SMS ne zaman tarih olacak?

0

Google, Android cihazlarda SMS’in yerini alacak yeni bir metin mesajlaşma standardında önemli operatörler ve telefon üreticileriyle çalışıyor. “Rich Communication Services-RCS” veya “Zengin İletişim Hizmetleri”nin tüketiciye yönelik adı olan “Chat”, yakın gelecekte “Mesajlar” uygulamasının yeni adı olacak.

Yakında, tüm Android telefonlara “Chat” adı verilen yeni bir özellik geliyor ancak bu uygulama güvenlik açısından, SMS’ten daha eski model kalıyor. Hali hazırda Apple iMessage veya WhatsApp daha güvenilir bir mesajlaşma yöntemi…

Chat’in öne çıkan özellikleri nelerdir?

  • “Chat” yakında her Android telefonda standart hale gelecek ve varsayılan “Mesajlar” uygulamasının yerini alacak.. Google’ın desteklemesine rağmen, Chat bir Google hizmeti değildir.
  • Chat, SMS’i desteklemek için tasarlanan “RCS” veya “Rich Communication Services” adında yeni bir evrensel standardı temel alıyor.

  • Diğer özelliklerin yanı sıra okundu bilgilerini, tam çözünürlüklü fotoğrafları ve videoları ve grup metinlerini destekliyor.

  • Chat platformunda sohbetler şu an için uçtan uca şifreli değildir, yani Apple iMessage veya WhatsApp kadar güvenli değil.
  • Eleştirmenler, 2018’de varsayılan Android uygulamasında uçtan uca şifreleme olmaması nedeniyle Google’ı bu konuda harekete geçmeye çağırıyor.

Google, Chat uygulaması konusunda yeni mesajlaşma standartının oluşturulmasına öncülük etti. Neredeyse  tüm sektör oyuncuları ve Android telefon üreticileri Chat uygulaması ile ilgili protokolü imzaladı. Ancak, SMS gibi Chat uçtan uca şifreli olmayacak ve aynı yasal müdahale standartlarını takip edecektir. Başka bir deyişle: iMessage veya Signal kadar güvenli olmayacak.

Yakın tarihli Facebook veri skandalı sonrasında, Google’ın kararı yalnızca veri gizliliğiyle ilgili şu andaki tutumlarla tehlikeli değil, aynı zamanda kişisel veri güvenliğini de tehdit ediyor.  Bu durum, Google’ın artık Android telefon kullanıcılarını gizliliklerinden vazgeçmelerini teşvik edecekleri anlamına geliyor. Daha güçlü ve güvenilir seçenekler varken ve kullanıcılar emojiler ve harketli animasyonlar mesajlaşmayı seviyorken, Chat’i kullanırlar mı bilemiyorum.

Apple desteklemiyor, Chat iPhone’larda kullanılamayacak

Ayrıca Apple, henüz teknik olarak RCS mesajlaşmasını desteklemiyor. Yani şu anda desteklemiyor. Her ne kadar  dünya genelinde 55 taşıyıcı firma ve Huawei, Samsung, LG, HTC gibi telefon sektörünün büyük oyuncuları tarafından RCS protokolünü imzalasa da, iPhone’larda da Chat kullanılmaya başlanmadığı sürece SMS kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. SMS’in tarih olması için öncelikle kesintisiz ve sınırsız internet erişiminin dünyanı her tarafında kullanılabiliyor olması gerekiyor. Her ne kadar SMS yerine Chat’in geçeceği düşünülse de, şu an mesajlarımızı Facebook Messenger üzerinden alınıp gönderilebiliyor ve varsayılan mesajlaşma seçeneği olarak kullanabiliyoruz. Bu durumda akıllara şu soru geliyor: SMS, Mark Zuckerberg interneti tüm dünyaya ücretsiz olarak dağıttığında mı tedavülden kalkacak?

 

 

Cevap bırakın