Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSony Betamax formatının fişini çekiyor

  Sony Betamax formatının fişini çekiyor

  betamax

  80’lerdeki VHS mi Betamax mı tartışmaları hala hafızalarda (aslında olmayadabilir, o kadar da emin değiliz). Video kasetleri arası savaşın (kaset kiralamalar, vb.) galibinin VHS olduğu da biliniyor. Ancak bunlar çok eskide kaldı; CD, DVD’nin devamında Blu-Ray diskler günümüz endüstri standartları halini almış durumda. Yine de hazır olun; Sony’nin Betamax kasetleri Japonya’da hala ilginç bir fenomen durumunda. Ülkede bu kasetler satılıyor ve talep görmeye de devam ediyor. Japonların sürprizlerle dolu insanlar olduğuna dair yeni bir işaret daha…

  Son gelişme ise Japonları ve dünya üzerindeki kalan son Betamax severleri üzme potansiyeline sahip; köklü teknoloji şirketi Sony, 2016 Mart ayından itibaren Betamax kaset satışlarına son verileceğini açıkladı. İşte bu yüzden yeryüzünde kalan son Betamax ürünlerine ulaşmak için son aylara giriliyor. Bir kült daha fişi çekilmek suretiyle koleksiyonerlerin arşivlerinde kalanları varsaymazsak ortadan kaldırılıyor.

  Ekran_Resmi_2015-11-10_12_20_16Betamax-VHS savaşları, teknoloji dünyasında PC-Mac ya da PlayStation-Xbox savaşları kadar ünlüydü. Kıyasıya bir rekabet yaşandı ve insanlar Betamax daha iyi’ ve ‘hayır, VHS daha iyi’ciler olarak ikiye ayrılıyordu. Bu keyifli yılları hatırlayanlar için haberin devamında birkaç kaset formundan gelen video paylaşıyoruz. Umarız memnun kalırsınız, ilk kez izleyecek olanlar için de keyifli seyirler. Teknoloji dünyasına dair hem geçmiş hem geleceğe dair gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  İlk Sony Betamax reklamı:

  [vsw id=”Lt2KlIEr5xA” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

  Betamax kasette film keyfi:

  [vsw id=”aLpb3kz2oPQ” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN