Sonraki Apple Watch uygulamalarına yeni bir koşul geldi

0

how-to-buy-an-apple-watch-at-the-store

Apple geçtiğimiz gün geliştiricilere yönelik blog’undan Apple Wacth işletim sistemi WatchOS’e dair açıklamalarda bulundu. Firma bundan sonra uygulama geliştiricilerinin iPhone olmadan da çalışabilen Apple Watch uygulamaları yazmasını istiyor.

Apple’ın akıllı saati piyasaya ilk çıktığında en başı çeken şikayetlerden birisi yetersiz Apple Watch uygulaması olması ve bu uygulamaların iPhone’dan bağımsız olarak çalışmamalarıydı. Aradan geçen 1 yıl boyunca Apple bu konunun çözülmesine yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı. Apple Watch uygulamalarının sayısı hızla arttı ve dün yapılan açıklamaya göre de artık iPhone’dan bağımsız çalışmayan Apple Watch uygulamaları kabul edilmeyecek.

watchOS 2 şartı

Apple bu uygulamayı 1 Haziran 2016’dan itibaren yürürlülüğe koyacak. Yeni geliştirilecek olan Apple Watch uygulamalarının iPhone’dan bağımsız çalışma şartının dışında bir şart daha var: Uygulamaların Apple’ın geçtiğimiz yıl yayınladığı yeni yazılım geliştirme kiti olan watchOS 2 ile geliştirilmiş olması gerekiyor.

Bundan sonra Apple Watch uygulamalarının iPhone’dan bağımsız olarak kablosuz internet üzerinden çalışabilecek olması kullanıcılar tarafından oldukça olumlu bir gelişme. Öte yandan bu kuralla birlikte geliştiriciler yeni geliştirecek oldukları uygulamalarında watchOS 2 geliştirme kiti ile birlikte daha yaratıcı çözümler üretmeye çalışacak. Bu da kullanıcıların akıllı saatlerinde daha farklı deneyimler yaşayabileceği anlamına geliyor.

Öte yandan Apple Watch satışlarına dair herhangi bir açıklamada bulunulmazken mağazadaki Apple Watch için geliştirilen uygulama sayısına dair de resmi bir açıklama gelmedi.

Cevap bırakın