Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSony Alfa a6000 inceleme

  Sony Alfa a6000 inceleme

  sonya6000_01

  Aynasız kategorisinin önemli markalarından biri olan Sony’nin Alfa serisinin en yeni modeli a6000’i inceliyorum.

  Aynasız olarak tabir edilen, üzerinde prizma sistemi olmayan ancak objektifi değiştirilebilir ürünler sunan kategoride en çok ürünü bulunan markalardan biri Sony. Kendi geliştirdiği özel bir teknolojiyi kullanan marka, çeşitli özellik ve fiyat skalasında birçok ürüne sahip.

  Firmanın giriş seviyesi aynasız modeli olarak kabul edilebilecek a6000 modeli ise gelişmiş seri çekim kabiliyeti,  güçlü bir donanım ve ileri seviye teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor.

  24.3 Megapiksel çözünürlük

  Sony a6000, 24.3 Megapiksel çözünürlüğe sahip. APS-C boyutlarında sensör, saniyede 11 kare seri çekim hızı, 3 inç yukarı aşağı hareket edebilen ekran, Full HD video kayıt, Wi-Fi desteği ve NFC özelliği ilk bakışta görünen özellikler.

  Hibrit netlik sistemi

  Bugüne kadar ürettiği fotoğraf makinelerinde netlik konusunda iyi olan Sony, bu üründe çıtayı biraz daha yukarı taşımış: 25 kontrast noktalı netlik sistemi, 179 nokta ile destekleniyor. Böylece hem fotoğraf hem de vido modunda netlik konusuna takılmadan çekim ya da kayıt yapabiliyorsunuz.

  Kullanılan ekran 3 inç ve 921 bin piksel çözünürlük sunuyor. Bu ekranı 90 dereceye kadar yukarı, biraz da aşağı indirebiliyorsunuz. Öne doğru gelebilse daha iyi olurdu (selfie çekimleri için). Ancak Sony bu modelde bu tarz bir açıyı tercih etmemiş. Bu arada ekran dokunmatik değil. Dokunmatik olması biraz daha pratiklik sağlayabilirdi. Yine de bu haliyle de kullanımında sıkıntı yok.

  sony_a6000_03

  Kapanabilen objektif

  Aynasız fotoğraf makineleri zaten küçük oluyor. Bu cihazların en büyük parçası ise objektifler. Sony objektifi küçülebilir bir mekanizma ile içine girecek şekilde tasarlamış. Bu sayede zaten az yer kaplayan fotoğraf makinesi daha da küçülüyor. Bu 3-5 cm’lik küçülme yer anlamında fayda sağladığından önemli. Öte yandan objektifin yan yüzünde bulunan bir mekanizma ile zoom in zoom out yapabiliyorsunuz. Böylece kompakt bir makinenin pratikliği aynasız bir modele taşınmış.

  16-50 mm kit objektifin günlük kullanım için performansı yeterli. 3.5 diyaframlı bu objektif gün ışığında çok iyi sonuç veriyor. Teknolojik destek sayesinde ışığın az olduğu ortamlarda da sizi yarı yolda bırakmıyor.

  Süper hızlı

  Fotoğraf makinesinde birçok çekim modu bulunuyor. Bunlar arasında Panorama gibi seçenekler olduğu gibi manuel modlar da bulunuyor. Fotoğraf bilginize göre bu modları kullanarak çekim yapabiliyorsunuz.

  Sony a6000’in en beğendiğim yanı ise seri çekim hızı oldu. Saniyede 11 kare seri çekim hızı olan üründe, ön bellek dolana kadar çekim yapabiliyorsunuz. Hızlı bir bellek kartınız varsa 8-10 saniye boyunca seni çekim yapabiliyorsunuz ki çok başarılı bir özellik.

  sony_a6000_02

  Vizör de var

  Günümüzde az sayıda aynasız fotoğraf makinesinde vizör bulunuyor. Sony de bu ürün vizör koymuş. Dijital olan vizör özellikle pil tasarrufu için kullanılabiliyor. Ayrıca ‘ille de vizör olsun‘ ısrarında olanlar için güzel bir haber.

  Fotoğraf kalitesi ortalamanın üzerinde olan a6000, video modunda Ful HD 1080/60p çözünürlüğünde kayıt yapabiliyor. Video kalitesi de iyi olan üründe ses kaydı için bütünleşik mikrofon kullanılıyor. Harici bir mikrofon girişi ise tercih edilmemiş.

  Wi-Fi ve NFC

  Üründe Wi-Fi ve NFC özellikleri de yer alıyor. Kablosuz ağ bağlantısı sayesinde fotoğraf makinesini uzaktan kullanma ve dosya aktarımı yapabiliyorsunuz. Faydalı ve güzel bir özellik.

  Pil ömrü

  Cihazda bütünleşik Li-İyon pil kullanıyor. Pilin CIPA standartlarına göre ömrü 420 kare. Ayrıca pilin şarjı microUSB bağlantısı üzerinden yapılıyor. Bunun için gerekli olan kablo ve adaptör kutudan çıkıyor. Aynı kablo akıllı telefonlarda da standart olduğu için son dönemde moda olan harici pil çözümleriyle fotoğraf makinesi de şarj edebiliyorsunuz. Özellikle arazide çok işe yarayan bir fonksiyon

   

  Hızlı, küçük ve kabiliyetli bir aynasız arayanlara hitap eden Sony Alfa a6000, beklentileri karşılayabilecek bir ürün. Meraklılarına öneririm.

  Sony Alfa a6000 ile çekilmiş örnek bir fotoğraf
  Sony Alfa a6000 ile çekilmiş örnek bir fotoğraf

  Sony Alfa a6000 Teknik Özellikler

  • 24.3 Megapiksel çözünürlük
  • APS-C boyutunda CMOS sensör
  • Saniyede 11 kare seri çekim hızı
  • Wi-Fi ve NFC özelliği
  • JPEG ve RAW desteği
  • Bütünleşik flaş
  • 3 inçlik 921.600 piksel ekran
  • 1.440 milyon piksel elektronik vizör
  • Full HD 1080p/60 video kayıt
  • SD/SDXC/SDHC Memory Stick Duo bellek kartı
  • microUSB üzerinden şarj olabilme
  • CIPA standartlarına göre 420 kare pil ömrü

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN