Sony’nin yeni sensörü görüntü sorununu çözüyor

0

Fotoğraf makinelerinde kullanılan görüntü sensörleri konusunda dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Sony, Global Shutter özelliği bulunan ilk modelini ürettiğini duyurdu.

Birçok yazımda belirttiğim gibi Sony, dünyanın en büyük görüntü sensörü üreticilerinden biri. Günümüzde birçok fotoğraf makinesi, cep telefonu ve fotoğraf çekebilen cihazın görüntü sensörü Sony tarafından üretiliyor. Sony öyle bir marka ki rakiplerine bile (mesela Nikon) sensör üretiyor.

Şubat ayının son günlerinde yeni bir duyuru yapan Sony, Global Shutter özelliği olan bir görüntü sensörü ürettiğini açıkladı. 1.24 Megapiksel çözünürlük sunan bu CMOS sensör arkadan aydınlatma teknolojisine de sahip. Bu sensör 1632 x 896 piksel boyutunda fotoğraf üretebiliyor. Çözünürlükten ve sunduğu fotoğraf ebadından da anlaşıldığı üzere küçük bir sensör var karşımızda ve bu haliyle fotoğraf makinesi ya da cep telefonlarında kullanılması biraz zor. Ancak bu sensörün olayı çözünürlük ya da boyut değil: Global  Shutter desteği sunması.

Nedir bu Global Shutter

Sevgili okuyucularımdan özür dileyerek bu Global Shutter tanımını İngilizce olarak kullanacağım. Zira bu iki kelimeden oluşan tanımın tam Türkçe karşılığı yok. Çok hızlı nesneleri fotoğraflarken görüntünün sensör üzerindeki piksellerde iz bırakması ve garip sanatsal sonuçlar ortaya çıkarması yaşanan bir durum. Genelde bir uçak pervanesi gibi çok hızlı nesnelerin hareketi ile ortaya çıkan bu durum bu tarz işler yapanlar için can sıkıcı bir deneyim haline gelmişti. Aynı zamanda perspektif hatalarına da yol açan bu durumun ana sebebi ise sensör üzerindeki piksellerin görüntüyü aynı anda kaydetmemeleri olarak gösteriliyor. Her bir piksel belli bir sıra ve algoritma ile kayıt yaptığından çok hızlı bir nesne farklı pikseller üzerinde farklı izler bırakabiliyor. Bu da beraberinde perspektif ya da görüntü akması (kayması) sorunlarına yol açıyor. İşte Sony’nin yeni tasarladığı CMOS sensör bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Global Shutter özelliği olmayan bir sensör ile çekilen pervane görüntüsü

Nasıl yaptığı ise biraz teknik bir konu: Her bir pikselden gelen analog sinyaller gerçek zamanlı olarak dijital hale getiriliyor. Bu da piksellerin üzerine düşen görüntüyü farklı zamanlar yerine aynı anda kaydetmesi anlamına geliyor. İşte Global Shutter bu sorunu bulunmayan sensörlere verilen genel isim.

Öte yandan üst düzey video kamera markalarının bazılarında bu sorunu ortadan kaldıracak teknolojilere sahip modeller de bulunuyor. Ancak bunlar genelde çok pahalı ve sadece profesyonellere hitap eden çözümlerdi. Sony’nin geliştirdiği bu yeni sensör önümüzdeki dönemde bu teknolojinin son kullanıcıya da geleceğinin sinyallerini vermiş oluyor.

Ne fayda sağlayacak?

Global Shutter’ın desteklenmesi özellikle perspektifin yer aldığı fotoğraflarda yaşanan bozulmaların önüne geçecektir. Ayrıca çok hızlı hareket eden nesnelerin fotoğraflanması sırasında yaşanan sorunlara da çare olacak. Bununla beraber bu teknoloji yine bir başka sorun olan Rolling Shutter’ın da  (farklı bir piksel konusu daha) kısmen ortadan kalkmasına yol açacak gibi görünüyor. Örneğin bazen özellikle cep telefonu kameraları yapılan video çekimlerinde dalgalanan görüntü sorununa kesin olarak çözüm olacağını söyleyebiliriz.  Bu sayede dalgalanan videolar da ortadan kalkacak.

Panasonic de üretti

Bu arada Sony’nin hemen ardından Panasonic de bu tarz Global Shutter desteği sunan bir sensör ürettiğini açıkladı. Ancak Panasonic’in sensörü profesyonellere hitap eden bir model. Zira bu yeni sensör 36 Megapiksel çözünürlük  ve 8K video desteği sunuyor. Yani yukarıda bahsettiğimiz profesyonel ürünlere yönelik bir sensör. Ama yakın bir zamanda bu sensörü son kullanıcıya yönelik yarı profesyonel ürünlerde görebiliriz.

Görüldüğü gibi sensör teknolojileri de her geçen gün kendini yeniliyor ve yaşanan sorunlar ortadan kalkıyor. Önümüzdeki dönemde Global Shutter desteği veren sensörlerin sayısının artacağını ve bunların giriş ya da orta seviye modellerde karşımıza çıkacağını söyleyebilirim.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın