Sosyal medya kullanımın oranında Kuzey Amerika zirvede

0

Sosyal medyanın son yılların çığ gibi büyüyen ilgi boyutu, şüphesiz tüm dünyayı peşinden sürüklüyor. Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal ağlarda her gün milyarlarca içerik paylaşılırken, dünya genelindeki insanlar, bu platformlarında aralarında bulunduğu çok sayıda ağ dahilinde saatlerce zaman geçiriyorlar. İlginç olan detayların başında küresel sosyal ağların yanı sıra Çin, Rusya gibi ülkelerde hatrı sayılır kullanıcı kesimlerini peşinden sürükleyen yerel platformların gördüğü ilgi.

Peki kıtaları ele alacak şekilde nerede, nüfusun ne kadarlık bölümü sosyal medya kullanıcısı? İşte bu sorunun yanıtı sizi bir hayli şaşırtacak…

Tanınmış araştırma kuruluşu Statista verilerine göre Kuzey Amerika’da yaşayan insanların yüzde 66’sı sosyal medya kullanıcısı. Takipteki kıta, Güney Amerika ve oranı da yüzde 59 seviyesinde. Doğu Asya’da oran yüzde 57, bu bölgedeki oran, Çin’deki yüksek kullanımın etkisini görmüş durumda.

Batı Avrupa’da yüzde 54, Okyanusya’da yüzde 52 olan oran, Orta Amerika’da ise yüzde 51. Güneydoğu Asya’daki sosyal medya kullanım oranı, yüzde 47 seviyesinde, Doğu Avrupa’da yüzde 44 olarak kaydedilen veri, Orta Avrupa’da yüzde 38 seviyesine kadar geriliyor. Tüm dünya ortalaması ise yüzde 37. En az medya kullanım ise (son 3) Güney Asya’da yüzde 15, Afrika’da yüzde 14 ve Orta Asya’da yüzde 7’yle şekilleniyor.

Cevap bırakın