Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelSony Xperia Z5 Compact: Küçük boyutlu Xperia Z5

  Sony Xperia Z5 Compact: Küçük boyutlu Xperia Z5

  Sony, Xperia Z5’in boyutunu büyük bulan fakat teknik özelliklerden de feragat etmek istemeyen kullanıcılar için Xperia Z5 Compact’i piyasaya sürdü. Fiyat/performans oranı ile büyük bir avantaj sağlayan Xperia Z5 Compact’a yakından bakıyoruz.

  Sony geleneği bozmadı. Xperia Z1 Compact ve Xperia Z3 Compact’tan sonra serinin devamı Xperia Z5 Compact oldu. Sony özellikle boyutları daha küçük olan Compact serisini mini ile karıştırmak istemiyor. Çünkü mini serilerinde üst seviye telefonun donanım birleşenleri ciddi bir şekilde kırpılıyor. Compact serisinin farkı ise, donanım birleşenlerinde çok az müdahale edilmesi ve daha çok ekran boyutu ile kullanıcıya aynı güçte küçük boyutlu bir telefon sunmak.

  5

  Sony, Xperia Z5 serisini Xperia Z5, Xperia Z5 Premium ve Xperia Z5 Compact olmak üzere aynı anda tanıttı. Her üç telefonun donanım birleşenleri neredeyse birbirleriyle aynı olarak piyasaya sürüldü. Tabi küçük farklılıklar dışında. Xperia Z5 ve Z5 Premium 5.2 ve 5.5 inç büyüklüğünde ekranlarına karşın, Z5 Compact 4.6 inç’lik bir ekran ile üretildi. Compact’in diğer bir farkı da bellek miktarının 3 Gbyte yerine 2 GByte olması. Tabi bir de fiyatının daha uygun olduğunu unutmamak gerek. Her ne kadar diğer üreticilerin Mini ürünlerinden daha ucuz olmazsa da kendi kategorisinde özellikle fiyat/performans oranı ile kendisini farklılaştırıyor.
  4.6 inç ekran

  Xperia Z5 Compact tıpkı Xperia Z3 Compact gibi 4.6 inç büyüklüğünde ve 1280×720 piksel çözünürlüğe ulaşan bir ekrana sahip. Bu ekranın en önemli özelliği oldukça parlak olması. Sahip olduğu 680 cd/m² parlaklık değeri Xperia Z3+ ile neredeyse eşit. iPhone 6S ile kıyasla da (590 cd/m²) çok daha parlak.

  3

  701:1’lik kontrast değerinin ise daha yüksek olmasını isterdik. Xperia Z5 Compact’ın piksel yoğunluk değeri 320 ppi. Xperia Z5 (452 ppi) ve Xperia Z5 Premium (800 ppi) ürünleri ile kıyasladığımızda bu değer düşük kalabiliyor. Fakat yaptığımız testlerde ekran görüntüsünün 4.6 inç’lik bu ekranda oldukça keskin olduğunu söylemeliyiz.

  Yuvarlak hatlara sahip olan Xperia Z5 Compact, Z5 ile kıyasla 7,5 mm yerine 8.9 mm kalınlığında. Sahip olduğu yuvarlatılmış plastik çerçeve ele çok iyi oturuyor. Z5’in arka kısmında bulunan Cam yüzey Z5 Compact ‘te kullanılmadı. Dolaysıyla kaymayan bir yapıya sahip olması birçok kullanıcıların hoşuna gideceğini düşünüyoruz. Ürünün üzerindeki güç düğmesi de yeniden tasarlandı. Parmak izi tarayıcı özelliği bulunduran bu güç düğmesinin kullanımı oldukça basit ve sorunsuz.

  1

  Performans
  Z5 Compact, Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium ile kıyaslandığında 3 GByte yerine 2 GByte’lık bir bellek kullanıyor. Fakat bu bir dezavantaj değil. Nedeni de Z5 ile aynı işlemci ve grafik yongasına sahip olmasından dolayı daha az piksel hesaplaması ve bu sayede de performanstan geride kalmaması. 64 bit sekiz çekirdekli Qualcomm işlemcisi 4×1.5 GHz ve 4×2 GHz saat frekansında çalışıyor. Snapdragon 810 işlemci ve Adreno 430 grafik yongası Z5 Compact’i çok yüksek bir performansta çalıştırıyor. Cihazın açılışı hızlı. Tarayıcı hızı performansı da görülmeye değer. Z5 Compact’in önemli bir avantajı kolay kullanım ile birlikte yüksek bir performans sunması. 32 GByte’lık kapasştenin 21.3 GByte’ı sistem için kullanılıyor. Dolaysıyla üzerinde bulunan MicroSD kart yuvası ile takviye yapmanız öneriyoruz.

  Xperia Z5 Compact, Xperia Z3 Compact 2600 mAh’lik bir pil’e karşı 2700 mAh’lik bir pil kullanıyor. Bu pil yoğun kullanımda yaklaşık 10 saat dayanabiliyor. Normal kullanımda ise yaklaşık 30 saatlik bir kullanım sunan Xperia Z5, her ne kadar Xperia Z3 Compact (yoğun kullanımda 13 saat) kadar başarılı olmazsa da gayet başarılı olduğu bir gerçek.

  4

  23 MP kamera

  Sony Xperia Z5 Compact, tıpkı büyük abileri Z5 ve Z5 Premium gibi 23 MP’lik bir kamera kullanıyor. Sözü edilen bu kamera yoğun ışıklı ortamlarda mükemmele yakın fotoğraflar çekiyor. Yaptığımız testlerde, hiçbir ürünün kamera performansı Z5 Compact’e yaklaşamadı. Hatta iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’un kamera performansları Z5 Compact’ı geçemediğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 0.03 saniyelik otofokus hızı hiçbir anınızın kaçırmanıza izin vermiyor. Bununla birlikte 25 mm’lik geniş açı lensi ve 4K video kaydı da çok büyük bir avantaj sağlıyor. Xperia Z5 Compact’in video performansı çok başarılı. Yüksek çözünürlükte en ince detaylara kadar her şeyi yakalamanız mümkün. Ön tarafta bulunan 5 MP’lik kamera ise Selfie tutkunları için fazlasıyla yeterli. Xperia Z5 Compact’ın en büyük dezavantajı ise düşük ışıklı ortamlarda istenilen performansı verememesi. Öyle ki Xperia Z3 Compact’ın performansı bile daha iyi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN