Sony PSVR’ın geleceğine dair yeni işaretler…

0

İki farklı Sony PSVR kontrol cihazı patenti, sanal gerçeklik sisteminin geleceğine dair işaretler sunuyor.

Sony, 2013’te gelen PlayStation 4’ün devamında bir de sanal gerçeklik paketi sunmuştu; PlayStation VR, namı-diğer PSVR ile ilk kez 3 boyutlu ve klasik PS4 deneyimine kıyasla oldukça fütüristik bir oyun deneyimine merhaba denmişti. Japonya merkezli teknoloji şirketinin yeni nesil PlayStation (5) ve PlayStation VR (2) için çalışmalar yürüttüğü biliniyor.

Bu kapsamda ortaya çıkan iki farklı PSVR kontrol cihazı patenti, sanal gerçeklik sisteminin geleceğine dair işaretler içeriyor.

Patentlerden ilkinde dokunsal geribildirimin temel bir formu sunuluyor. Özetle kontrol ünitesindeki düğmelerde bir miktar direnç söz konusu oluyor ve belirli bir güçle itilmek suretiyle bunlara basılması gerekiyor. Sonraki nesil Sony PSVR’da sıkma gibi işlevlerde farklı basınç seviyeleri ile oynama deneyimi söz konusu olacak gibi görünüyor.

Diğer patentte ise kontrol cihazında öne çıkan özellik, aygıtın hangi elde tutulduğunun tespit edilmesine dayanıyor. Bu sayede düğmeler sağ veya sol ele göre yeniden eşlenebiliyor. Kullanışlı küçük bir ekstraya benziyor. Ek olarak aynı aygıtta Oculus Touch denetleyicilerinde olduğu gibi bazı ‘çok temel’ parmak hareketleri için de bir dizi yeni harekete olanak tanınması muhtemel.

Beklentiler yüksek…

Daha gelişmiş sanal gerçeklik kontrol cihazları, Sony PSVR oyuncularının istek listesinin başında geliyor ve Sony’nin bu noktada talepkâr kesimin beklentilerine yanıt verebilecek aygıtlar için yoğun çaba harcadığını düşünmek pek uzak bir ihtimal gibi görünmüyor.

Bu yeni PSVR kontrol cihazlarının Sony’nin VR başlığının yeni bir sürümüyle birlikte gelmesi olası. PS5 hakkındaki söylentilerde son birkaç aydır ciddi ölçüde artış var, tüm göstergeler de yeni sistemin 2020’de milyonlarca oyun severle buluşmaya başlayabileceğine işaret ediyor.

Cevap bırakın