Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımSony Alpha 7R II: Yılın kamerası olmaya aday

  Sony Alpha 7R II: Yılın kamerası olmaya aday

  Full frame modu ve 42 MP’lik sensor. 399 noktalı netleme ve 102 400 değerinde bir ISO sunan Sony Alpha 7R II, kendisinden oldukça fazla söz ettirecek.

  Sony, oldukça fazla seveni olan Alpha 7R serisini yeniledi. Hem de öyle bir yeniledi ki, Sony Alpha 7R II birçok kişi için yılın Full Frame özellikli fotoğraf makinesi oldu. Esasında bunda da çok şaşırmamak lazım. Benzer ürünlerle kıyasla daha büyük bir Full Frame sensora sahip olan Sony Alpha 7R II, 42 MP’lik çözünürlüğü ile de ciddi anlamda fark yaratıyor. 7952 x 5304 çözünürlüğünde çekilen fotoğraflar, aynasız bir dijital fotoğraf makinesinde (DSLM) elde edilen en yüksek değer olma özelliğini taşıyor.

  2

  Yüksek kaliteli ve keskin fotoğraflar çekebilen Sony Alpha 7R II, ulaşabildiği yüksek ISO değeri ile de önemli bir avantaj sunuyor. 50-102 400 aralığında bir ISO aralığına sahip olan bu ürün teoride ciddi bir fark yaratıyor. Pratikte ise ISO 6400 değerinden sonra hafif hafif piksel bozukluklarının oluştuğunu söylemeliyiz. Bu kötü bir fotoğraf kalitesi anlamına gelmiyor elbette. Sonuçta yaptığımız testlerde inanılmaz güzel fotoğraflar çekebildiğimizi söylemeliyiz. Demek istediğimiz, ISO 6400’den sonraki değerler için, fotoğraf kalitesinin farklılıklar gösterebileceğini . Bu yüzden de en iyi kaliteyi elde etmek için ISO 3200 değerinin üzerine çıkmamak.

  3

  Bu belki birçok kişi için yeterli gelmeyebilir. Ama şunu unutmamak gerekiyor ki, Sony Alpha 7R II 5 açılı bir titreşim engelleme sistemine sahip. Bu sistem sayesinde, diyaframın uzun açılıp kapanma süresi ve düşük ışık hassasiyeti ayarında bile, Sony Alpha 7R II’nin oldukça kaliteli fotoğraflar çekilebilmesi.

  Sony Alpha 7R II’nin suya karşı korumalı magnezyum kasası 638 gr ağırlığında. Bir önceki nesil Sony Alpha 7R ile kıyasla 170 gr daha ağır olan Sony Alpha 7R II, aynı zamanda biraz daha geniş. Bu esasında önemli bir artı. Çünkü bu yeni tasarım sayesinde, ele çok daha iyi oturduğunu söylemeliyiz. Özellikle de tele zum lens kullanıldığında. Üründe beğendiğimiz bir özellik, birçok ayarı üzerinde bulunan ayar tekerleklerinden yapılabilmesi. Bununla birlikte sabit ve programlanabilir kısa yol tuşlarının olması da kullanıcıya çok büyük bir kolaylık ve hız sağladığını söylemeliyiz.

  4

  4K video çekiyor

  Dijital bir vizöre sahip olan Sony Alpha 7R II, yüksek bir çözünürlüğe sahip olan 3 inç’lik bir ekran yer alıyor. Mekanizmalı olan bu ekran belli açılarda açılabiliyor. Stereo mikrofon girişinin yanı sıra , kulaklık ve harici mikrofon girişi bulunuyor. Dolaysıyla bu ürün ile profesyonel videolar çekmek mümkün. Öyle ki 4K yani Ultra HD videoları yaklaşık 70 dakika boyunca kayıt edebiliyorsunuz. Bu videolar , ürüne takacağınız SD kartlara direkt olarak yazılıyor. Daha fazla video çekimi yapmak isteyen kullanıcılar mutlaka ikinci bir pil almaları gerekiyor. Unutmadan söyleyelim. Sony Alpha 7R II ile beraberinde gelen pil ile yaklaşık 600 çekim yapabiliyorsunuz.

  1

  Seri çekimde saniyede 5 fotoğraf çekebilen Alpha 7R II, 23 çekimi tek bir tuşa basarak yapabiliyor. Ürünün önemli bir avantajı sessiz çekim moduna sahip olması. Ama bundan da önemlisi kuşkusuz oto fokuz performansı. 399 noktalı bir fokuz alanı yaratan Alpha 7R II, düşük ışıkta bile 0.4 saniye içinde çekime başlıyor.
  Yaptığımız denemelerde hızlı ve kaliteli fotoğraflar çekebildik. Video çekim kalitesi ise görülmeye değer. Bu ürün ile profesyonel videolar çekmek mümkün. Dolaysıyla Sony Alpha 7R II, özellikle aynasız dijital fotoğraf makinelerinde çıtayı inanılmaz derecede yükseltti. 4K video çekimi, 42 MP çözünürlük, tam kare modu ve yüksek ISO değeri tüm istekleri karşılıksız bırakmıyor. Keşke beraberinde gelen pilin kapasite değeri daha yüksek olsaydı.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN