Son çeyrekte küresel akıllı telefon sevkiyatları 400 milyonu aştı

0

2017 yılının üçüncü çeyreğine dair akıllı telefon sevkiyatlarının, en çok tedarik gerçekleştiren 10 markanın pazarın yüzde 75’ini elinde bulundurduğu detayı eşliğinde, 400 milyon ünite seviyesinin üzerinde olduğu açıklandı. 600’den fazla markanın sahip olduğu pazar payının yüzde 25 olduğu görülüyor.

Önde gelen araştırma şirketlerinden Counterpoint Research tarafından yayınlanan söz konusu raporda, akıllı telefon sevkiyatlarının geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5 arttığı bilgisi yer aldı. İlginç detaylar içeren raporda ayrıca Çin merkezli markalardan Xiaomi, Vivo, Oppo ve Huawei’nin en hızlı büyüyen markalar arasında yer aldığı; Samsung, Apple ve LG’nin de çeyrek boyunca büyüme kaydettiği belirtildi.

Raporla ilgili değerlendirmede bulunan Counterpoint Research’ten Araştırma Direktörü Jeff Fieldhack, global akıllı telefon pazarındaki büyümenin gelişmekte olan pazarlarda gerçekleşen tek haneli büyümenin etkisiyle sürdüğüne işaret etti.

Öne çıkanlar…

Samsung, uzun yıllardır devam ettiği gibi küresel pazarlarda en fazla akıllı telefon tedariği sağlayan marka konumunda. 2017 yılı 3. Çeyreğinde elinde bulundurduğu pazar payı yüzde 20,6 ve gönderilerinin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 9 arttığı dikkatlerden kaçmıyor.

Apple, son çeyrekte 46,7 milyon akıllı telefon gönderisi gerçekleştirdi, bu rakamın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 3’lük büyüme anlamına geldiğini belirtelim.

Xiaomi, bir diğer öne çıkan üretici durumunda, yüzde 7 pazar payının dışında Çin ve Hindistan’da en hızlı büyüyen marka olduğu görülüyor.

Cevap bırakın