Snap, geofilter patenti satın aldı

0

akrales_170302_1497_A_0137.0.0

Snapchat adıyla yola çıkan, daha sonrasında Snap Inc. adıyla Snapchat’i bünyesinde barındıran bir temel şirket olarak piyasada yer alan Snap, 7 milyon 700 bin dolarlık yatırımla geofilter patenti satın aldı. Söz konusu satış işlemi resmi olarak değil, bir tesadüf üzerine ortaya çıktı. Arkasında yatan detaylar ise bir hayli ilginç…

Kısa süre önce gerçekleşen halka arzı sonrasında 400 milyon dolar gelir elde eden yazılım şirketi, bunun büyük kısmını coğrafi etiketleme satışları yoluyla elde ettiğini duyurmuştu. Son gelişme ise bu alandaki yürütülen çalışmalar kapsamında bir İsrail şirketinin patentinin satın alınması şeklinde. Snapchat’in çatı şirketi, coğrafi etiketleme özelliğini patentli bir özellikle beraber sunabilecek. İlginç detay olarak daha önce hiçbir İsrail şirketi, böyle büyük bir meblağa karşılığı patent satışı gerçekleştirmemişti.

Daha önce Facebook’la da görüşülmüş

Diğer yandan İsrail merkezli şirketin, patentin satışı için daha önce Facebook’la da görüştüğü ortaya çıktı. Bilindiği üzere Facebook ve Snapchat arasında son dönemde özellikle Instagram’daki (Facebook şirketi) birçok özelliğin klonlanması ile ilgili olarak bir gerilim söz konusuydu. En nihayetinde ise patent Snap tarafından satın alınmış olundu. dolayısıyla uzun bir aradan sonra Snap, Facebook’a karşı bir atakta bulundu.

Teknoloji dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın