Sosyal Medya Videoları Hazırlamak İsteyenler için Uygulama Tavsiyeleri

0

Video, aktarılmak istenen mesajı veya duyguyu vermek için kullanılabilecek en verimli araçlardan bir tanesi. Günümüzde akıllı telefonların hem kamera donanımları açısından hem de işlemci gücü bakımından gelişmiş olması, geçmişte birkaç kişinin karmaşık alet ve ekipmanlarla, birkaç günde gerçekleştirdiği bir işi çok kısa sürede, üstelik tek başınıza yapmanızı sağlıyor. Her gün Instagram, Facebook veya Twitter gibi sosyal ağ ortamlarında gördüğünüz tarzda videoları siz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için elinizde doğru araçların bulunması yeterli. Bu yazıda sosyal medya videoları hazırlama amacıyla kullanabileceğiniz en iyi uygulamalar hakkında bilgiler veriyoruz. Cihazınızın uyumluluğuna göre bu uygulamalardan herhangi bir tanesini seçerek siz de bol beğeni toplayan veya paylaşılan işlere imza atabilirsiniz.

İşte sosyal medya videoları hazırlama için uygun olan en iyi uygulamalar:

Apple Clips

apple clips

Yeni bir iPhone veya iPad satın aldığınızda yüklü olarak gördüğünüz uygulamalardan bir tanesi Clips. Apple’ın birkaç yıl önce çıkardığı bu uygulama, sosyal medya üzerinde paylaşacağınız kısa videoları oluşturmak için oldukça kullanışlı bir uygulama niteliğini taşıyor.

Clips’in çok basit bir kullanıcı arayüzü var ve aşağıda listelediğimiz uygulamalar kadar karmaşık araçlar sunmuyor. Ancak bir yandan video çekerken bir yandan da düzenleme işlerini yapmak için bu uygulama çok büyük kullanışlık sağlıyor. Örneğin yemek tarifi videosu çekerken ya da bir nasıl yapılır videosu hazırlarken, işe başlamadan önce bir Apple Clips projesi açabilir ve bir yandan projeyi yürütürken bir yandan da adım adım video çekimlerini yapabilirsiniz.

Bu arada film rulosunda bulunan videoları da kullanarak klipler oluşturabilirsiniz. iPhone ve iPad’lerde bulunan Animoji veya Memoji’lerden yararlanma imkanı mevcut. Sanatsal filtreler, hareketli çıkartmalar, metinler ve emojiler de videonun havasını değiştirmeye katkı sağlıyor. Clips’in bir başka ilginç özelliği de arka planı farklılaştırarak video çekmeye izin vermesi. 360 derece sahnelere kendinizi yerleştirebilir ve böylelikle etkileyici kareler yakalayabilirsiniz.

Apple Clips uygulaması ücretsiz olarak sunuluyor.

Apple Clips indir: App Store

Quik

quik gopro

Quik GoPro’nun sağladığı bir video düzenleme uygulaması. Bunun sayesinde kısa sürede ilgi çekici videolar oluşturabilirsiniz. Cihazınızın galerisinden veya GoPro cihazınızından 200’e kadar fotoğraf veya klibi uygulamaya ekleyerek etkileyici videonuzu oluşturabilirsiniz. Quik uygulaması GoPro videolarından gülümseme, yüzler, sesler, çığlıklar, hız, zıplamalar, su, panoramik ve sabit videolar gibi verileri topluyor. Yüzleri ve renkleri tespit ederek her fotoğrafı veya videoyu en iyi şekilde sergiliyor.

Quik uygulaması için her türlü olay için tasarlanmış geçişlere ve grafiklere sahip 26 farklı video stili bulunuyor. Her bir stile uygun yazı tipi, filtre yoğunluğu ve grafikler de mevcut. Üstelik bunları dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

Uygulamanın video oluşturma arayüzüne baktığımızda; videoları yeniden sıralama, kırpma, yakınlaştırma vde döndürme işlemlerinin kolaylıkla yapılabildiğini görüyoruz. Metin bindirmeleri ve başlık slaytlarıyla daha fazla kişiselleştirme imkanı bulunuyor. Videoyu hızlandırma veya yavaşlatma imkanı mevcut. GPS çıkartmaları ekleyerek ne kadar hızlı gittiğinizi de gösterebilirsiniz. Video görüntü oranını seçme; sinema, kare veya portre biçimlerinden herhangi bir tanesini de seçme imkanına sahipsiniz. Müzik konusunda da ister 100’ü aşkın ücretsiz şarkı arasından seçim yapabilir, isterseniz de bulut depolama alanında tuttuğunuz parçalarınızı aktarabilirsiniz.

Quik ile oluşturduğunuz videoları 1080p veya 720p formatında dışarı aktarabilir, videoları Instagram, Facebook veya diğer uygulamalarda paylaşabilirsiniz. Quik bağlantısı oluşturup sadece istediğiniz kişilerle paylaşmanız da imkan dahilinde bulunuyor. Quik uygulaması, geniş yelpazeye yayılmış GoPro kamerası ile çekilen videoları destekliyor. Uygulama ücretsiz olarak sunuluyor.

Quik indir: App Store | Google Play

FilmoraGo

FilmoraGo, kullanımı kolay bir video düzenleme uygulaması olarak tanımlanıyor. Sunduğu gelişmiş özellikler ve araçlarla da videoları daha profesyonel bir görünüme sokmaya izin veriyor. Bu uygulama sayesinde kendi müzik kliplerinizi veya filmlerinizi oluşturabilir, çalışmalarınızı arkadaşlarınızla kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

FilmoraGo’nun kolay anlaşılır ve alışılan bir arayüzü var. Videoları tek bir iz üzerinde uç uca ekleyebilir, aralara geçişler ekleyebilirsiniz. Bu arada resim içinde resim özelliğinden yararlanmak, bir videonun üzerinde bir başka videoyu küçük resimde eklemek de mümkün. Buna ek olarak, videoyu bir çerçeve içine yerleştirmek ve etrafındaki çerçevenin tasarımını da düzenlemek imkan dahilinde bulunuyor.

Video hızını ayarlayabilir, sesini kısabilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Uygulama içinde sunulan çeşitli ses dosyaları sayesinde etkileyiciliği artırabilir, dilerseniz klip üzerine konuşmalar da ekleyebilirsiniz. Videolar üzerine metin veya çıkartma ekleme ya da hareketli yazılardan yararlanma imkanı da mevcut.

FilmoraGo uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak oluşturacağınız videolara uygulama tarafından logo eklenecektir. Bu logoyu kaldırmak için uygulama içinden satın alma yapmanız gerekecek. Ayrıca FilmoraGo, çeşitli araçları ve efektleri de uygulama içinden satıyor. Bunlara ek olarak FilmoraGo’nun 1 aylık ve 3 aylık üyelik paketleri de mevcut.

Filmora Go: App Store | Google Play

VidLab

vidlab

VidLab uygulaması birden fazla video klibi, farklı izleri kullanarak birleştirebileceğiniz kullanışlı bir video uygulaması. Bu uygulama sayesinde eğlenceli videolar veya fotoğraf hikâyeleri oluşturabilirsiniz. Video oluştururken metin veya sanatsal çizimler ekleme, arka plana müzik veya ses efektleri yerleştirme, video üzerine konuşma ekleme gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

VidLab’in video düzenleme arayüzü telefonu dikey yönde kullanırken ve tek elle tutulurken de rahatlıkla kullanılabilecek biçimde tasarlanmış. Tek bir dokunuşla video katmanlarını görebilir, seçtiğiniz klibin üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz. Ekranı bölüp her bir pencereye farklı videolar yerleştirmek ve video kolajlar oluşturmak da imkan dahilinde bulunuyor. Oluşturduğunuz videoya filtre ekleyerek farklı bir hava katabilir veya çeşitli geçişleri kullanabilirsiniz. Oluşturduğunuz videoların üstüne görüntü, logo veya filigran da eklemek imkan dahilinde bulunuyor. Oluşturacağınız videoları doğrudan uygulama içinden Instagram ve bunun gibi sosyal ağlarda paylaşabilirsiniz.

VidLab uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak videolardaki filigranı kaldırmak veya ek işlevleri elde etmek için uygulama içinde satın alma yapmalısınız.

VidLab indir: App Store

Adobe Premiere Rush

adobe premiere rush

Profesyonellerin video düzenlerken kullandığı uygulamalardan bir tanesi Adobe Premiere Pro. Premiere Rush ise bu uygulamanın havasını ve çeşitli araçlarını mobil cihazlara getiriyor. Premiere Rush sayesinde profesyonel görünüme sahip olan videoları, başka bir uygulamaya gerek duymadan, mobil cihazınızla oluşturabilirsiniz.

Premiere Rush’ın kullanıcı arayüzünde Premiere Pro uygulamasından izler var. Bloklar hâlinde ve farklı izlerin eklenebileceği bir arayüz mevcut. Videolar üzerinde kırpma ve ekleme işlemlerini kolaylıkla yapabilir, geçişleri ayarlayabilirsiniz. Videoların seslerini ayarlama veya tamamen kapatma imkanı bulunuyor. Dilediğiniz müziği de arka plana yerleştirebilirsiniz.

Video için ekleyeceğiniz medya dosyalarını mobil cihazınızdan ekleyebileceğiniz gibi, farklı bulut depolama servislerinden de yararlanabilirsiniz. Farklı başlık stilleri ve metin seçenekleri de bulunuyor. Üstelik Premiere Pro’da oluşturduğunuz başlık stiller varsa, bunları Premiere Rush’ta da kullanabilirsiniz.

Premiere Rush, Teknoblog için hazırladığımız sosyal medya videolarında kullandığımız başlıca araç ve kısa sürede memnun edici işler çıkarıyor. Ancak en büyük sıkıntımız, oluşturduğumuz bir proje dosyasını çoğaltıp onu yeni bir proje dosyasına dönüştüremiyor olmak. Neyse ki, uygulama sıklıkla güncelleniyor ve bu özellik de eklenecektir.

Adobe Premiere Rush uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak ücretsiz olarak sadece 3 videoyu dışarı aktarmaya ve sosyal medya sitelerinde paylaşmaya izin veriyor. Daha fazlası için Creative Cloud abonesi olmanız gerekiyor. Ya da uygulama içinden sunulan abonelik seçeneklerinden bir tanesini satın alabilirsiniz.

Adobe Premiere Rush indir: App Store | Google Play

Adobe Spark Video

Adobe’nin çeşitli video düzenleme araçlarından bir tanesi olan Spark Video sayesinde, sadece birkaç dakika içinde etkileyici ve çekici sosyal medya videoları oluşturabilirsiniz. Video klipleri ekleyin, dilediğiniz yerden kırpın. 1 milyonun üzerindeki ikonik resim arasından seçim yapın veya kendi fotoğraflarınızı ekleyin. Daha sonra da en uygun video müziğini seçin. Sonrasında da Spark, otomatik olarak sinematik görünümü videonuza kazandırıyor. Sizin ek bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor.

Oluşturduğunuz videoları farklı sosyal medya hesaplarında hızlı şekilde paylaşabilirsiniz. Diğer video uygulamalarına göre biraz daha basit görünse de, hız ve seçenekler bakımından Spark Video dikkat çekici görünüyor. Üstelik bu uygulama fazla tecrübe de gerektirmiyor. Bu uygulamayı kullanarak gerek kişisel ihtiyaçlarınız için gerek iş amaçlı kullanım için farklı videolar üretebilirsiniz.

Ne var ki, Adobe Spark Video uygulaması paralı olarak sunuluyor. Eğer Creative Cloud üyeliğiniz varsa, Spark Video’dan ek ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Spark aboneliği ise aylık veya yıllık olarak sunuluyor. İşin iyi tarafı, Spark abonesi olduğunuz takdirde Adobe’nin diğer Spark uygulamalarını da ek ücret ödemeden kullanabilirsiniz.

Adobe Spark Video indir: App Store

VSCO

vsco

VSCO sadece video değil, fotoğrafları düzenlemeye de olanak sağlıyor. Kontrast, doygunluk gibi düzenleme araçlarını ya da gren ve soluklaştırma gibi film efektlerini fotoğrafların yanında videolar için de kullanabilirsiniz. Beyaz dengesini düzeltme, HSL ile renk kontrolünde farklı yaklaşımlar sergileme gibi işlerle VSCO kısa sosyal medya videoları oluşturma konusunda yardımcı oluyor.

VSCO uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulama içi satın alımlarla farklı filtreleri veya araçları etkinleştirebilirsiniz. 200’den fazla ön ayar içeren VSCO’nun ön ayar kitaplığının tamamına erişmek için de VSCO üyesi olabilirsiniz. Bu üyelik 7 gün boyunca ücretsiz denenebiliyor.

VSCO indir: App Store | Google Play

Cevap bırakın