Snapdragon 630 ve 660 tanıtıldı

0

Mobil cihazlardaki çipsetlerin önemi büyük. Cihazların teknolojilerinin adeta çekirdeğini oluşturan bu yapıların başlıca üreticilerinden biri ise Qualcomm. ABD merkezli şirket, Snapdragon çipsetleriyle sıklıkla adından söz ettiriyor. Özellikle 2017’deki üst segment modellerde kullanılan donanımlarıyla son dönemin öne çıkan teknoloji üreticilerinden olduğuna şüphe yok.

Öncü donanım üreticisi, mobil cihazlarda kullanılmak üzere iki yeni çipsetin daha duyurusunu gerçekleştirdi. Snapdragon 630 ve Snapdragon 660 adıyla gelen modeller, performans ve güç yönetimi gibi konularda sunduklarıyla dikkat çekiyor.

Snapdragon 625 ve 652’nin güncellenen versiyonları olarak da özetlenebilen yeni Snapdragon 660 ve 630, 14nm teknolojisiyle geliştirildi. Ayrıntıları arasında ise şunlar öne çıkıyor…

Qualcomm Snapdragon 660, 8 çekirdekli Kryo 260 işlemcisiyle önceki nesle göre yüzde 20 daha fazla performans vaat ediyor. 8 GB’a kadar RAM desteği, yüzde 30 daha performanslı grafik işlemcisi, çift kamera görüntü sinyali işlemcisi gibi desteklerle geliyor.

Snapdragon 630’da 8 çekirdekli Cortex A53 işlemcisi, yüzde 10 daha iyi işlemci performansı (önceki nesile göre), 8 GB’a kadar RAM, X12 LTE modem ve Bluetooth 5 destekleri dikkate değer detayları durumunda.

İki çipsette de Qualcomm Quick Charge 4 ile hızlı şarj özelliği standart olarak sunuluyor. Güç tüketimi anlamında da yüzde 75’e varan oranlarda verimlilik iddiası yineleniyor.

Cevap bırakın