Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürSesli komutla çalışan akıllı hoparlörler

  Sesli komutla çalışan akıllı hoparlörler

  Sesli komutlarla kullanıcısının hayatını kolaylaştıran akıllı hoparlörler son dönemde çok popüler. Bu yazımızda, kablosuz ağ ile internete bağlanan ve dilediğimizde ‘Neşeli bir şeyler çal’, dilediğinizde ‘Bugün hava nasıl’ gibi komutlarımızı anında yerine getiren akıllı hoparlörlere göz atıyoruz.

  Sesli komutlarla kontrol edilen ve kullanıcılarının hayatını kolaylaştıran akıllı hoparlörlerin popülaritesi hızla artıyor. Akıllı hoparlörler, Wi-Fi ile internete bağlanıyor ve kullanıcılar tarafından sesle yöneltilen sorulara yine sesli cevap veriyor.

  BUGÜN HAVA NASIL?, HABERLERDE NELER VAR? NEŞELİ BİR ŞEYLER ÇAL!

  Akıllı hoparlörlere, ‘Bugün hava nasıl?’, ‘Bana haberleri oku’, ‘Neşeli bir şeyler çal’ gibi çok farklı taleplerinizi sesli komutlar halinde verebiliyorsunuz. Zamanlayıcı ve hatırlatıcıları yönetmek, online alışverişlerinizi yapmanın yanı sıra, ortam ışıklarını, termostatlar gibi bağlı ev aygıtlarını kontrol etmek için de akıllı hoparlörler kullanılıyor.

  AKILLI HOPARLÖR TRENDİNİN ÖNCÜSÜ AMAZON 

  Akıllı hoparlör pazarında öncü şirket Amazon. Şirket, 2014’te Echo adlı ürününü duyurdu ve o günden bu yana pazar lideri. Amazon, Echo serisinden çok farklı ürünleri kısa sürede pazara sunarak, sesli komutlarla hayatımızı kolaylaştırmak üzere neler yapılabileceğini uygulamalı olarak gösterdi.

  AMAZON’UN AMİRAL GEMİSİ: ECHO (179.99 Dolar)

  Amazon Echo, Spotify, Pandora, TuneIn ve iHeart Radio gibi popüler müzik servislerinden kullanıcısı sesli komut verdiğinde müzik çalabiliyor. Dilerseniz size haberler ve hava durumu gibi günlük bilgileri okuyabiliyor. Ajandanızdaki randevular size hatırlatıyor. İnternetten sipariş vermek, banka hesap bakiyenizi kontrol etmek gibi farklı görevleri de yerine getirebiliyor. Amazon Echo’nun yapabilecekleri neredeyse sınırsız. Üçüncü parti yazılım ve donanımlarla birleştiğinde, ev ya da işyerinizdeki ses, ışık, havalandırma, enerji sistemleri gibi çok farklı işlevi Amazon Echo üzerinden sadece sesli komutlar vererek yönetebilirsiniz.

  SES SİSTEMLERİNE BAĞLANAN AKILLI ASİSTAN: ECHO DOT (49.99 Dolar)

  Amazon Echo, yerleşik hoparlörüyle kullanılabilirken, Echo Dot, bluetooth veya bir ses kablosu üzerinden büyük ses sistemlerine bağlanan akıllı asistan olarak kurgulanmış. Evinizde zaten kurulu ve Amazon Echo’dan daha yüksek kaliteli müzik zevki yaşatacak bir ses sisteminiz var ve bu sisteme akıllı hoparlör fonksiyonları eklemek istiyorsanız, Echo Dot tam size göre.

  MOBİL KULLANIM İÇİN TASARLANDI: ECHO TAP (129.99 Dolar)

  Taşınabilir olmasıyla diğer ürünlerden ayrılan Echo Tap, daha çok gençlerin yanlarında taşıyabileceği ve hayatlarına renk katacak bir araç olarak dikkati çekiyor. Echo Tap, evde, okulda, plajda ve çok farklı mekanlarda kullanılabilen ve kullanıcısının sesli komutlarıyla farklı işlevler yüklenen bir yapıya sahip. Örneğin, evde klasik bir akıllı hoparlör olarak kullanılabilirken, plajda size sevdiklerinizle keyifli anlar geçirmenizi sağlayacak şarkılar çalacak akıllı bir arkadaş olabilir.

  AKILLI HOPARLÖRLERE GÖRÜNTÜ GELDİ: ECHO SHOW (229.99 Dolar)

  Dokunmatik ekran ve kameralı olmasıyla diğerlerinden ayrılan Amazon Echo Show, özellikle aile bireylerinin sevdikleriyle görüntülü görüşme yapmaları için tasarlanmış. Echo Show, Amazon’un diğer akıllı asistanlarında bulunan sesli komutlarla bilgi vermek ve çeşitli fonksiyonları yerine getirmenin yanı sıra, ekranında yöneltilen sorularla ilgili videolar oynatarak, kullanıcısına bilgi verme konusunda da yeni bir çığır açıyor. Mutfakta yemek yaparken, ‘Mantı tarifi göster’ dediğinizde, ekranında Youtube’dan bir mantı tarifi videosu oynatmaya başlaması güzel olmaz mı?

  BUGÜN NE GİYSEM PROBLEMİ TARİH OLUYOR: ECHO LOOK (199.99 Dolar)

  Bugün ne giysem sorusu, evden çıkarken hemen herkesin kendisine sorduğu ve kararsızlık yaşadığı bir durumdur. Amazon, Echo Look adlı akıllı hoparlörle, bu soruya arkadaşlarınızdan hızlı cevaplar ve oylamalar almanızı sağlıyor. Üzerinde LED flaşlı bir kamera ve mikrofon bulunan Echo Look’a kararsız kaldığınız kıyafetlerle poz veriyor, fotoğraf ya da video ile arkadaşlarınıza kıyafetinizi iOS ve Android cihazlar için geliştirilen mobil uygulaması üzerinden göstererek, karar vermenizde yardımcı olmasını sağlayabiliyorsunuz. Echo Look, ayrıca Amazon’un diğer akıllı hoparlörlerinin temel işlevlerine de sahip.

  GOOGLE’IN AKILLI HOPARLÖR PAZARINDAKİ OYUNCUSU: HOME (129 Dolar)

  Amazon’un akıllı hoparlör pazarında açtığı yola 2016’da Google girdi ve Google Home adlı akıllı hoparlörü duyurdu. Google Assistant altyapısı kullanan Google Home, kullanıcısının yönelttiği sorulara cevap veriyor, müzik çalabiliyor ve diğer akıllı cihazların sesli kontrolle yönetilebilmesini sağlıyor. Google Home, yöneltilen soruların cevaplarını internette bularak, yapaz zekâ teknolojisiyle kendisi karar vererek oldukça makul cevaplar veriyor.

  MICROSOFT’UN AKILLI ASİSTANI CORTANA HARMAN KARDON’LA GELİYOR

  Pazara Google’ın ardından Microsoft girdi. Microsoft, Harman Kardon ile birlikte akıllı asistan Cortana altyapısı kullanan Invoke adlı akıllı hoparlörünü bu yıl içinde pazara sunacak. Microsoft’un haberleşme yazılımı Skype çağrılarını varsayılan olarak destekleyecek ürün, pazardaki akıllı hoparlörlerin temel fonksiyonlarına sahip.

  APPLE HOMEPOD İLE AKILLI HOPARLÖR PAZARINDA İDDİALI: (349 Dolar)

  Bir çok alanda öncü olmasıyla tanınan Apple ise, akıllı hoparlör kategorisine girmekte gecikti. Şirket Haziran ayı başında HomePod adlı akıllı hoparlörünü duyurdu. Apple’ın akıllı asistanı Siri altyapısını kullanan HomePod, Apple Müzik servisiyle entegre çalışacak ve iPhone ya da iPad’den Airplay aracılığıyla müzik de çalabilecek. Dilerseniz size Podcast veya BeatsOne radyoyu açabilecek.

  BİRİ BAS, YEDİSİ TİZ SEKİZ HOPARLÖRLE KUŞATICI SES SİSTEMİ

  Apple HomePod, yüksek kaliteli ses verebilen hoparlörler kullanılarak geliştirildi. HomePod, bir bas ve yedi tiz hoparlör ile altı adet mikrofona sahip. Bu yönüyle bir müzik sistemini aratmayacak gibi gözüküyor. HomePod, temel olarak diğer rakipleri gibi sesli komutlarla kullanıcısına destek oluyor. HomePod, Aralık ayında satışa sunulacak.

  LENOVO, AMAZON ALEXA DESTEKLİ ÜRÜNÜYLE PAZARDA 

  Pazarda bir başka oyuncu ise Lenovo. Şirketin Smart Assistant adlı akıllı hoparlörü Amazon’un Alexa adlı asistanının altyapısını kullanıyor. Lenovo Smart Assistant’ın iki versiyonu var. Standart model 129 dolar, Harmon Kardon ses sistemli versiyonu ise 179 dolardan satışa sunuluyor. Samsung ise, Bixby adlı bir akıllı asistana sahip. Halen Samsung akıllı telefonlarda kullanılan Bixby’nin akıllı hoparlör olarak da tüketicilerin karşısına çıkması sürpriz olmaz.

  Son olarak bu yazıda verdiğim fiyatların, ürünlerin ABD’deki satış fiyatı olduğunu hatırlatmalıyım.

  Twitter’da beni takip edin: https://twitter.com/melihbayramdede

  YouTube kanalıma abone olun: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN