Sosyal medya hesaplarınızı güvende tutmanızı sağlayacak 9 ipucu

Bu 9 ipucuyla sosyal medya hesaplarınızı güvende tutun

0

Son yıllarda sosyal medya insanların düşüncelerini paylaştıkları, başkalarının düşüncelerini okuduğu, son gelişmeleri takip ettiği çok önemli bir platform haline geldi. İnsanlar Twitter’dan son dakika gelişmelerini takip edip düşüncelerini dünyaya açarken, Facebook’tan yakın arkadaşlarını ve ailelerini takip ediyor, Linkedin’den  iş arkadaşlarını ve iş dünyasını takip ediyor, Pinterest’ten en beğendikleri şeyleri kaybetmemek için pinliyor, Instagram’dan fotoğrafın büyülü dünyasına giriyor. Sosyal medya bu kadar önemli bir yer haline geldiğinden Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlardaki hesaplarını korumak ve her zaman güvende kalmak hem kullanıcıların kendisi hem de çevresi açısından büyük önem taşımaya başladı. Bu yazımızda sosyal medyadaki hesaplarınızı korumanız için çeşitli ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kullandığınız parolaya dikkat edin

Parolanızı belirlerken mümkün olduğunca karmaşık, tahmin edilmesi güç ve uzun olmasına dikkat edin. Doğum tarihiniz, adınız, soyadınız, telefon numaranız gibi tahmin edilebilecek şeyleri parolanızda kullanmayın. 123456, QWERTY veya parola gibi çok sık kullanılan parolalardan kaçının. Bu tür parolaları kullanan hesapların ele geçirilme ihtimali çok ama çok yüksektir. Mümkünse her platform için ayrı bir parola kullanın. Bu sayede parolanız ele geçse bile sadece tek bir platform risk altına girer. Ücretsiz ya da ücretli parola yöneticisi kullanarak bu parola belirleme ve saklama işini kolaylaştırabilirsiniz. Parolanızı düzenli olarak sık aralıklarla değiştirmeyi unutmayın.

İki faktörlü doğrulama kullanın

İki faktörlü doğrulama kullandığınız takdirde Bir şekilde parolanız bakasının eline geçse dahi sosyal medya hesaplarınıza erişemezler. SMS ya da Google Authenticator, Duo gibi mobil uygulamalar sayesinde alacağınız kodlar ikinci bir koruma alanı oluşturur ve siber korsanları hesaplarınızdan uzak tutar.

Mobil uygulamalarınızı ve bilgisayarınızı her zaman güncel tutun

Siber korsanların en sevdikleri şeylerden biri güvenlik güncellemelerinin yapılmadığı cihazlardır. Bu cihazlardaki bilinen açıkları kullanarak sisteminize sızabilir ve sosyal medya hesaplarınızı ele geçirebilirler. Bu yüzden ister cep telefonu olsun ister dizüstü ya da masaüstü bilgisayar hem işletim sistemini hem de uygulamaları her zaman güncel tutmak büyük önem taşır. Bu sayede bilinen güvenlik açıklarına karşı güvende olursunuz.

Antivirüs ve diğer güvenlik çözümlerini kullanın

Siber korsanlara ve virüslere karşı sosyal medya hesaplarınızı her zaman güvende tutmak için bilinen ve güvenirliği ispatlanmış güvenlik çözümleri kullanın. Böylece sıfırıncı gün saldırılarına ve siber korsanlara karşı ekstra bir güvenlik katmanı oluşturmuş olursunuz.

Her bağlantıya tıklamayın

Size sosyal medya, e-posta ve SMS üzerinden gönderilen mesajlardaki bağlantılara tıklarken çok dikkat edin. Güvendiğiniz, tanıdığınız bir kişiden gelmiş olsa bile bağlantıyı dikkatli bir şekilde kontrol edin. Aksi takdirde siber saldırganın tuzağına yakalanabilirsiniz. Diğer taraftan TC kimlik numaranız, parolanız ve diğer bilgilerinizi ne telefonda ne de mesaj yoluyla bir başkasına vermeyin. Bankalar da dahil olmak üzere Kimse sizden parolanızı ya da bu tür şahsi bilgilerinizi istemez.

Sosyal medya platformlarında uyarı mesajlarını açın ve oturum açılan IP adreslerini sık sık gözden geçirin

Bazı durumlarda sosyal medya platformlarından kaynaklanan güvenlik açıklarından dolayı hesabınıza erişilmiş olabilir. Siz hesabınızı ne kadar güvende tutarsanız tutun böyle bir durumdan etkilenmemeniz neredeyse imkansızdır. Bu yüzden oturum açılan yerleri ve IP adreslerini kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca önemli bilgileri mesajlaşmalarda karşı tarafa vermeyin ve bu mesajları silin.

Herkese açık kablosuz ağları kullanırken dikkatli olun

Herkese açık ücretsiz olarak kullanılabilen kablosuz ağlar siber korsanların kulak misafiri olabilme ihtimalinden dolayı güvenli değildir. Bu yüzden bu tür ağları kullanmanız gerekiyorsa iletişiminizi şifreli bir tünel üzerinden aktaran bir VPN hizmeti kullanmanızda büyük fayda bulunur. Bu sayede başkalarının kulak misafiri olmasını engelleyebilirsiniz.

Tanımadığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini dikkatlice gözden geçirin

Özellikle Facebook’ta size gelen arkadaşlık isteklerini çok dikkatli bir şekilde gözden geçirin. Mümkünse gerçek hayatta tanımadığınız kişileri ya da gerçek olmadığından şüphe ettiğiniz arkadaşlık isteklerini kabul etmeyin.

Sosyal medya platformlarında her uygulamaya izin vermeyin

Bir uygulama ya da bir eklenti sosyal medya hesaplarınıza erişim talebinde bulunuyorsa bu uygulamanın ya da eklentinin güvenilirliğini iyice kontrol edin ve her uygulamaya izin vermeyin.

Bu ipuçlarını göz önünde bulundurduğunuz takdirde sosyal medya hesaplarınızın başkaları tarafından ele geçirilme ihtimalini en aza indirmiş olursunuz.

Cevap bırakın