Sosyal medya fotoğrafçıları için altın ipuçları

0

Sosyal medya görsel paylaşımlarla yürüyen bir mecra ve yeterince iyi fotoğraflar çekemiyorsanız sosyal medyada ilgi görmeniz artık çok zor. İşte size, aynı zamanda sosyal hayatınızı da doğrudan etkileyen sosyal medya hesabınızı parlatmanıza yardımcı olacak, altın değerinde fotoğrafçılık ipuçları.

Kameranıza yatırım yapın

Fotoğrafçılık deyince, ilk kural, doğru kameraya sahip olmanızdır. Bunun için profesyonel fotoğraf makinesine ihtiyacınız yok ancak akıllı telefonunuzu seçerken, kamera özellikleri gelişmiş modern bir model tercih etmenizi tavsiye ederiz. Bugün gelişmiş akıllı telefonlar, profesyonel bir fotoğraf makinesi kalitesinde fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir.

Yaratıcı kompozisyonlar oluşturun

En kral fotoğraf makinesine de sahip olsanız, doğru fotoğraf karelerini yakalamak için yaratıcılığınızı da konuşturmanız gerekecek. Bu konuda zayıfsanız da endişe etmeyin. Her şeyin başı eğitim. Fotoğrafçılık konusundaki web sayfalarını, sosyal medya hesaplarını takip edin. Buradaki yaratıcı, özgün fotoğrafları inceleyin. Aslında her biri birer sanat eseri olan bu fotoğrafları inceleye inceleye içinizdeki sanatçıyı da uyandırabilirsiniz. Unutmayın, yaratıcılık önce taklit etmekle başlar. Beğendiğiniz fotoğrafları öncelikle taklit etmeye çalışın ve kısa süre sonra fark edeceksiniz ki, kendi tarzınızı, kendi  özgün fotoğraflarınızı oluşturmaya başlayacaksınız.

Tarzınızla imzanızı atın

Kendinize, fotoğraflarınızı sosyal medyada gören herkesin tanıyacağı bir tarz yaratmayı düşünün. Özel tasarladığınız bir çerçeve kullanmak veya belki panoramik fotoğrafların önüne kendinizi monte etmek… Gezdikleri gördükleri yerde, sevgilisinin elini tutarak kadraj alan fotoğrafçının dünya çapında moda olan tarzını hepimiz biliyoruz. Biraz düşünün, biraz kafa yorun ve kendi tarzınızı yaratın. Panoramik fotoğrafın ön planında kendi selfinizi çekmek çok da kolay bir iş değildir, bu arada, aklınızda olsun.

Işık ışık ışık!

Fotoğraflarınızı olabildiğince doğal ama güçlü ışıkla çekmeye çalışın. Işığın zayıf kaldığı anlarda çektiğiniz görüntüler, kameranızın sensörüne ulaşmakta zorluk çeker. Yani fotoğraf makineniz çekeceğiniz nesneyi göremezse, fotoğrafını da çekemez. O yüzden gözünüz daima ışıkta olsun. 

Fotoğrafçılık uygulamalarını çoşturun

Çoğu mükemmel fotoğraf çekildiği anda değil, düzenlendiği anda gerçek değerine ulaşır. Günümüzün modern fotoğrafçılık uygulamaları, ister masa üstü PC’lerde olsun, ister mobil cihazlarda çalışsın, amatör fotoğrafçılara çok önemli fırsatlar sunuyor. Kesin, biçin, ışığını, gölgesini ayarlayın, renkleriyle oynayın.

Sosyal medyada network oluşturun

Eğer fotoğrafçılığınızı geliştirmek istiyorsanız, bu alanda deneyimli ve meraklı kişilerin yoğun olarak kullandığıkları sosyal medya gruplarına üye olun. Çektiğiniz fotoğrafları bu gruplarda paylaşarak yorum ve tavsiyeler alarak, kendinizi geliştirmeye devam edin. Teorik bilgi her zaman değerlidir ama yorum ve eleştiri alarak kazandığınız yeni bakış açıları size başkalarının deneyimlerini de aktararak hızlıca gelişmenizi sağlar.

Cevap bırakın