Sony a99 II vs Sony a7R II… SLT, aynasıza karşı…

0

Alpha NEX-3 ve NEX-5 ürünleriyle, “aynasız” teknolojiye sahip fotoğraf makinesi pazarına 2010 yılı tarihi itibariyle giren Sony bugün bu pazarı istediği gibi yönlendiriyor. Ancak, bir anlamda yalnızca aynasız ürünlere odaklandığı iddia edilen şirket, Sony DSLR sahibi tüketicilerden de eleştiriler alıyor.

Aslında uzunca bir zamandır devam eden “a-mount” ve “e-mount” tartışmalarına şöyle bir değinmekte yarar var. A-mount, Sony’nin DSLR tipi fotoğraf makineleri için ürettiği lens yapısını temsil ederken, E-mount da “aynasız”lar için üretilen lens tipinin genel adını oluşturuyor. Bir de bunların “tam kare uyumlu” ve “kroplu” olmak üzere iki ayrı biçimi daha mevcut…

Tanıdık bir a99 II

Bir süre yalnızca “aynasız” teknolojiye sahip fotoğraf makinelerine ağırlık veren Sony, 2012’de piyasaya çıkarttığı son DSLR ürünü a99’dan sonra birkaç yıl boyunca tam kare Alpha 7 serisi ve ikinci sürümlerine öncelik verdi. Geçtiğimiz yıl Eylül ayında ise a99 II’yi duyurdu. DSLR segmentinde Sony’nin amiral gemisi olan, a99 II, a9 çıkana kadar “aynasız” ürün grubunun en önemli ürünü olan a7R II ile birçok konuda aynı özellikleri paylaşıyordu.

42 MP tam kare BSI-CMOS sensor, No Anti-aliasing (AA) filtre, 50-102400 arası ISO performansı gibi özellikler hiç yabancı değildi. Tüm bu özellikler a7R II’de mevcuttu. Ancak, a99 II’nin DSLR yapısından kaynaklanan önemli avantajları da bulunuyordu elbette. Bunların en başında da seri çekim performansının saniyede 12 kare civarında, yani a7R II’den 5 kare daha iyi olmasıydı. Yine, batarya dayanıklılık süresi 490 kare ile, a7R II’den 200 kare daha iyiydi. Üstelik, Alpha 7 serisinde karşımıza çıkan gövdeye entegre 5 eksenli titreşim engelleyici a99 II’de de bulunuyordu.

Dolayısıyla bir anlamda a7R II’nin en önemli özelliklerinin birebir yer aldığı a99 II’yi gerçekten çok merak ediyordum. Bir zamanlar, Sony Alpha a77 DSLR kullanan, daha sonra bir a7R II sahibi olan bir fotoğraf tutkunu olarak, bu iki fotoğraf makinesi arasında ne gibi farklılıkların olduğu konusunda bir sürü sorum vardı.

Ve bir gün Sony a99 II, üzerinde Sony 70-300mm f/4,5-5,6 G OSS lensle birlikte kapımdan içeri girdi. İlk işim, a7R II ile büyük ağabeyini yan yana getirmek oldu. İki fotoğraf makinesi arasında önemli bir boyut farkı var elbette. Bu aşikâr… Yalnızca gövde olarak a99 II, 224 gr. daha ağır. Ancak 70-300mm lens için de 760 gr. koyunca ortaya 1kg 600 gr. kadar bir ağırlık çıkıyor ki, boyun askısı yerine çapraz askı kullanmanızda yarar olduğunu söyleyebilirim.

Sokakta ne oldu?

Daha çok sokak ve belgesel nitelikte fotoğraflar çekmeyi sevdiğim için daha az göze çarpan, küçük gövdeli fotoğraf makineleri ve geniş açılı lensleri tercih etmenin daha doğru olduğuna inanıyordum. Büyük gövdeli bir fotoğraf makinesi ve 70-300mm gibi bir lensle sokakta ne yapılabilirdi ki? Evden boynumda a99 II ile çıkarken kafamda sorular vardı: Acaba yeterince hızlı mı? Fotoğraf çekerken dikkatleri üzerime toplayacak mıyım? Makine ve lens beklediğim keskinliği verecek mi? Yürürken çok yorulacak mıyım?

Kafamda türlü sorular ilk gün sokağa attım kendimi… İlk birkaç fotoğraftan sonra 300mm’e ulaşan zum bir lensle, sokakta “sniper” (keskin nişancı) stiliyle son derece keyifli bir şekilde çekim yapılabildiğinin farkına vardım. Her ne kadar insanlara yakın temasta bulunmak, bir şekilde onların hayatlarına dokunmak, bir diyalog kurmak fotoğrafın arkasındaki hikâyeyi anlatsa da böyle uzaktan fotoğraf çekmenin de ayrı bir heyecanı vardı.

Avantajlar dezavantajlar

Aslında her iki fotoğraf makinesi de görsel kalite anlamında birbirlerine çok yakınlar. Zaten her ikisinin de bileşenleri aynı. Ancak, anlatmaya a99 II’nin avantajlarından başlayacak olursak, ilk söylememiz gereken, saniyede 12 kare çekme hızına sahip olması. Dolayısıyla spor karşılaşmaları, etkinlikler, ya da kuş fotoğrafları çekiyorsanız a99 II, saniyede 5 kare çekebilen a7R II’den bariz üstün…

Büyük gövde, aynı zamanda büyük batarya anlamına da geliyor. Yaklaşık 200 kare daha fazla çekim yapması a99 II için önemli bir avantaj. Bir de benim en çok sevdiğim arka LCD ekranın inanılmaz bir şekilde katlanabilmesi. Eskiden kullanmış olduğum a77’de en çok sevdiğim özelliklerden biri olan LCD ekranın takla atması, dönmesi a7R II ile karşılaştırıldığında artı puan a99 II’nin hanesine yazılıyor. Depolama yuvası açısından bakıldığında a99ii’de ekstradan bir tane daha olması iyi bir üstünlük.

Bir de a7R II açısından bakalım… Elbette görünen ilk avantajı daha hafif bir gövdeye sahip olması. 849 gr’lık a99 II’den 224 gr daha hafif… Yani 625 gr. ağırlığında. Elbette o 224 gr ağırlığın değerini tüm gün makinesi boynunda gezenler bilir. Renk derinliği, dinamik alan, düşük ışıkta ISO performansı, shutter yaşı olarak bakıldığında a7R II üstünlüğünü gösteriyor.

Her şey çok iyi güzel ama, SLT segmentinde a99’dan bir önceki amiral gemisi olan a77’de bile kamera içinde GPS modülü olmasına rağmen, a99 ve a99 II’de böyle bir modül olmaması son derece düşündürücü. Oysa birçok fotoğrafçı, GPS sayesinde fotoğrafı çektiği noktayı belirlemek istiyor. Sony’nin bu konuda çok eleştiri aldığını belirtmek isterim.

Hangisi kim için daha iyi?

Her iki fotoğraf makinesi de hemen her tür fotoğrafçıların kolaylıkla kullanabilecekleri ürünler. Ayrıca a99 II, Sony’nin SLT kullanıcılarını da unutmadığının önemli bir kanıtı. Hatta, a-mount ürün bekleyenlere önemli bir mesaj. Şöyle bir örnek verecek olursak, a99 II için kullanabileceğiniz 139 lens varken, e-mount kullanıcılarında bu sayı neredeyse yarı rakamda…

  • Spor, etkinlik, uçan kuş vs. çekiyorsanız a99 II…
  • Düğün vs. çekiyorsanız a99 II…
  • Manzara çekiyorsanız a7R II…
  • Portre çekiyorsanız her ikisi de…
  • Sokakta çekiyorsanız a7R II…
  • Düşük ışıkta AF yapıyorsanız a99 II…
  • Yüksek ISO’larda daha az gürültü istiyorsanız a7R II…

Sonuç ve yorum

Daha önce Sony’nin a77 gibi çok önemli SLT ürünlerinden birini kullanmış, a99 serisinin ilk üyesini deneyimlemiş ve daha sonra “aynasız” modellere geçmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim: “a99 II’ye hayran kaldım.”

Açıkçası 70-300mm yerine başka bir lens olsaydı durum değişir miydi diye düşünüyorum. Yine de bu çapta, yüksek diyafram değerine sahip bir lensin, beklemediğim kadar keskin sonuçlar vermesi beni çok şaşırttı. Elbette ki, bunda gövde içi 5 eksenli titreşim engelleyici teknolojisinin payı büyük. Sony’nin “aynasız”larla birlikte sunduğu bu gibi teknolojileri SLT modellerinde de kullanması akıllıca bir manevra…

“Komşunun tavuğu kaz görünür…” demişler, bir a7R II sahibi olarak, a99ii’nin resim kalitesi beni çok etkiledi. Makinenin JPEG yorumu, birçok unsur tamamen aynı olmasına rağmen, çok daha canlı, keskin ve berrak. Şunu da fark ettim ki, her iki makinede de RAW dosyalar aynı alanı kaplamasına rağmen, JPEG dosyalarında a99 II’de yaklaşık 2 MB kadar büyüme var. Muhtemelen bu fazla data, fotoğraflara ayrı bir kalite getiriyor.

Şimdi merakla a9’u bekliyorum ve 16-35 mm f/2.8 lensi tabii…

a99 ii – 70-300 mm (135) – f/5,6 – S 100, ISO 100
a7R ii – 70-300 mm (135) w/ LA -EA4 – f/5,6 – S 100, ISO 100
Cevap bırakın