Sıvıyla Temas Eden Telefon Nasıl Kurtarılır?

0

Sıvıyla temas eden telefon hepimizin korkulu rüyasıdır. Çünkü cep telefonları hayatımızın her anında, uyurken bile yanımızdan hiç ayırmadığımız hatta kapatmadığımız ve birlikte yaşadığımız cihazlardır. Eğer sizin de telefonunuz sıvıyla temas ederse hızlıca yapılması gereken bazı işlemler vardır. Telefonunuza kalıcı bir hasar vermemek için atılacak her adımda çok dikkatli olmanız gerekir.

Sıvıyla Temas Eden Telefon

En ufak bir dikkatsizlik ufak kazalara sebep olur. Diyelim masada su dolu bardağa eliniz çarptı ve bir bardak su telefonunuzun üzerine devrildi. Veya yağmurlu bir havada elinizden kayan telefonunuz bir su birikintisinin üzerine düştü. Hatta havuz kenarında selfie çekerken telefonunuz su dolu havuza düştü. Böyle bir durumda öncelikle sakin olmanız gerekiyor. Çünkü telefonlara en büyük zararı panik anında yaptığımız yanlış işlemlerden dolayı bizler veriyoruz. Bu hatalar arasında en yaygın yapılanı ise telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmak.

Acil Olarak Neler Yapabiliriz?

1. En kısa sürede suya düşen veya sıvıyla temas eden telefonu bulunduğu yerden kuru bir yere almalısınız. Telefonu kalın bir havlu ile sarmalayarak kurulayın. Telefonun sıvıyla teması ne kadar az olursa kurtarılma şansı o denli fazla olur.

2- Telefonunuzu kuruladıktan hemen sonra kapatmalısınız. Kesinlikle açmayın ve tuşlarına basmayın. Hemen açarsanız belki düzgün çalışıyor gibi görünse de sıvı teması olduğundan telefonun açık kalması doğru olmaz.

3- Telefonunuzu kurulayıp kapattıktan sonra yapmanız gereken çıkarılabilen bir bataryası varsa onu dışarı çıkarmaktır. Hemen sonrasında da içinde takılı olan SD kart ve SIM kart çıkartılmalıdır. Böylece kartların içindeki bilgilerin kurtarılma ihtimali yüksek olur.

En Hassas Konular

1. Sıvıyla temas eden telefon kısa devre yapabileceği düşünerek açmaya çalışmayın. Eğer açarsanız telefon içindeki parçalar kısa devreden dolayı hasar görebilirler.

2- İçindeki sıvı dışarı çıksın diye telefon kesinlikle sarsarak sallamayın. Bunu yaparsanız telefonun içine sızan sıvı içerde ilerler ve bunun sonucunda ise parçalara zarar verir.

3- Mikrodalga fırına koyarak veya saç kurutma makinesini kullanarak sıvıyla temas eden telefonunuzu kesinlikle kurutmaya kalkmayın. Çünkü bunu yaparken aşırı ısınan bazı parçalara zarar verebilirsiniz.

4- Genellikle uygulanan yöntemlerden biri olan telefonu pirincin içine koymak aslında tam olarak faydalı bir çözüm değildir. Çünkü sıvı ile temas eden telefonun içerinde kalan kalan sıvı parçacıkları oksitlenme yapabilir. Bunun sonucunda da anakart ve devreler zarar görür. Aslında yapılması gereken profesyonel destek almanızdır. Bu aşamada cihazın içi açılır anakart ve diğer ekipmanların içi iyice kurulanır. Ardından da yapılması gereken voltaj testidir. İşin uzmanı değilseniz kendi başınıza tamir girişimi cihaza daha büyük hasar verebilir.

En İyi Çözüm Profesyonel Destek

Yüksek miktarda sıvı temasına maruz klan telefonlar için en iyi ve mantıklı çözüm profesyonel yardım almaktır. Özellikle SIM ve SD karttaki bilgilerinizin sağlıklı olarak kurtarılmasını istiyorsanız hiç zaman kaybetmeden en yakınınızdaki bir servise telefonunuzu bırakmalısınız.

www.mediamarkt.com.tr

Cevap bırakın