Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSony A7 inceleme

  Sony A7 inceleme

  sony_a7_01

  Sony’nin full frame yani tam boyutlu sensöre sahip aynasız fotoğraf makinesi modeli A7, özellikle fotoğraf konusunda ciddi kullanıcılara hitap ediyor.

  Aynasız yani prizma sistemi kullanmayan objektifi değiştirilebilir fotoğraf makineleri son yıllarda popülaritesi artan ürünler. Birçok markanın üretim yaptığı bu pazarda yer alan firmalardan biri de Sony. Firma pazarda iki farklı sensör boyutuna sahip model seçenekleri ile yer alıyor: Birincisi APS-C adı verilen giriş seviyesi modeller. Diğeri de full frame yani 36x24mm boyutunda sensöre sahip modeller.

  A7 ailesi firmanın ikinci kategorideki ürünleri. Tam boyutlu sensöre sahip olmanın bazı avantajlarına sahip olan A7 ailesi, ilk olarak 2014 yılında A7 modeli ile duyuruldu. Daha sonra bu modeli A7R, A7S, A7 II, A7R II, A7S II modelleriyle aile zenginleşti.

  24.3 Megapiksel

  A7 modeli 24.3 Megapiksel çözünürlük sunan CMOS bir sensöre sahip. Sony E-mount kullanan ürüne FE, E ve A-mount serisi objektifler takılabiliyor. Bionz X imaj işlemcisi, Hibrit AF sistemi, 3 inç döndürülebilir ekran, elektronik vizör, saniyede 60 kare Full HD video kayıt, Wi-Fi ve NFC bağlantısı fotoğraf makinesinin diğer özellikleri arasında yer alıyor.

  Sağlam gövde

  Aynasız fotoğraf makineleri genelde küçük ve narin olurlar. A7 ise tam tersi daha çok dijital SLR bir cihaza benziyor. Hatta elinize aldığınızda ilk izleniminiz bu ürünün dijital SLR olduğu yönünde bile olabilir. Boyut ve ağırlık olarak da bu izlenime sahip olan A7’yi kullandıkça aynasız olduğunu görüyorsunuz.

  Fotoğraf makinesinin gövdesi magnezyum alaşımdan imal edilmiş. Yani sağlam bir gövde var karşımızda. Bu da zor arazi şartlarında size sorunsuz bir şekilde eşlik edeceği anlamına geliyor.

  Kullanım anlamında pratik ve seri bir ürün olan A7, saniyede 5 kare fotoğraf çekebiliyor. Buton dizilimi anlamında dijital SLR modellere benzeyen üründe üst yüzde çekim modları düğmesi yer alıyor. Onun yanında yer alan büyük poz telafisi tuşu da eski fotoğraf makinelerini andıran bir tasarım anlayışına sahip.

  Hazır çekim modları ve manuel çekim modlarına sahip olan fotoğraf makinesi bu anlamda kullanıcısını üzmüyor.

  sony_a7_02

  24-70 mm objektif

  Sony’nin bu modeli farklı objektif desteklerine sahip olsa da genelde 24-70 mm f4 diyaframlı Sony Vario Tessar marka objektifle beraber satılıyor. Bu objektifin günlük kullanımdaki performansı yeterli. Benzerlerinde olduğu gibi biraz ağır bir objektif olan 24-70, tam boyutlu sensörün özelliklerini sonuna kadar kullanan bir ürün.

  Öte yandan Sony’nin farklı bir çok objektifi de bu fotoğraf makinesi ile beraber kullanılabiliyor. Yani objektif konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebilirim.

  Video konusu

  Sony’nin iddialı olduğu alanlardan biri de video konusu. Yıllardır video kamera üretimi yapan firma bu alandaki tecrübesini A7’ye de yansıtmış. Gerek netlik sisteminin hızı, gerekse cihazın diğer özellikleri sayesinde çok başarılı bir video performansı sunan fotoğraf makinesinde aynı zamanda hem kulaklık hem de mikrofon girişleri yer alıyor. Mikrofon girişi artık birçok cihazda yer alsa da kulaklık çıkışının olması önemli bir artı. Kulaklık çıkışı ürünü video işlerinde biraz daha üst bir noktaya taşıyor.

  Video performansı bu kategorideki bir ürün için fazlasıyla iyi. Fotoğrafta olduğu gibi videoda da başarılı bir kalite sunan Sony, bu anlamda benden tam puan alıyor.

  Wi-Fi ve NFC

  Fotoğraf makinesinde Wi-Fi ve NFC özelliği de bulunuyor. Bu sayede fotoğrafları kablosuz olarak tablet ya da telefon gibi mobil cihazlara aktarabiliyorsunuz. Güzel ve faydalı bir özellik.

  Pil ömrü

  Fotoğraf makinesinde kullanılan pilin ömrü CIPA standartlarına göre 340 kare. Bu pili fotoğraf makinesi üzerinde bulunan microUSB bağlantısı ile şarj edebiliyorsunuz. Bu da önemli ve güzel bir özellik. Bu sayede cihazı telefonlar için de kullanılan harici pil çözümleriyle de şarj edebiliyorsunuz. Özellikle arazide iken işe yarayan bir özellik.

  Sonuç

  İleri seviyede bir aynasız olan A7 özellikle fotoğraf konusunda ciddi olan kullanıcılara hitap ediyor. Günün sonunda dijital SLR rakipleriyle rekabet edebilecek bir ürün olan A7, türünün tutkunlarının yüzünü güldürebilecek bir ürün.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN