Snapdragon 5180 çıkış tarihi açıklandı

0

Qualcomm, uzun süredir üzerinde çalıştığı 7 nm mimarili Snapdragon 8150 işlemcisi hakkında yeni detayları kamuoyuyla paylaşıldı. İşte ilgili detaylar.

2019 yılında amiral gemilerinin yeni gücü olmaya hazırlanan Snapdragon 8150, Qualcomm’un yeni nesil işlemcisi. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yapay zeka performans testinden başarıyla çıkan ve oldukça yüksek bir puan alan işlemci, şirketin yakın kaynaklarından alınan bilgilere göre Aralık ayının ilk haftasında pazardaki yerini alacak.

Snapdragon 8150 7nm işlemci kendi performansının yanında yepyeni özellikler ile pazara girmeye hazırlanıyor. 8150 7 nm ile gelen en büyük ayrıcalık, akıllı telefonlarda 5G teknolojisinin kullanılmasına imkan tanıması olacak. Ayrıca yeni nesil işlemci Qualcomm şirketinin ilk 7 nm işlemcisi olarak tarihe adını yazdırdı bile.

Aralık ayının ilk haftalarında çıkacağı söylentisi ise akıllara Aralık ayının 4’ünde düzenlenecek olan Qualcomm Teknoloji Zirvesi’ni getiriyor. Şirketin kendi kaynaklarından edinilmiş kesin bir bilgi olmamasına rağmen iddialar 4 Aralık tarihini gösteriyor.

Snapdragon 8150 7nm işlemcisinin temelinde Kyro çekirdekleri bulunuyor. Kyro çekirdekleri ile iç mimarisi tamamen yenilenen yeni nesil işlemcinin çekirdeklerinin ayrımı 2 + 2 + 4 şeklinde ayarlanmış durumda. Qualcomm’un önceki işlemcilerinde bu ayrım 4 + 4 şeklinde yapılıyordu. Bunun yanında yeni nesil Snapdragon 8150 7nm işlemcinin Kirin 980 gibi üç katmana sahip bir çekirdek tasarımı ile geleceği de söylentiler arasında. Bu şekilde yapılan bir tasarım ile işlemcinin performans, hız ve verimliliğinde 3 kat artış gösterdiği kaydediliyor.

Cevap bırakın