SmugMug, Flickr’ı Yahoo’dan satın aldı

0

Fotoğraf saklama ve paylaşım platformu Flickr, SmugMug tarafından satın alındı. İşte detaylar…

Bir Yahoo kuruluşu olan Flickr, profesyonellere yönelik fotoğraf paylaşım servisi SmugMug tarafından satın alındı. Satın alım bedeli açıklanmadı, birleşme ile ilgili detayların önümüzdeki ay (Mayıs ayı) duyurulacağı belirtildi.

2002’de kurulan SmugMug, böylelikle son kullanıcıya yönelik önemli bir yapıyı da bünyesine katarak gücüne güç katarken Yahoo ise 2004’te 35 milyon dolara satın aldığı ve her ne kadar son dönemde pek gündeme gelmese de kendisiyle adeta özdeşleşmiş bir internet platformunu elinden çıkarmış oldu.

Kullanıcılarına 1 TB depolama alanını ücretsiz olarak veren Flickr, 6 dolardan başlayan Pro paket de sunuyor. SmugMug ile birlikte ücretsiz depolama özelliğinin devam edip etmeyeceği sorusuna yanıt da geldi, bu yönde bir değişikliğe ‘şu an için’ gidilmeyecek.
Resmi paylaşım bu yönde.

İlginç detay olarak SmugMug’ın nispeten küçük ölçekli bir teknoloji şirketi olduğu belirtiliyor, bu bağlamda fotoğraf odaklı platformun söz konusu satın alımla hem sınırlarını oldukça genişlettiği, hem de finansal olarak önemli bir kaynağı dışarıya aktardığı görülüyor.

Sürpriz…

Flickr tarafında son dönemde elde değiştirebileceğine dair kısık ve pek de önemsenmeyen sesler yükseliyordu. Ancak en nihayetinde satın alıma dair gelişmenin sürpriz olarak nitelendirildiğini belirtelim.

Cevap bırakın