Sony Xperia XA Ultra: Kamera performansı ile fark yaratıyor

0

Sony, Phablet pazarına hitap eden Xperia XA Ultra sayesinde Xperia ailesini genişleterek, her kullanıcı kitlesi için farklı bir ürün tasarladı. Ergonomisi ve tasarımı ile ilgi çeken Xperia XA Ultra’ya yakından bakıyoruz.

 

Sony, Phablet pazarını Xperia XA Ultra ile doldurmaya çalışıyor. Bunu yaparken de özellikle ergonomi ve tasarıma fazlasıyla önem veriyor. Phablet ürünleri seven kullanıcıların en dikkat ettikleri noktalardan biri, ürünlerde  kullanılan ekran teknolojileri. Sony Xperia XA Ultra 1080×1920 çözünürlüğüne ulaşan 6 inç büyüklüğünde IPS LCD ekran kullanılıyor. Oldukça parlak ve keskin bir ekrana sahip olan bu ekran, her ne kadar Samsung Galaxy S7 Edge performansına ulaşmassa da fazlasıyla iş görüyor.

sony_xperia_xa_ultra-1

Sony Xperia XA Ultra ,367 ppi yoğunluk değeri ile 294 ppi’lik Xperia XA’dan daha keskin bir görüntü sunuyor.  Bununla birlikte sahip olduğu 530 nit parlaklık değeri ile benzer Phablet ürünlerle kıyasla çok daha parlak bir görüntüye ulaşıyor. Bu da güneşli ortamlarda ürünle rahat bir çalışmaya neden oluyor. Her ne kadar bir AMOLED ekran kadar performans sunmazsa da, kendi kategorisinde bu ekranın oldukça iyi olduğunu söylemeliyiz.

sony_xperia_xa_ultra-3

Tasarım

Sony, Phablet konusunda kesinlikle tecrübeli bir firma. Xperia Z Ultra ile başlayan bu tecrübe, zamanın en iyi ürünlerinden biri olmuştu. Ardından T2 Ultra, C5 Ultra  gibi canavarları piyasaya sürdü ve tecrübesini pekiştirdi. Sony, zamanla edindiği bu tecrübeyi  Sony Xperia XA Ultra’ya aktardı. 79 mm’lik genişliği sayesinde ürünü tek el ile tutmanız mümkün. Fakat Xperia XA Ultra’yı kullanmak için mutlaka iki elinize ihtiyacınız var. Bu tarz ürünlerde genelde ağırlık büyük bir rol oynuyor. Hele ki ürün metal bir çerçeveye sahip ise. Xperia XA Ultra, metal bir çerçeveye sahip olmasına karşın, benzer ürünlerle kıyasla daha hafif.

Ön tarafta kullanılan cam tıpkı 2.5D cam’lar gibi çizilme ve darbelere karşı dayanıklı.  Camın kenarları metal çerçeve ile tam oturuyor. Burada kullanılan mazleme kalitesi ve işçiliğin üst seviyede olduğunu söylemeliyiz.  Tüm düğmeler telefonun sağ tarafında yer alıyor. Parmak izi okuyucusu ne yazık ki yer almıyor. Bununla birlikte Xperia XA Ultra stereo hoparlörlerden de yoksun.

sony_xperia_xa_ultra-4

Performans

Sony Xperia XA Ultra, 2 Ghz sistem frekansında çalışan sekiz çekirdekli MediaTek MT6755 Helio P10 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci 5 inç büyüklüğündeki Xperia XA ile aynı. Farkı, XA Ultra, XA ile kıyasla 2 GByte yerine 3 GByte kapasiteli bellek kullanması. Bu değişim Xperia XA Utra’ya ciddi bir güç katıyor. Fakat buradaki performans cihazı ne yazık ki üst seviyeye taşıyamıyor. MediaTek’in bu işlemcisi Snapdragon 615 işlemciye benzer bir performans sergiliyor. Snapdragon 650 işlemciye sahip olan ürünler çok daha iyi performans değerlerine ulaşıyor.

Grafik performansı ise daha çok 720p çözünürlüklü ekranlar için uygun. Burada kullanılan 1080p çözünürlükteki ekran için zayıf kalıyor. Bunun anlamı, yeni nesil oyunlarda 1080p çözünürlüğünde grafik performansının yetersiz olması.

Sony Xperia XA Ultra’da kullanılan 2700 mAH’lik pilin daha yüksek olmasını isterdik.  Daha küçük ekranlı Xperia XA’nın en büyük sorunu 2300 mAh’lik pili idi. Sony bu konuda ödevini daha iyi çalışması gerekiyordu.

sony_xperia_xa_ultra-5

Kamera

Sony Xperia XA Ultra’nın en büyük özelliği sahip olduğu yüksek çözünürlüklü kameraları. 21.5 MP çözünürlüklü arka kamerası f/2.2 diyafram değeri ile standartların üstünde bir performans sergiliyor. Her ne kadar üst seviye bir kamera olmazsa da, hibrit oto fokus ve hareketli görüntüleri takip etme fonksiyonu ile fark yaratıyor. Ön kamera ise 16 MP çözünürlüğünde ve f/2.0 diafram aralığı ile fotoğraflar çekiyor. Sony’nin bu kamerası şu ana kadar piyasaya sürdüğü en güçlü ön kamera özelliğini taşıyor. Arka kamera, zengin detaylı ve keskin fotoğraflar çekebiliyor. Hızlı çekim modu gerçekten çok başarılı. Buna karşın HDR modundan çok daha fazlasını bekliyorduk.

sony_xperia_xa_ultra-6

Sonuç

Tasarımı, ergonomisi ve geniş ekranı ile ilgi çeken Sony Xperia XA Ultra, orta segmente hitap eden başarılı bir Phablet. Bu ürünün Selfie kamerası çok başarılı. Buna karşın HDR modundaki çekimler daha iyi olabilirdi. Helio P10 yongasını kullanan Sony Xperia XA Ultra, günlük kullanımda iyi bir performans sergiliyor. Ancak grafik performansına yüklenen uygulamalar ve oyunlar için, istenilen performans elde edilemiyor .

Cevap bırakın