf gönderebiliyorsunuz. Ayrıca fotoğraflarını (belli bir yere kadar) sadece belli kişilerin görmesini sağlayabiliyorsunuz. Yine de bu bütün kontrolün sizin elinizde olduğu anlamına gelmiyor. Yapacağınız paylaşımlarda yine de dikkati elden bırakmamanızı öneririm.

  sosyalmedya02

  Çok özel içerikleri paylaşmayın

  Hangi sosyal ağ olursa olsun kişisel hayatınızı ortaya dökecek çok özel içerikleri buralarda paylaşmayın. İlle de paylaşmak istiyorsanız kişiye özel mesaj şeklinde sadece bildiğiniz ya da tanıdığınız kişilerle paylaşım yapın. Herkesin gördüğü bir fotoğrafın yarın nerede ve nasıl karşınıza çıkacağını bilemeyeceğiniz için bu konuda (abartmamak kaydıyla) biraz paronayak davranmak fayda sağlayacaktır.

  Verdiğiniz imaja dikkat edin

  Elbette sosyal ağlar biraz da ‘imaj’ yaptığımız yerler. Tabir caizse kendimizin reklamını yaptığımız ve topluma karşı duruşumuzu sergilediğimiz alanlar. Bu imajı oluştururken kullandığımız fotoğraflara da dikkat edelim. Özellikle ülkede yaşanan deprem, terör saldırısı ya da benzeri bir olay olduğu günlerde çok eğlendiğimizi gösteren, ‘vur patlasın çal oynasın’ nevinden fotoğraflar paylaşmayalım.

  Kaynağını bilmediğimiz içeriklere karşı tedbirli olalım

  Sosyal medya faydalı olduğu kadar manipülasyona da açık bir ortam. Bazen bu ortamda bir arkadaşımızın paylaştığı içeriği doğru olup olmadığını bilmeden paylaşabiliyoruz. Ancak bu konuda çok dikkatli olmakta fayda var. Bir fotoğraf ve altında alakalı alakasız metinler yazılarak yapılan bu paylaşımlar ciddi sorunlar oluşturabiliyor.

  Bir dönem internette dolaşan ‘şu ülkede Türkler’e zulüm yapıyorlar’, ‘burada bu adam şunu yaptı’ gibi fotoğraflı paylaşımların yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Doğruluğuna kesin olarak emin olduğumuz içerikleri paylaşalım. Yalancı ya da yanlış haber veren kişi konumuna düşme riskimiz ortaya çıkıyor.

  Yukarıdaki uyarıları okuyup da ‘aman bu adam da konuyu abartıyor’ diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın ki sosyal ağlarda paylaştığınız her türlü içerik (yazı, fotoğraf ve video) bir şekilde kayıt ediliyor ve saklanıyor. Siz o paylaşımı sonradan silseniz bile insanlar içerikleri bir kenara kayıt edebilir. Bu da ilerde içinde bulunmaktan hoşlanmayacağınız durumların oluşmasına sebep olabilir. Benden söylemesi.

  Her türlü uyarıya rağmen amacım sosyal ağları öcü gibi göstermek değil. Sadece paylaşım yaparken sınırları bilerek yapmanın daha iyi olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bunlara dikkat ettiğinizde sosyal ağlar çok daha eğlenceli ve samimi bir hale bürünecektir.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN