Softbank, Uber’in yüzde 20’sini satın aldı

0

Türkiye’deki faaliyetlerine devam eden Uber, hisselerinin yüzde 20’sini Japonya merkezli Softbank’a sattı.

Her ne kadar isminde geçen ‘bank’ kısmıyla bir banka çağrışımı uyandırsa da özünde dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Softbank, geçtiğimiz aylarda gündeme gelen Uber hisselerine talip olma durumunu nihayete erdirdi. Uzun süreli ve rekabetçi pazarlıkların ardından Softbank, Uber’in toplam hisse senetlerinin yüzde 20’sini bünyesine katmayı bildi.

Türkiye’deki faaliyetlerine devam eden uluslararası yolcu taşımacılığı şirketi Uber, Japonya merkezli Softbank’la varılan anlaşma kapsamında hisselerinin yüzde 20’sini henüz açıklanmayan bir meblağa üzerinden devretmiş oldu.

2017 yılını birçok krizle kapatmaya hazırlanan Uber, piyasa değeri olarak 70 milyar dolar seviyesinden 48 milyar dolara gerilemişti. Önceki CEO’su Travis Kalanick döneminde yaşanan bir dizi olay neticesinde görülen büyük değer kaybı sonrasında Softbank’in satın alım hamleleri gelmişti.

Öte yandan satın alım sonrasında Uber’deki yönetim kurulu içerisinde bir takım değişiklikler söz konusu. Softbank’in, Uber yönetiminde 2 koltuğa sahip olacağı kaydedildi.

Daha önce Sprint’i ve ardından da yonga üreticisi ARM’i satın alan Softbank, daha sonra Google’dan Boston Dynamics’I bünyesine katmıştı. Teknoloji şirketinin ilginç çeşitliliği devam ediyor.

Cevap bırakın