Sosyal ağlara video yüklerken dikkat

0

Video çekmek gelişen akıllı cep telefonları ile artık çok kolaylaştı. Sıradan bir kullanıcı bile hiçbir eğitim almadan ve teknik bir bilgiye ihtiyaç duymadan video çekebiliyor. Sadece video çekmekle kalmıyor bu video üzerinde ekleme ve değişiklikler yapabildiği gibi aynı zamanda çektiği videoyu sosyal ağlarda da paylaşabiliyor. Fakat çekilen bir videoyu sosyal ağlarla paylaşırken çok daha etkili olabilmesi ve gerçekten dikkat çekmesini istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Ve en önemli kural da etkileyici videolar çekmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

İlk Birkaç Saniye Belirleyici

Sosyal ağlara yüklediğiniz bir videonun dikkat çekmesi videonun ilk saniyelerindeki görüntülerin ilginçliğiyle alakalıdır. Genelde de videonun ilk 3 saniyesinin çok etkili olduğu varsayılır ve bütün planlar videonun girişinin ilgi çekici ve şaşırtıcı olması üzerine kurgulanır. Dikkat çekici veya hayrete düşürücü bir giriş yakalayabildinizse videonuz çok sıklıkla seyredilecektir.

Videonun Işık Kalitesi Çok Önemli

Video çekerken elinizdeki tüm ışık kaynaklarından yararlanmaya bakın. Çünkü iyi ışıklandırılmamış bir ortamda yapacağınız çekimlerde ışık yetersiz olacağından videonuzun geneli karanlık olacağı gibi iyi ışıklandırılmış bir ortamda çok daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Işık ne kadar iyiyse videonuzdaki her sahne aydınlık ve net olarak izlenebilecektir.

Ses net ve Gürültüsüz Olmalı

Belki ses konusu yeterli ışık kadar ön planda olmasa da videonun seslerinin gayet net ve gürültüden uzak tutulması kaliteyi artıracaktır. Özellikle cep telefonundan video çekimi yaparken ek mikrofon kullanmak daha kaliteli ses için düşünülebilir.

Mutlaka Tripod Kullanın

Tripod dediğimiz şey aslında video kameranızı (akıllı telefon da olabilir) sabitlemeye ve  yükseltip alçaltmaya yarayan ve yere 3 ayak üzerine basan bir çeşit alettir. Baş tarafı istenildiği gibi hareket edebildiğinden istenildiği gibi video çekilebilir. Tripod alırken Kaliteli, sağlam malzemeden yapılmış olmasına ve kolay taşınabilmesine dikkat edin.

Çektiğiniz videonun daha net çıkmasını bulanık sahneler olmamasını istiyorsanız mutlaka tripod kullanmanız gerekecektir. Bulanık olmayan görüntüler için en büyük yardımcılarınız tripodlar ve monopodlar olmalıdır.

Her Sosyal Ağın Video Boyutu İçin Kısıtlamaları Var

Çektiğiniz videoyu yükleyeceğiniz her sosyal ağ farklı Video yükleme limitine sahiptir. Yani yükleyebileceğiniz video süreleri büyük değişiklikler gösteriyor. Bu limitleri göz önünde bulundurarak videonuzu her bir sosyal ağ ortamına ayrı ayrı yüklerseniz daha verimli sonuçlar alabilirsiniz. Çünkü aynı uzunluktaki bir video bir sosyal ağ için uygunken diğeri için belirlenen uzunluk limitini aştığı için kabul edilemiyor olabilir. Bu durumda videoda bazı değişiklikler yaparak kısaltmanız gerekebilir.

Örnek vermek gerekirse YouTube’a yükleyebileceğiniz bir video dosyasının 128 GB’ı geçmemesi gerekiyor. Facebook için bu limit 4 GB ile belirlenmiş. Twiter’a gelince 512 MB yükleyebileceğiniz video dosyasının üst dosya boyutu. Bu belirttiğim dosya boyutları sürekli olarak değiştiği için yakın zamanda dosya boyutlarında bir artış olursa şaşırmayın.

Videolarınızı Ham Haliyle Eklemeyin

Çektiğiniz videoları önce bir gözden geçirin. Sonra beğenmediğiniz yerleri bir video düzenleme programı ile daha çekici bir hale getirin. Videoya gerekirse alt yazı veya efektler ekleyin. Sıkıcı ve uzun videolar yerine daha kısa ve eğlenceli videolar hazırlamayı deneyin.

Bilgilendirici, eğitici, şaşırtıcı ve belli bir konuda başka bir yerde bulamayacağınız türden görüntüler en çok ilgi çeken ve seyredilenler arasında bulunuyor. Özellikle Facebook videolarını incelediğimizde eğlenceli içeriklerin çok daha fazla olduğunu görebiliyoruz. Bu durum YouTube’da biraz daha farklı. Eğitim ve bilgi alma isteği bu platformdaki videolara biraz daha yansımış durumda.

Kullandığınız sosyal ağın adı ne olursa olsun takipçilerinizin ilgisini çekebilecek videolar hazırlamadığınız sürece videolarınız fark yaratmanız çok zor. Yaratıcı ve eğlenceli videoları nasıl çekerim diye şimdiden düşünmeye başlayın. Ayrıca video ile ilgili olarak uygulama yazılım marketlerinde pek çok mobil uygulama, sosyal medya uygulamaları, akıllı telefon uygulamaları ve tablet uygulamaları bulabilirsiniz.

Cevap bırakın