Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaSosyal medyada dikkat çekme sanatı

  Sosyal medyada dikkat çekme sanatı

  2016_subat_04

  Sıradan bir sosyal medya kullanıcısı olarak kimsenin dikkatini çekemiyor, paylaşımlarınız yeterince beğenilmiyor ve kimse sizin paylaşımlarınıza yorum yapmıyor mu? Sosyal medyada çok dikkat çeken biri olarak daha fazla ilgi görmek mi istiyorsunuz? Eğer bu soruların hepsine birden cevabınız “evet” ise yazının geriye kalan kısmını okumaya devam edebilirsiniz. Sosyal medyada insanların dikkatini nasıl çekebileceğinizi ve bunu bazı yöntemler uygulayarak nasıl yapabileceğinizi kısaca anlatmaya çalışacağım.

  Eğer sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorsanız gün içerisinde kullanım zamanınızın fazlalığına göre binlerce hatta on binlerce içerikle karşılaşıyorsunuz demektir. Nasıl ki siz bu kadar çok içerik arasından çok şeyleri gözden kaçırıyorsanız benzer şekilde arkadaşlarınız ve takipçileriniz de sizin yapmış olduğunuz paylaşımları gözden kaçırabilirler. Özellikle Facebook yakın arkadaşlarınıza çok daha fazla önem verdiği için sizin sıklıkla gördüğünüz içerikler öncelikli olarak yakın arkadaşlarınıza ait olanlardır.

  Paylaştığınız İçeriğin Kalitesi İlgiyi Arttırır

  Eğer paylaşımlarınızı bir değer ifade ediyorsa önemlidir. Paylaşımların değerli olabilmesi için ise üzerinde düşünülmüş, çalışılmış ve her yerde bulunamayacak kaliteli olması gerekir. Aksi durumda paylaşımlarınız bir kere SPAM olarak işaretlenmeye başlanırsa bırakın sosyal medyada öne çıkmayı, fark edilmezsiniz bile. Çünkü genelde sistem şöyle işler: Beğenilen ve çok yorumlanan paylaşımlar sizin görünürlüğünüzü artırırken beğenilmeyen hatta SPAM olarak işaretlenen paylaşımlar da görünürlüğünüzü ciddi oranda azaltacaktır.

  Ulaşmak istediğiniz kitlenin  ilgisini çekebilecek içeriklerde kaliteli görsel (Fotoğraf-video) kullanmak paylaştığınız içeriğin değerini artıracağı gibi olaylara mizahi yönden bakmak da algıda seçicilik oluşturacaktır.

  Hedef Kitlenizi Belirleyin

  Fark edilmek için ilk yapmanız gereken kendinize bir hedef kitle belirlemek olmalıdır. Yani paylaştığınız içerik öyle bir kurgulanmalıdır ki; arkadaşlarınızın mutlak suretle ilgisini çeksin ve potansiyel arkadaşlarınızın da o içeriği görünce sizinle arkadaş olma arzusu uyansın. O yüzden arkadaş ve takipçilerinizin hızlı bir analizini yaparak onları çeşitli konularda kategoriye ayırın. Onların ortak ilgi alanlarına hitap edebilecek konuları not alın. Daha sonra paylaşımlarınızı aldığınız notları bir referans olarak yapmaya çalışın ki, sosyal medyada biraz daha fazla fark edilebilesiniz. Örnek vermek gerekirse: Arkadaşlarınızın büyük çoğunluğu evde bir evcil hayvan besliyorsa evcil hayvanlarla ilgili yapacağınız kaliteli paylaşımlar hemen ilgi çekecektir.

  Reklamın Gücünden Mutlaka Yararlanın

  Paylaştığınız içeriğin kalitesine güveniyor ve sosyal medyada çok daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız Küçük bütçelerde bile olsa reklamın gücünden yararlanmanız gerekir. Mesela Focabook’u örnek verirsek; dikkat çekeceğini düşündüğünüz içeriğin reklamını yapmaya başladığınız an arkadaşlarınızın ve takipçilerinizin dışında çok farklı bir kitleye ulaşmaya başlarsınız. Yeni kişiler paylaşımlarınızı beğendikçe içeriklerinizi daha çok paylaşmaya başlarlar. Domino taşları etkisi gibi paylaşımlar bir anda çığ gibi büyüyebilir. Zaten iş bu aşamaya geldiğinde  artık reklam vermeye bile gerek kalmadan fark ediliyorsunuz demektir.

  Şunu hiçbir zaman unutmayın ki; siz arkadaşlarınıza onların ilgisini çekecek içerikler üretir veya sağlarsanız onlar da sizi beğeni ve paylaşımlarla ödüllendirirler.

  Güncel ve Kalıcı İçerik

  Paylaştığınız bir içeriğin güncelliği, kalıcılığı ve işe yararlığı ne kadar yüksek olursa, bu size ilk başta olmasa bile ilerleyen zaman dilimlerinde tekrar gündeme gelmenizi sağlayacaktır. Ayrıca güncelliğini koruduğu için aynı içeriği tekrar paylaşabilirsiniz. İçeriklerinizin uzun ömürlü olmasına dikkat edin. Kalıcı ve güncel içeriği sosyal ağlarda sizin sigortanız olarak düşünebilirsiniz. İşin içine biraz da mizah kattınız mı farkedilme yolunda kimseler tutamaz sizi.

  Artık bu kadar özenli paylaşımların sonunda hak ettiğiniz saygıyı da görmeye başlarsınız. Sosyal medyada yolunuz açık olsun.

   

   

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN