Siz Ne İzliyorsanız Akıllı TV’niz de Onu İzliyor

      Akıllı televizyonunuzun izlediğiniz her içeriği veri toplama ve reklamlar adına izlediğini söylesem muhtemelen çok fazla şaşırmazsınız. Ne de olsa günümüzde gizliliği sağlamak oldukça güç. Ama, yine de akıllı televizyonunuzun izlediklerinizi takip etmesi hiç de hoş değil. Siz ne izliyorsanız Akıllı TV’niz de onu izliyor başlıklı yazımda, Akıllı TV’nizin izlediklerinizi izlemesini nasıl engelleyebileceğinizi anlatacağım.

Akıllı TV bizi nasıl takip ediyor?

      ACR (Automatic content recognition), otomatik içerik tanımlamanın kısaltılmışı olan bu teknoloji, Akıllı TV’nizin izlediğiniz şeyleri izlemesine, izlenilen içerikleri tanımlamasına ve bu bilgileri hem yeni içerik önerisi ve hem de ilgilendiğiniz içeriklerle alakalı reklam gösterilmesine olanak sağlıyor.

      Akıllı TV’niz bir film ya da şovdaki bir anı veya bir sesi bile gözlemleyebilir. Gözlemlenen bu bilgileri bir içerik kitaplığı ile eşleştirmek için kendi veri tabanına gönderebilir. Bu işlem hangi tür akıllı cihaz kullanıyor olursanız olun gerçekleşiyor olabilir. Örneğin, Blu-Ray oynatıcısı, Apple TV veya PlayStation gibi cihazları Akıllı TV’ye bağladıysanız, ACR teknolojisi izlenilen içerikleri raporlayabilir.

      Önceleri, cihaz kullanıcılarının tv üzerinde ACR teknolojinin olduğundan haberi olmuyordu. Artık, zorunluluk gereği Akıllı TV’nin ilk kurulumu veya satışı esnasında bu özellik hakkında bilgi veriliyor. Kurulum ekranında bu özelliğin nasıl kullanıldığı açıklanıyor. Eğer yapılmıyorsa ayrıca sorarak öğrenmenizde fayda var.

      Eğer bir akıllı TV’niz varsa muhtemelen devre dışı bırakmanız gereken bir ACR izleme özelliği de vardır. Ancak, tüm TV üreticileri bu özelliğe farklı bir anlam katıyor. Bu özelliğin televizyon ayarları menüsünde bulunduğu yer üreticiden üreticiye göre değişiyor.

      TV üreticilerinin akıllı televizyonlarda kullandığı ayarlar ekranında, ACR teknolojisine verdiği ad ve yer de değişebiliyor. Bu nedenle, aldığınız Akıllı TV’nin ACR ayarlarını; üreticinin, elinizde bulunan TV modeli için güncel kılavuzundan veya güncel internet kaynaklarından bulmanız gerekiyor. Akıllı TV’ler yazılım güncellemesi alabildiğinden, ayarlar menüsünde de değişiklikler olabiliyor.

Akıllı TV’de ACR nasıl devre dışı bırakılır

      LG akıllı TV’lerde ACR’ı devre dışı bırakma:

      LG akıllı TV’lerde ACR ayarları genellikle Live Plus altında bulunuyor. Eski model televizyonlarda bu menü bileşeni olmayabilir.

      Tüm Ayarlar > Genel > Live Plus altındaki  “ Reklam İzlemeyi Sınırla ”yı kapatabilirsiniz.

      Samsung Akıllı TV’de ACR’ı devre dışı bırakma:

      Samsung Akıllı TV’lerde  ACR seçeneğini genelde Ayarlar > Şartlar ve Politikalar altında bulunuyor . “ Bilgi Servislerini Görüntüleme ” ve “ İnternet Tabanlı Reklamları ” devre dışı bırakmanız yeterli olacaktır.

      Sony Akıllı TV’de ACR’ı devre dışı bırakma:

      Sony akıllı TV’lerde  ACR seçeneği Ayarlar > Sistem Tercihleri ​​(veya Cihaz Tercihleri) > Samba Etkileşimli TV altında bulunuyor. Samba etkileşimli TV’yi devre dışı bırakmak yeterli olacaktır. 

      Twitter takip için @salihertugrul    YouTube kanalım 

Cevap bırakın