Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Fotoğraf/KameraSonbaharda fotoğraf çekmenin incelikleri

  Sonbaharda fotoğraf çekmenin incelikleri

  sonbahar_foto_01

  Yapraklar dökülür, havalar soğur ve yağmurlar yağmaya başlar. Sonbahar aylarının bu tipik özellikleri fotoğraf çekmek isteyenlere çok güzel ortamlar sunar.

  Konu fotoğraf olunca mevsim ya da ışık şartları mutlaka çekeceğiniz karelere etkileyecektir. Hal böyle olunca bu dış etkenleri göz önüne almadan fotoğrafa niyetlenmemek gerekiyor.

  Mevsimler etkiler fotoğrafı çok ciddi anlamda etkiler ve farklı sonuçlar almanızı sağlar. Ne demek istediğimi aynı manzarayı bir kış bir de yaz mevsiminde çekerseniz daha iyi anlarsanız. Sonbahar ise mevsimler içinde en farklı sonuçların alınabileceği dönemlerden biridir. Sonbaharın etkilerini temelde iki şekilde görürüz:

  Hava şartları

  Sonbahar aylarında yazın o sıcak etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Bu da sıcaklığın düşmesi, yağmurların başlaması ve en önemlisi ağaçların yapraklarının dökülmesi olarak gözlemlenir. Fotoğraf çekecek kişi ise bu etkileri lehine çevirmeyi bilmelidir.

  Duygusal şartlar

  Sonbaharda özellikle açık havada yapılan çekimlerde yaprakların sarı tonları, çıplak ağa dalları, hafif sis ve pus romantik bir etki oluşturur. Bu tarz fotoğraflarda kadraja eklenecek parlak renkler (şemsiye, yağmurluk vs) çok dikkat çekici fotoğrafların oluşmasını sağlar.

  Yukarıdaki iki şartı kullanarak güzel fotoğraflar elde edebiliriz. Sonbaharın olmazsa olmazı olan dökülen yaprakları karelerimizde sıklıkla kullanarak güzel etkiler oluşturabiliriz. Ayrıca sarının tonlarının bulunduğu ormanlar, ağaçlar da bizim için güzel bir fon olacaktır.

  Sonbahar dökülen ağaç yaprakları bir yandan romantik duyguların zeminde bize gösterirken aynı zamanda ağaçların yapraksız görüntüleriyle yalnızlık, terk edilmişlik ve boşluk gibi hislerimizi harekete geçirir. Fotoğraf çeken kişinin yapacağı ise bu hisleri en güzel şekilde kendi üslubunca hissettirmek olacaktır.

  Sonbahar fotoğrafları için pratik tavsiyeler

  Işın romantik ve sanat yönü bir tarafa bazı pratik tavsiyeler de sonbaharda fotoğraf çekerken işinize yarayacaktır. Öncelikle sonbaharda çektiğiniz fotoğraflarda mutlaka mevsimler etkileri gösteren nesneler kullanmaya dikkat edin. Yani bir ağaç, yapraklar, şemsiyeli biri, yağmur, sis vs gibi sonbaharı çağrıştıran nesneleri fotoğraflarınızda bol bol kullanmaya çalışın.

  Bir diğer tavsiye ise özellikle araziye çıktığınızda hem fotoğraf makineniz hem kendiniz için uygun kıyafet ya da korumaları yanınıza almayı unutmayın. Bu hem sizi hem de makinenizi koruyacaktır. Zira sonbahar, hava şartlarının çok hızlı değiştiği bir dönemdir. Sabah güneşli olan hava öğleden sonra sağanak yağmura çevirebilir.

  sonbahar_foto_02

  Sonbahar aylarında gökyüzü yavaş yavaş gri tonlar vermeye başlar. Bu yüzden fotoğraf makinenizin renk ayarlarında muhtemelen bulunan renk seçeneklerinden Vivid’i zaman zaman kullanabilirsiniz. Bu renk seçeneği fotoğrafı manipüle etmeden sıcak tonlarla çekim yapmanızı sağlar. Deneme yanılma yöntemi ile bu rengi kullanın. Beğenirsen kullanmaya devam edersiniz.

  Bu aylarda genelde manzara fotoğrafı çekeceğiniz için eğer objektif olarak geniş açılı çözümlere yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Elbette dar açılı tele ya da zoom objektifler de iş görür ama onlar perspektif yığılması yapacağı için genelde tercih edilmez.

  Arazide yapacağınız çekimlerde akarsu ile karşılaşma ihtimaliniz fazladır. Su olunca da uzun süreli pozlama kaçınılmaz olacağı için yanınızda fazla ağır olmayan bir tripod taşımanız da işinize faydalı olacaktır. Ancak bu tripodun fazla ağır olmamasına ve yapacağınız yolculuklarda size külfet getirmemesine dikkat edin.

  Son tavsiyem ise özellikle şehir merkezlerinden uzak gezilerinizde mutlaka yanınızda birisi bulunması yönünde olacaktır. Zira arazide başınıza gelebilecek kaza ve benzeri bir durumda en az 2 kişi olmak önemli bir avantaj olacaktır.

  Mevsimler bize fotoğrafik anlamda bir çok imkan sunuyor. Bu mevsimler içinde farklı bir yeri olan sonbaharı güzel değerlendirmeniz temennisi ile.

  Işığınız bol olsun…

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN