Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSony RX100 inceleme

  Sony RX100 inceleme

  RX100_03

  Sony’nin ilginç bir ürünü olan f1.8 diyaframlı kompakt fotoğraf makinesi RX100’ü sizler için inceliyorum.

  Konu fotoğraf makinesi olduğunda objektif ve dolayısıyla diyafram açıklığı en önemli unsunların başında gelir. Zira ne kadar iyi bir fotoğraf makineniz olursa olsun iyi bir objektifiniz yoksa çektiğiniz fotoğraflar belli bir düzeyin altında kalacaktır. Bu yüzden üreticiler diyaframı açık objektifli ürünler üretmenin derdindedir.

  Fakat diyaframı açık objektiflerin de maliyeti yüksektir. Bu yüzden her üretici bu tarz bir objektif ya da böyle bir objektife sahip fotoğraf makinesi üretmez ya da üretemez. Bunun istisnaları da vardır.

  İşte bu istisnalardan biri Sony’nin RX100 modeli. 2012 yılında duyurulan bu model f1.8 diyafram açıklığı ile dikkat çekiyor ve az ışıklı ortamlarda bile iyi sonuç vermesiyle bilinen bir fotoğraf makinesi. Bu makinenin satışlarından memnun olan Sony, ilerleyen yıllarda RX100 MII, MII ve son olarak da MIV modellerini de satışa sundu.

  rx100_01

  20 Megapiksel çözünürlük

  Fotoğraf makinesinde bulunan CMOS sensör 20 Megapiksel çözünürlük sunuyor. 1 inç boyutundaki bu sensöre 28-100 mm odak uzaklığı ve f1.8-4.9 diyaframa sahip bir objektif eşlik ediyor. Kompakt bir ürün olan RX100’de gövdeye bütünleşik titreşim engelleme, 25600’e kadar çıkabilen ISO, 1.2 milyon piksel çözünürlük sunan 3 inçlik LCD ekran, saniyede 10 kare seri çekim hızı, saniyede 60 kare Full HD video kayıt gibi güzellikler yer alıyor. Fotoğraf makinesinin CIPA standartlarına göre pil ömrü 330 kare.

  Muhteşem alan derinliği

  Bu kadar açık bir diyaframa sahip olan bir fotoğraf makinesi elbette alan derinliği konusunda muhteşem sonuçlar verecektir. Açık diyaframın tipik özelliği olan kısa alan derinliği konusu bu üründe üst seviyede. Özellikle portre çekimlerinde bu az alan derinliği çok işe yarıyor. Amatör kullanıcıların ‘arkası flu olsun’ şeklinde tanımladığı az alan derinliği f1.8 diyafram sayesinde her zaman kullanılıyor.

  Fotoğraf makinesinin kullanımı kolay. Kompakt bir ürün olan RX100’un objektifi değişmiyor. Üzerinde bulunan fonksiyon tuşlarının kullanımı da karışık değil. Tuş büyüklükleri ve menü mantığı da tipik bir Sony tasarımına sahip. Yani genel olarak sıkıntı çekmiyorsunuz.

  rx100_04

  Zengin ayar seçenekleri

  RX100’de hem manuel hem de Scene adı verilen hazır çekim modları bulunuyor. Bu sayede fotoğraf makinesinin birçok ayarını değiştirerek çekim yapabiliyorsunuz. ‘Yok ben bunlarla uğraşamam’ derseniz tam otomatik moda alarak da fotoğraf çekebiliyorsunuz.

  Bütünleşik bir flaşı da bulunan üründe bu flaş sol üst kısma konumlandırılmış. Otomatik olarak açılan flaşı manuel olarak açmanın bir yolu yok. Cihaz seçtiğiniz moda göre flaşı açıyor ya da açmıyor.

  Video konusu

  Ürün Full HD yani 1920X1080 piksel çözünürlüğünde video kayıt edebiliyor. Üzerinde stereo bir mikrofon bulunan fotoğraf makinesinde kayıt edilen videolarda maksimum kare değeri ise saniyede 60 olabiliyor. Video kalitesi böyle bir ürün için yeterli seviyede. Günlük ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayan RX100’ün saniyede 60 kare desteği sunması da önemli bir özellik. Video için ayrı bir kayıt tuşunun olduğunu da hatırlatmak isterim. İsterseniz çekim modlarında da video modunu seçebiliyorsunuz ama hızlı kullanım için ayrı bir tuşun bulunması iyi olmuş.

  rx100_05

  RX100 teknik özellikler

  • 1 inç boyutunda CMOS sensör
  • 20 Megapiksel çözünürlük
  • 28-100 mm f1.8-4.9 diyaframlı objektif
  • Bütünleşik titreşim engelleme
  • Yüz tanıma özelliği
  • 10 kareye kadar seri çekim
  • 3 inç 1.2 milyon piksel LCD ekran
  • Bütünleşik flaş
  • Hazır çekim ve manuel çekim modları
  • Full HD 60 fps video kayıt
  • Bütünleşik stereo mikrofon
  • CIPA standartlarına göre 330 kare pil ömrü

  Diğer özellikler

  Fotoğraf makinesi SDXC uyumlu bir bellek yuvasına sahip. Öte yandan pil ömrü olarak 330 kare değerine sahip olan fotoğraf makinesi microUSB bağlantısı (telefonlardaki gibi) kullanıyor. Bu iyi olmuş zira bu sayede telefon şarjı ile bile fotoğraf makinesini şarj edebiliyorsunuz. Toplam ağırlığı 240 gram olan fotoğraf makinesi küçük bir çantada bile taşınabilecek boyutlara sahip.

  Sayıları az olmakla beraber bir iki markanın da benzer özellikler sunan ürünleri var. Ancak Sony hem özellikleri hem de sunduğu teknolojilerle rakiplerinden bir adım daha önde. Kendine has bir fotoğraf makinesi olan RX100, diyafram açıklığı konusunda hassas, az ışıklı ortamlarda bile güzel fotoğraf çekmek isteyen, fotoğraf konusunda ciddi kullanıcılara hitap eden bir ürün. Bu ürün ilginizi çekiyorsa ailenin diğer modelleri olan MII, MIII ve MIV’e de göz atmanızı öneririm.

  Işığınız bol olsun

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN