Sosyal medya için çarpıcı araştırma: Yüzde 70’ten fazla!

0

Sosyal medya hakkında pek çok araştırma yapılıyor. Bazıları sosyal medyanın oldukça karanlık yönlerini ortaya çıkarırken, bazıları da yalan haberlerin yayılması bazılarıysa dayatılan güzellik algılarını gözler önüne seriyor. Yeni hazırlanan 17 sayfalık MIT raporuna göre sosyal medyada yalan haberler ve içeriklerin yayılması oldukça yüksek. Yayımlanan rakamlara göre yalan içerikler veya haberler yüzde 70 oranından bile fazla olduğu aktarılıyor.

Sosyal medyada yalan haberler oranının bu kadar yüksek olması dikkat çekiyor

MIT yaklaşan seçimler sebebiyle yeni bir araştırma gerçekleştirdi. Siyasi haberlerin yalan olma oranlarının da oldukça yüksek olmasına odaklanan araştırma ekibi, olası çözümler geliştirmek istiyor. Ele alınan konular arasında yalan haberler ve yanlış bilgilerin neden bu kadar hızlı yayıldığıydı.

Kullanıcıların bilgilerinin gizliliği ve platformların şeffaflığı gibi noktalarda da sınıfta kalan sosyal medya ağları, kullanıcılara sunması gerekenleri sunmuyor. Algoritmanın düzeltilmesi gerektiğini savunan araştırma raporunda, sonuçta sosyal medya ağlarında bir güncellemeye gidilmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Öte yandan Instagram ve TikTok gibi sosyal ağlarda milyonlarca takipçisi bulunan kişiler bulunuyor ve buradan para kazanıyorlar. Örneğin Cristiano Ronaldo, Instagram’ın sponsorlu bir gönderi için en fazla parayı kazanan ünlüler arasında yer alıyor. Ronaldo bir paylaşım için 1.6 milyon dolar alıyor. Bunu pek çok ünlü takip ediyor ve sosyal medyanın hacmi de her anlamda genişliyor.

Cevap bırakın