Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSony Xperia Z5: Üst sınıfın en iddialı telefonu

  Sony Xperia Z5: Üst sınıfın en iddialı telefonu

  3 farklı Z5 modelini piyasaya süren Sony, yeni ürün ailesi ile oldukça iddialı. Xperia Z5, Xperia Z5 Compact ve Xperia Z5 Premium olarak adlandırılan yeni aile üyeleri, sahip oldukları birçok özelliği ile kendilerinden çok söz ettirecekleri kesin. Durum böyle olunca bizler de Xperia Z5’yakından bakmak istedik.

  Yeni Xperia Z5 ailesi, bir önceki nesil Z3 ya da ZX3+’dan çok farklı bir tasarıma sahip değil. OmniBalance tasarımda bir değişiklik olmadı. Xperia Logo’nun yeri değişti ve güç düğmesi yuvarlak hatlara kavuştu. Bununla birlikte de sözü edilen güç düğmesi aynı anda bir parmak izi okuyucusu olarak görev yapıyor.

  Ele oldukça iyi oturan Xperia Z5, sağ tarafta bulunan ses açma kapama ve sorunsuzca çalışan parmak izi sensoru düğmeleri ile rahat bir kullanım sunuyor. Sol kenarda ise microSD kart ve Nano SIM kart yuvaları, alt kısımda da Micro USB girişi yer alıyor. Bu yuvalar Xperia Z3’de de bildiğimiz gibi, toz ve suya karşı koruma sağlayan plastik kapaklarla muhafaza ediliyor.

  z5 2

  1920×1080 çözünürlüğüne çıkabilen ve 5.2 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip olan Xperia Z5, ön tarafta stereo hoparlör setini konumlandırmış durumda. Metal çerçeveli olan Xperia Z5’in arka kısmı ise cam yüzey ile kaplı.

  Full HD çözünürlüklü ekran, 425 ppi piksel yoğunluğu ile oldukça iyi bir kalite sunuyor. Yüksek bir parlaklığa sahip olan IPS LCD ekran, aynı zamanda başarılı bir renk doygunluğu ve keskinlik sunuyor. Bunun avantajı dış ortamlarda yansımayı minimuma indirgemesi ve güneşli ortamlarda bile rahat bir kullanım sunması.

  Üründe beğendiğimiz bir özellik ise, ıslak parmaklarla bile dokunmatik ekranın herhangi bir sorun çıkartmaması.

  z5 4

  Performans

  Xperia Z5’in donanım birleşenleri Xperia Z3+’a çok benziyor. Sekiz çekirdekli Snapdragon 810 (4×1.5 GHZ+4×2 GHz) işlemcisine sahip olan Z5,64 bit Adreno 430 grafik yongası ve 3 Gbyte belleği üzerinde barındırıyor. 32 Gbyte kapasiteli olan Z5, MicroSD kart yuvası yardımıyla 128 Gbyte genişleyebiliyor. Yaptığımız testlerde ürünün oldukça performanslı olduğunu gördük. Tüm uygulamalar anında açılıyor ve herhangi bir takılma meydana gelmiyor.

  z5 3

  Bununla birlikte yeni nesil oyunlarda da herhangi bir sorun gözlemleyemedik. İşin ilginç tarafı ise, Z5’i yük altında çalıştırırken neredeyse hiç ısınmaması. Z3+’da durum çok farklıydı. Z3+ yük altında ciddi ısınıyordu. Öyle sanıyoruz ki, Z5’in yazılımı ciddi anlamda gözden geçirilmiş.
  Benzer bir durum ses kalitesi için de geçerli. Sony, ön tarafta bulunan hoparlörlerde DSEE-HX teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji sayesinde çok daha net ve temiz bir ses elde ediliyor. En azından teoride. Çünkü zaten başarılı bir ses kalitesine sahip olan Z5’de olan bu farkı, biz ne yazık ki duyamadık.

  z5

  Kamera

  Z5’in en önemli özelliği kuşkusuz üzerinde bulunan kamerası. 23 MP’lik arka kamera,

  Exmor RS sensor sayesinde yüksek bir kalite sunuyor. 0.03 saniyede otofokus ve Hybrid görüntü sabitleyici fonksiyonu sayesinde, keskin ve detaylı fotoğraflar çekmek mümkün.

  Benzer bir durum video kayıt için de geçerli. Sarsıntı önleyici özelliği, videolarınızı profesyonel görünmesini sağlıyor. Yalnız bizim beğendiğimiz özellik ise kesinlikle otofokus özelliği. Sony Xperia Z5’in bu özelliği inanılmaz başarılı. Kamera sensoru hareketli objeleri anında yakalayabiliyor ve çok hızlı bir şekilde netleyebiliyor.

  2900 mA’lik bir pile sahip olan Z5,yaklaşık 2 gün boyunca çalışabiliyor. Z3’de bildiğimiz uzun çalışma süresi Z5’de de değişmedi. Sony, Xperia ailesi ile bu alanda çok başarılı olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Bu üründe elbette hızlı şarj özelliği de var.

  Uzun lafın kısası. Z5, Xperia Z3+’in düzeltilmiş versiyonu demek yanlış olur. Xperia Z5 çok daha fazlasını sunuyor. Üst seviye bir telefon olan Xperia Z5, şimdiden diğer üreticilerin korkulu rüyası olmaya başladı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN