Sizi Daha Üretken Yapacak Uygulamalar

0

Günümüzde akıllı telefonlar olmasa acaba ne yapardık diye düşünmeden edemiyorum. Özellikle mobil ortamlarda, online geçirilen zamanın büyük bir kısmı sosyal medyada geçiyor.  Yapılan bir araştırmaya göre, 2014’de akıllı telefon kullananların, telefonlarında geçirdikleri zamanların yüzde 86’sını uygulama kullanarak geçirmişler. Web’te gezinme için geçirilen zaman ise sadece yüzde 14. Bu durum, akıllı telefon kullanım zamanının çok büyük bir kısmında uygulama kullanıldığını ortaya koyuyor. Kullanılan uygulamalarda çok büyük bir oran ile Facebook öne çıkıyor. Facebook’tan sonra ikinci sırayı YouTube alıyor.

Akıllı telefonumuzu Sosyal Medya hesapları ile birlikte, dijital kişisel asistanımız olarak da kullanma şansımız bulunuyor. Bu haftaki yazımda, akıllı telefonu bizi daha üretken yapabilecek ve telefon ile daha eğlenceli zaman geçirebileceğimiz uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Wunderlist_011_1

Yapılacak İşler Listesi Oluşturma

Uygulama adı: Wunderlist

Wunderlist uygulaması ile günlük işlerinizi sıralayabiliyor, istediğiniz zamana dosya eklentisi yaparak hatırlatıcılar oluşturabiliyoruz. Günlük yapılacaklar listemizi başkaları ile paylaşarak, birlikte çalışma yapabilecek zamanlar planlayabiliyoruz.  Bu uygulama ile başkalarının yapacaklarımızı söylemesi yerine, kendimiz, zaman ve iş planlaması yapabiliyoruz.

 

Feedly_01_1

RSS Haber Okuyucu Kullanma

Uygulama Adı: Feedly

Günlük olarak ziyaret ettiğiniz gazete, blog, vs. gibi siteler, yoğun iş ortamında, zaman ayırma konusunda sorunlar yaratabiliyor. İstediğiniz türden haberleri takip edebileceğiniz RSS okuyucular,  haber okumaya ayıracağınız zamanı oldukça kısaltıyor.

Bu uygulamalara örnek olarak,  Feedly’i verebilirim.  Bu uygulama ile sadece istediğiniz türden haber yapan sitelerin RSS kaynaklarını girerek ya da uygulamanın size önerdiği kaynakları kullanarak, günün gelişen haberlerinden çok kısa sürede haberdar olabiliyorsunuz.

Bizim gibi zamanı kısıtlı kişiler için oldukça yararlı bir uygulama olduğunu söylemeliyim.

 

HabitRPG_01_1

Üretken Alışkanlıklar Kazanmak için Oyun Oynama

Uygulama Adı: HabitRPG

Oyun oynayarak da üretkenlik konusunda olumlu alışkanlıklar kazanılabiliyor. Bu oyunlardan birisi de HabitRPG. Kendini geliştirmek için oyun da oynanır mı demeyin. HabitRPG oyununun, üretkenlik alışkanlığını oluşturma konusunda yardımcı olduğu ortaya konmuş. Bu oyun ile gün boyunca belirlediğiniz hedeflere ulaşmaya çabalamanız gerekiyor. Böylece, bir amaca yönelik disiplin kazanıyor, üretkenliğinizin artması için gerekli olan zihinsel hazırlığı yapıyorsunuz.

FocusWill_01_1

Dikkat Dağınıklığını Ortadan Kaldırmak için Müzik

Uygulama Adı: focus@will

Teknolojinin dikkat dağıtıcı özelliğini en aza indirmek için yapabileceğimiz çok fazla şey bulunmuyor. Çare yine teknolojide desem, yüzünüzde bir tebessüm oluşacağından eminim.

Focus@Will uygulaması, zihnin odaklanma sorunlarını ve normal iş verimliliğini azaltan şeylerin farkındalığının sağlanması konusunda yardımcı oluyor. Bu uygulama, dikkat dağınıklığını müzik destekli çözmeye çalışan bir abonelik servisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

TurboScan_01_1

Dokümanları Kaybetmemek için Tarayın

Uygulama Adı: TurboScan

Yoğun iş hayatında, çalışma masamızda bazen içinden çıkılamaz görüntüler olabiliyor. Kartvizitler, dokümanlar, vs. Bazen onca karmaşanın arasında aradığımızı bulmak için oldukça zaman harcayabiliyoruz. TurboScan uygulaması ile kartvizit, doküman ve benzeri belgeleri tarayıp, ihtiyacınız olduğunda kolayca bulabiliyorsunuz.

 

HootSuite_01_1

Sosyal Medya Hesaplarınızı Bir Uygulama ile Yönetin

Uygulama Adı: HootSuite

Sosyal Medya hesaplarını bir uygulamada toplamak, gerek farklı şifreleri hatırlama konusundaki sıkıntıyı ortadan kaldırma bakımından gerekse farklı uygulamaları ayrı ayrı açmadaki zamanı kısaltması açısından  oldukça yardımcı olacaktır.

 

DropBox_01_1

Dosyalarınıza Her Yeden Ulaşın

Uygulama Adı: Dropbox

Günümüzde, her ortamdan dosyalarınıza erişmek oldukça önemli.  Bilgisayardan, akıllı telefonunuzdan veya tabletten, bulutta bulunan dosyalarınıza ulaşmak için Dropbox uygulaması oldukça işe yarıyor. Her an her yerde dosyalarınız elinizin altında oluyor. İsterseniz farklı yetkiler ile dosyalarınızı ya da resimlerinizi paylaşabiliyorsunuz.

Sizi daha üretken yapacak uygulamaları linkteki cihazlar ile kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın