Sorularınızın yanıtlarını bulabileceğiniz sosyal ağlar

0

Arama motorlarında her gün binlerce sorgu yapıyor, merak ettiğimiz soruların yanıtlarını arıyoruz. Ancak, çoğu zaman uzmanlık gerektiren konularda aradığımızı bulamıyoruz. Neyse ki böyle durumlarda imdadımıza soru-cevap siteleri yetişiyor. Bu sitelerde dilerseniz soru sorup merakınızı giderebilir, dilerseniz uzman olduğunuz konularda sorulan soruları yanıtlayabilirsiniz. Bugün, sorularınızın cevabını bulabileceğiniz en iyi sosyal ağları mercek altına alıyoruz.

Quora
(Quora.com)

Soru-cevap ağı Quora, 2010 yılında faaliyete başladı. Quora, kullanıcıların soru sorup cevaplamalarına izin veriyor ve her soru belirli bir kategoriye ayrılıyor. Kullanıcılar kendilerini belli kategorilerde uzman olarak ilan edebilirler.

Quora.com, internetteki en iyi bilinen soru-cevap web sitelerinden biridir. Kullanımı ücretsizdir ve rakiplerine göre daha profesyoneldir diyebiliriz. Sitede, aradığınız konulara  benzer soru ve cevapları bulabilir veya bulamıyorsanız, kendinize özel bir soru sorabilirsiniz. Ayrıca, başkaları tarafından sorulan sorulara da cevap verebilir, uzman olduğunuz konular hakkında sorulan soruları yanıtlayabilirsiniz. Bu sayede insanlar size hangi soruları sorup, destek alabilecekleri konuda da bilgi sahibi olmuş olurlar.  Quora’da yayınlanan sorular ve cevaplar, kullanıcılar tarafından olumsuz veya olumlu olarak değerlendirilebilir. Sonuç olarak, iyi değerlendirilmiş, yararlı, soru-cevap konuları vurgulanır ve kullanıcı feed’lerinde daha sık görünür. Yorum işlevi, kullanıcıların gönderinin konusuna katılmasına veya tartışmasına izin verir. Ayrıca, Quora kullanıcıların yabancı dil sorularını ve cevaplarını düzenlemelerine ve geliştirmelerine olanak sağlayan bir değişiklik özelliği de sunmaktadır.

Quora’nın temel dezavantajları, biraz karmaşık bir kullanıcı arayüze sahip olması diyebiliriz. Bunun yanı sıra, temel olarak bir toplum tarafından yönlendirilen web sitesi olduğu gerçeğidir, bu yüzden her cevap yararlı veya tam olarak doğru sayılmaz. Quora’nın en güzel özelliklerinden biri ise anonim soru sorabilme özelliği. Keza kendi kimliğinizle merak ettiğiniz her soruyu soramayabilirsiniz. Bu yüzden merak ettiğiniz konuları anonim olarak da sorabilir, sorduğunuz konuda deneyimli kişilerden veya profesyonellerden destek alabilirsiniz.

Yahoo Answers
(Answers.yahoo.com)

Yahoo Answers, en popüler Quora alternatiflerinden birisi. Siteye kaydolmak ücretsizdir ve diğer kişilerin sorularını yanıtlamak için puan kazandığınız bir tür “oyun” sistemi sunar. Bu, gün başına sorabileceğiniz veya cevaplayabileceğiniz soru sayısını artırır. Quora’ya göre çok daha basit bir arayüze sahip olan Yahoo Answer’da da dilerseniz sorularınızın yanıtlarını arayabilirsiniz.

Fluther
(www.fluther.com)

Quora’ya sıkça benzetilen bir başka soru-cevap sitesi alternatif olan Fluther’in soru sorma özelliği, “Genel” ve “Sosyal” olmak üzere iki ana bölümden oluşuyor. “Genel” bölümü, bir konu hakkında bilgi edinme ya da düşünceli bir felsefi tartışma başlatma niyetiyle sorulan sorular için. “Sosyal” bölümü, daha açık uçlu, düşünceleri ya da popülerliğe oy vermeyi amaçlayan sorular için ideal. Platformda, hem soru sorabilir hem de soruları cevaplayabilirsiniz. Fluther’ın kullanımı ücretsizdir.

StackExchange
(www.stackexchange.com)

Başlangıçta bilgisayar programlama hakkındaki soruları sormak ve cevaplamak için bir forum olarak tasarlanan StackExchange, artık kendi genel soru-cevap networku haline geldi. “Network” diyorum çünkü konularına göre 150’den fazla alt web sitesine sahip! Örneğin, bilgisayar programlama, yazılım, oyun geliştirme, fotoğrafçılık, bilgi güvenliği, matematik, İngilizce, Apple ürünleri ve daha fazlası ile ilgili sorular için farklı alt web siteleri var! Quora’da olduğu gibi, bir soruya birden fazla cevap verilebilirsiniz ve kullanıcılar en iyi olana oy verebilir. Ayrıca, Yahoo Answers’a benzer şekilde, kullanıcılar soruları sorarak, cevaplayarak veya yorumlayarak veya en iyi yanıtları oylayarak puan  kazanabilirler. Kazanılan puanlar, üzerindeki ayrıcalıkları arttırır.

ASKfm
(ask.fm)

Letonya merkezli ASKfm, Wikipedia’daki istatistiklere göre yaklaşık 160 milyon kullanıcıya sahip, oldukça popüler bir sosyal ağdır. Yayın hayatına 2010 yılında başlayan platform, 49 dilde kullanıcılarına destek veriyor. ASKfm temel olarak mobil cihazlar için tasarlanmıştır, ancak web tarayıcıları aracılığıyla da erişebilirsiniz. Anonim kimliğinizi kullanarak bu platformda herhangi bir konu hakkında soru sorabilirsiniz.

Reddit
(Reddit.com)

Ülkemizde olmasa da pek çok ülkede Web’in ön sayfası olarak da bilinir. Reddit’te bilgiyi ve fikirlerini paylaşan, sorular soran, duyurular yapan, özel haberlerin kaynağı olan çok sayıda kullanıcı bulunuyor. Sık sık bu kullanıcıların paylaştığı özel haber ve içerikler de medyada haber oluyor. Reddit’in Subreddits adlı bir özelliği bulunuyor ve her Subreddit belirli bir konu için yapılıyor. Örnek olarak Apple Subreddit, Photoshop Subreddit gibi popüler konu başlıklarını bir subreddit altında görebiliyorsunuz.

Kızlar Soruyor ve Girls Ask Guys
(Kizlarsoruyor.com ve GirlsAskGuys.com)

Bu listede Türkçe yayın yapan bir platforma yer vermemek olmazdı. Kızlar Soruyor, kadın ve erkeğin farklı bakış açısından hayata dair merak edilen her konuda fikir alışverişine olanak sağlayan bir sosyal paylaşım topluluğu.  Üstelik sadece Türkçe yayın yapmıyor. Kızlar Soruyor ekibi tarafından ABD’de kurulan GirlsAskGuys platformu da global olarak ziyaretçilerin sorularının yayınlandığı bir soru-cevap sosyal ağı . Platformun İspanyolca versiyonu olan Ell@sSaben (ellassaben.com) de 2014 yılı başında yayına başlamış ve halen yayın hayatına devam ediyor. Paylaşım yaptıkça Xper puanları artan ve ileri Xper seviyelerine atlayan üyeler dilerlerse bu puanları kullanarak çeşitli hediyeler kazanıyorlar. Artan Xper seviyeleri sayesinde topluluğun içinde daha çok tanınan üyeler aynı zamanda site kullanımında değişik avantajlara sahip oluyorlar. Dilerseniz bu site üzerinden bana merak ettiğiniz sorularınızı sorabilirsiniz.

Cevap bırakın